Зосередженість на зерні та олії: аналіз ринку рослинництва в Україні
2504

Зосередженість на зерні та олії: аналіз ринку рослинництва в Україні

Рослинництво є однією з ключових галузей не лише агропромислового комплексу, а й економіки України в цілому. Воно забезпечує майже весь сільськогосподарський експорт нашої країни. Так, зернові культури в 2018 році склали 38,4% українського аграрного експорту, рослинна олія - 23,3%, насіння олійних культур - 10,2%. Всього продукції рослинництва продано за кордон в минулому році на 17,4 млрд доларів США, що на 762,3 млн більше, ніж роком раніше.

Такому динамічному зростанню зовнішньоекономічних показників, пов'язаних з рослинництвом, сