Будівельний бум, що стартував в 2014 р і підігрівається весь цей час так званим «банкопадом», в 2017-м ще більше посилив конкуренцію на ринку житлової нерухомості - зазначає Pro-Consulting в свіжому огляді ринку житлової нерухомості Києва.
Ті, хто тримав гроші на депозиті, віддав перевагу іншому виду збереження інвестицій. Українці купували квартири. Тепер, коли ситуація в банківському секторі стабілізувалася, намагаються житлові об'єкти продати. Кількість виставлених на продаж квартир, будинків та земельних ділянок стрімко збільшується. Аналітики компанії Pro-Consulting відзначають, що пропозиція значно перевищує платоспроможний попит. Так що купують житло зараз в основному ті, хто зумів накопичити валюту до кризи.
Переселенці рятують ринок нерухомості
Підвищили попит на житло переселенці з тимчасово окупованих територій Донбасу. На сьогоднішній день він практично реалізований, стверджують в компанії Pro-Consulting.
Продовжують активно інвестувати в нерухомість лише ті, хто має високі доходи. Але і вони не налаштовані інвестувати в будівельну «мильну бульбашку». У пріоритеті - новобудови на завершальній стадії будівництва.
Адже в 2015 році департамент архітектури КМДА нарахував в Києві 72 нелегальні будівництва. Так в Шевченківському районі - 13, Голосіївському районі - 9, в Дарницькому - 7, в Дніпровському районі - 8 незаконних новобудов.
Іпотека - реально, але складно
НБУ обнадіює, іпотечне кредитування в Україні можливе. Це оживило б не тільки банківський сектор, а й ринок нерухомості країни. За оцінками Pro-Consulting, очікувати подальшого зростання обсягів іпотечного кредитування та фінансування банками забудовників можна при зменшенні темпів інфляції і процентних ставок. Очікується що темпи збільшення іпотечного кредитування будуть досить малі. Причина: невирішена проблема валютних кредитів і малої кількості якісних позичальників.
Що пропонують покупцеві
Пропозиція первинного житла в Києві в період з січня 2016 року по червень 2017 року збільшувалася (діаграма 2). У червні до продажу пропонувалися квартири 70 операторами в 178 об'єктах, що на 33% більше, ніж в аналогічному періоді 2016 року. В їх число входять як об'єкти незавершеного будівництва, так і нереалізовані квартири в будинках, зданих в експлуатацію.
Економічне житло в пріоритеті і у забудовників, і у покупців. На другому місці - комфорт-клас (30%). Опираючись на дані з огляду ринку житлової нерухомості міста Києва і Київської області за 2016 рік, частка новобудов бізнес-класу становить 25%, преміум-класу - 12% від загальної кількості. Велика пропозиція житла класів економ і комфорт на ринку пояснюється підвищеною затребуваністю з боку населення.
У червні 2017 року найбільша кількість житлових комплексів пропонувалася в Голосіївському районі - 19%. У Дарницькому та у Солом'янському - по 14%, в Печерському і Шевченківському - по 12%. Менша кількість новобудов пропонувалося в Дніпровському - 9%, у Святошинському - 7%, в Подільському - 6%, в Оболонському - 5% і в Деснянському районі - 2%.
А що з довгобудами?
Обсяги введеного в експлуатацію житла в Києві протягом 2013-2016 рр. демонстрували спад, констатують аналітики компанії Pro-Consulting. Зниження обсягів введених в експлуатацію площ в досліджуваний період є прямим наслідком політичної та економічної кризи в країні.
Однак уже в першому кварталі 2017 року показник виріс практично в 2 рази в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Темп приросту склав 130%.
У структурі введеної в експлуатацію житлової нерухомості в 1 кв. 2017 р найбільша частка припадає на Печерський (32,4%) і Голосіївський (22,0%) райони. Найменші обсяги житлової площі були введені в Дніпровському районі - 0,3%. Таку статистику наводить Pro-Consulting в 2017 році за результатами аналізу ринку житлової нерухомості Києва.
Покупцеві потрібна інфраструктура
Житло в передмісті Києва вважається не менш престижним, ніж в самій столиці. Ціни нижче, а інфраструктура не поступається Київській. Найчастіше навіть навпаки, стверджують ріелтори. Забудовники, які роблять ставку на комфорт майбутніх мешканців залишаються у виграші. Більш того, зменшення загальної площі квартири - не нове віяння в будівництві. А в зв'язку з податковими змінами, в пріоритеті у покупців.
В період 2015-2016 рр. за обсягами будівництва житла Київська область випереджає Київ. Пропозиція новобудов у передмісті Києва і попит на них стабільно вище, ніж в Києві. Протягом першого півріччя 2016 року у ринку новобудов Київської області вийшло 33 нових проекти.
Найбільш затребувані об'єкти в містах-сателітах: Бровари, Ірпінь, Вишневе, Буча. Попит на житло в цих регіонах залишається стабільно високим. Покупців об'єктів нерухомості залучають ціна, близькість до Києва, невисока щільність населення, транспортна доступність, наявність рекреаційних зон і великої діючої інфраструктури - на такі фактори попиту посилаються аналітики в огляді ринку житлової та нежитлової нерухомості с. Крюківщина та м. Вишневого Києво-Святошинського району Київської області, проведеному у 2016 році.
За кількістю новобудов в передмісті Києва одним з лідерів є Києво-Святошинський район з 152 новобудовами. Тут з початку 2017 року з'явилися 9 новобудов, зокрема, 6 в районі Вишневого і 3 - в Крюківщині.
Скільки коштує житло
Аналітики компанії Pro-Consulting стверджують, що середня ціна квадратного метра в новобудовах Києва в першій половині 2017 року знизилася в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. У 2017 році середня ціна квадратного метра в новобудовах зросла лише в лютому (22,5 тис. грн) В наступні місяці відзначається стабільний рівень цін з незначним зниженням у кінці весни і початку літа.
Мінімальна ціна квадратного метра в новобудовах Києва в період з 2016-6 міс. 2017 рр. залишалася відносно стабільною.
Найдорожча нерухомість - традиційно в Печерському і Шевченківському районах столиці. Найбільш бюджетні варіанти житла - в Дарницькому і Деснянському районах.
Отже, незважаючи на економічні і політичні коливання, ринок нерухомості в Києві тільки зростає. За даними компанії Pro-Consulting будують в середньому 30 - 40 тис. квартир на рік. У передмісті освоюються великі земельні ділянки.
Купівля житлової нерухомості залишається можливістю населення для інвестицій власних коштів. Однокімнатні апартаменти займають лідируючі позиції, як в попиті, так і в пропозиції.
Для збереження конкурентоспроможної ціни, девелопери надалі будуть зменшувати площі квартир з використанням більш дешевих будівельних матеріалів і технологій, прогнозують за результатами аналізу ринку житлової нерухомості Києва аналітики компанії Pro-Consulting.
Активно розвивається ринок житлової нерухомості передмістя Києва. Обсяг введення в експлуатацію житла в області вище, ніж в Києві.
Існують перспективи розвитку нових об'єктів в сторону Обухівського, Броварського і Вишгородського напрямків. Обумовлено це наявністю ділянок під забудову.
Ключовим фактором розвитку ринку житлової нерухомості Києва і Київської області є стабілізація політичної ситуації в країні. З припиненням військових дій на Сході України, відновленням економіки і подальшим зростанням доходів населення, ринок нерухомості має передумови для подальшого розвитку.