Замовник:
Соціологічне дослідження проведене компанією Pro-Consulting на замовлення Громадської організації «ЕКОДІЯ» в межах проєкту «Нова енергія – сприяння діалогу для сталого розвитку українських вугільних регіонів», що реалізується за підтримки Федерального міністерства економіки та захисту клімату Німеччини у співпраці з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ)
Дата проведення: Травень-вересень, 2024 р.
Географічне охоплення: Дніпропетровська область (Павлоградська, Петропавлівська, Миколаївська та Тернівська громади)
Період дослідження: 2024 рік
Контекст дослідження
Вугільна промисловість є важливою галуззю економіки Дніпропетровської області. Її частка у ВВП регіону складає близько 5%, а в енергетичному балансі - близько 20%. Через застарілу матеріально-технічну базу, зниження обсягів видобування в регіоні відбуваються закриття шахт, що призводить до негативних екологічних та соціальних наслідків. З метою призупинення занепаду шахтарських регіонів, громади шукають альтернативні шляхи розвитку економіки та залучення інвестицій для створення нових бізнесів, у тому числі в напрямку альтернативної енергетики, з урахуванням закордонного досвіду. Це дослідження було спрямоване на виявлення основних проблем Павлоградської, Петропавлівської, Миколаївської та Тернівської громад Дніпропетровської області та розробку рекомендацій для залучення інвестицій на розвиток економіки в межах «Справедливого переходу» та трансформації вугільних громад.
Методологія та джерела
Дослідження включало два модулі: кабінетний, кількісний та експертний.
Результати
На основі проведеного аналізу поточного стану досліджуваних громад визначені їх сильні та слабкі сторони та основні прогалини, що можуть заважати залученню інвестицій до регіону.
Серед громад основним промисловим центром є Павлоград, де сконцентровані основні трудові ресурси та навчальні заклади, які можуть бути залучені для підвищення кадрового потенціалу регіону. Для Павлоградської громади основними пріоритетами є модернізація інфраструктури та розвиток промислових напрямків, у тому числі в галузі виробництва енергетичного обладнання.
Тернівська, Петропавлівська та Миколаївська громади мають потенціал у сільськогосподарському секторі, розвиток якого потребує інвестицій у інфраструктуру, підтримку ММСП, створення агрокластерів, у тому числі з можливістю організації виробництва біопалива та зеленої енергетики.
В досліджені надані рекомендації щодо можливих напрямків реалізації програм справедливої трансформації, оцінені ризики інвестування та аспекти, які потрібно враховувати при складанні програм розвитку, оцінений соціальний ефект від реалізації запропонованих проєктних напрямків.
З повним звітом з дослідження можна ознайомитись за посиланням