in stock

Аналіз впливу війни на аграрні ринки України за 1 кв. 2023 рік

Загальна характеристика
Дата підготовки: Квітень 2023 року
Кількість сторінок: 39, Arial, 1 інтервал, 10 кегль
Графіків і діаграм: 14
Таблиць: 1
Спосіб оплати: готівковий або безготівковий розрахунок, передоплата
Спосіб отримання: електронною поштою або кур'єром в електронному або в друкованому вигляді
Мова звіту: українська, російська, англійська
  • Ви можете замовити актуалізацію або адаптацію даного звіту під ваші цілі і завдання, а також придбати частину звіту (не менш 50%) по більш доступній ціні
  • Не знайшли дослідження вашого ринку? Зв'яжіться з нашими консультантами – перейти в контакти
  • Так само ви можете замовити бізнес-план для вашої бізнес-ідеї

Анотація до аналізу ринку:

Компанією Pro-Consulting проведено аналіз впливу війни на виробників агропродукції та переробні підприємства.
Найбільшими чинниками впливу є: активні воєнні дії, стан енергетичної системи, скорочення трудових ресурсів, проблеми з транспортом та логістикою, забруднення земель вибухонебезпечними предметами тощо.
Активні військові дії – пошкодження інфраструктури та майна підприємств внаслідок обстрілів, втрата контролю над сільськогосподарськими землями та підприємствами на окупованих територіях. Від початку 2023 р. відбулося 5 масованих ракетних обстрілів по території України, в тому числі постраждали Львівська, Хмельницька, Івано-Франківська, Тернопільська області, які розташовані далеко від зони бойових дій. За січень та лютий 2023 р., згідно зі звітами системи Ecodozor, були пошкоджені 10 об’єктів сільського господарства та 2 – харчової промисловості. В прикордонних регіонах ведуться авіаційні та артилерійські обстріли. 24 березня в Сумській області в Миколаївській селищній громаді авіаційний удар прийшовся по агрофірмі. Пошкоджено виробничі приміщення та сільськогосподарську техніку.
Стан енергетичної системи – відсутність стабільного енергозабезпечення тепличного господарства (вирощування посадкового матеріалу та тепличних культур) та тваринницьких ферм, перебої в роботі виробничого обладнання, складів і торгових точок.
За результатами січня 2023 року 73% підприємств тимчасово призупиняли роботу через вимкнення електропостачання. У середньому через відсутність електроенергії вони втратили 15% робочого часу. Про це йдеться в десятому щомісячному опитуванні підприємств «Український бізнес під час війни» за лютий 2023 року, випущеного Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій. Це демонструє покращення ситуації порівняно з попередніми місяцями (21% у листопаді та 23% у грудні).


Мобілізація та міграція населення – скорочення трудових ресурсів, дефіцит кваліфікованих кадрів окремих напрямків спеціалізації.
Підвищений попит на фахівців сільського господарства відзначається згідно зі статистикою вакансій сайту Work.ua. Так у січні 2023 р. кількість вакансій в агросекторі збільшилася на 32,94% у порівнянні з груднем 2022 р., показавши найбільший темп зростання з усіх галузей. Частина з цих вакансій – сезонні роботи, проте значна кількість вакансій стосується вузьких спеціалізацій. У лютому ринок праці продовжив відновлюватися: кількість вакансій збільшується, заробітна плата потроху зростає, конкуренція знижується, центральні та південні області України оживають. У лютому, за даними порталу з пошуку роботи Work.ua, кількість пропозицій роботи зросла на 11% порівняно з січнем, в березні тренд продовжився, кількість вакансій зросла на 14% у порівнянні з лютим.
Транспортна інфраструктура та логістика – стан внутрішніх шляхів сполучення, блокада портів, можливість доставки необхідних товарів (ветеринарних препаратів, запчастин до техніки тощо). На початку війни ця проблема була однією з основних. Станом на березень 2023 р. проблеми частково вирішені, в тому числі, завдяки «зерновій угоді».
Залишається актуальними ускладнення та удорожчання логістики, та як наслідок, перевантаження залізничного та автомобільного транспорту. В регіонах поблизу лінії фронту досі спостерігається проблема нестачі пального.
Стан земель сільськогосподарського призначення – скорочення обсягів посівних площ через окупацію регіонів, фізичне пошкодження земляного покрову від обстрілів, руху техніки, організації ліній оборони, мінування земель, забруднення ґрунтів продуктами згорання вибухових матеріалів під час обстрілів, через розливи паливо-мастильних матеріалів тощо.
Станом на березень 2023 р. обстеження, та, за необхідності, розмінування потребує 170-190 тис. квадратних кілометрів ґрунтів. За повідомленням Міністерства економіки України, 20 березня 2023 року було ухвалено план гуманітарного розмінування земель сільськогосподарського призначення в 9 регіонах України. Згідно з цим планом більше 470 тисяч гектарів землі в Україні потребують гуманітарного розмінування. Щоб визначити пріоритетність розмінування, було розроблено критерії щільності забруднення та економічної доцільності очищення території. В першу чергу заплановане обстеження і розмінування земель для вирощування овочевих та баштанних культур.
Але розмінування не гарантує фермерам повернення до роботи на цих землях. Поверхню ще потрібно вирівняти, очистити від забруднення та рекультивувати. Наразі немає готової програми рекультивації земель, існують лише рекомендації окремих науковців.
Системи обслуговування та підтримки – проблеми з банківськими розрахунками та зв'язком, перебої в роботі сервісних підприємств, забезпечення агрохімією та ветпрепаратами, можливість звернення за грантами від державних та міжнародних донорів тощо. Станом на 1й квартал 2023 р. гострою залишається проблема нестачі добрив. Українські виробники припинили роботу або значно зменшили потужність. Особливо сильно відчувається нестача калійних добрив, які раніше постачала Білорусь. Ще однією проблемою для аграріїв стали особливості розмитнення імпортних добрив, які пов’язані з довготривалими перевірками походження добрив, додатковими експертизами та завищеним ввізними митом.

Детальний зміст:

1. Короткий опис методології дослідження ринку
1.1. Регіональний розподіл України (карта за секторами впливу)
1.2. Критерії відбору респондентів та вивчення впливу війни
1.3 Основні фактори, що впливають на галузь
2. Загальні фактори, що впливають на ринок (знищення/пошкодження/втрати; електроенергія, переміщення населення та трудових ресурсів, системи зберігання та логістики, забруднення ґрунту)
3. Аналіз державної та міжнародної підтримки аграрного сектору України протягом 2022 р.- І кв. 2023 р. (перелік основних грантових програм, напрями підтримки та вартість залучених коштів, основні проблеми отримання підтримки) - кабінетне дослідження, результати опитування
4. Аналіз стану програм відновлення ґрунтів (існуючі програми оцінки та відновлення ґрунтів, залучені організації, потенційні учасники процесу) – кабінетне дослідження
5. Інклюзивність сільського господарства в Україні
6. Можливості ремонту та використання існуючих приміщень для розширення бізнесу
7. Ринки послуг для сільськогосподарських ММСП (ветеринари, дрони, постачання та введення добрив, лабораторні аналізи)
8. Аналіз змін стану ринкових систем за І квартал 2023 року (за методологією EMSMA)
8.1. Рослинництво
8.1.1. Загальна ситуація на початок 2023 року (зернові, олійні, овочі, фрукти та ягоди) – кабінетні дослідження
8.1.2. Зміни, що відбулися протягом І кварталу 2023 року у виробництві, переробці, експорті та внутрішньому споживанні - загалом за продуктами вирощування та, якщо були, окремо за кожним видом продукту – кабінетні дослідження, результати опитування
8.1.3. Можливість переходу на інші культури (енергетичні культури тощо)
8.1.4. Висновки та рекомендації щодо залучення Програми USAID АГРО за галузями
8.2. Тваринництво
8.2.1. Загальна ситуація на початок 2023 року (м'ясна продукція, молочна продукція, птиця)
8.2.2. Зміни, які відбулися протягом І кварталу 2023 року у виробництві, переробці, експорті та внутрішньому споживанні - загалом по галузях та, якщо були - окремо по кожному виду продукції – кабінетні дослідження, результати опитування
8.2.3. Висновки та рекомендації (за наявності) щодо залучення Програми USAID АГРО за галузями
8.2.4. Висновки та рекомендації (за наявності) щодо залучення Програми USAID АГРО за галузями
8.3. Кондитерські та крафтові вироби
8.3.1. Загальна ситуація на початок 2023 року – кабінетні дослідження
8.3.2. Зміни, що відбулися протягом І кварталу 2023 року у виробництві, експорті та внутрішньому споживанні – кабінетні дослідження, результати опитування
8.3.3. Висновки та рекомендації (за наявності) щодо залучення Програми USAID АГРО за галузями
9. Загальні висновки та рекомендації щодо залучення Програми USAID АГРО до підтримки аграрного сектору України
Додаток

Перелік таблиць:

1. Обсяги посівів станом на квітень, 2021-2023 рр., тис. га

Перелік графіків і діаграм:

1. Мапа територій, які потенційно можуть бути забруднені вибухонебезпечними предметами
2. Структура посівів ярих культур станом на 31 березня 2023 р.
3. Прогноз посівів зернових за оцінкою УКАБ 2023 р., тис.га
4. Обсяги експорту основних олійних культур у натуральному виражені, млн. т. 2021-2022 рр.
5. Географія експортних поставок олій всіх видів з України в 2022 р
6. Прогноз посівів олійних за оцінкою УКАБ, 2023 р., тис.га
7. Обсяг імпорту основних видів овочів в Україну, 2021 – 2022 рр. тис.тонн
8. Розподіл грантів за регіонами на садівництво, виданих станом на 31 березня 2023 р.
9. Частка підприємств харчової промисловості, які працюють майже на повну та повну потужність (75-99%, 100% та більше) порівняно з довоєнним періодом, %
10. Зміна поголів’я тварин у всіх видах господарства станом на початок року, 2020-2023 рр.
11. Виробництво м’яса в Україні в 2021-2022 рр, тис.тонн
12. Середні закупівельні ціни на свиней у живій вазі в квітень 2022-березень2023 р. помісячно, грн/кг
13. Географія експортних поставок м’яса птиці з України в 2022 р.
14. Експорт продуктів переробки молока, 2021-2022 рр., тис.т.

Вас може зацікавити

Зв'язатися з нами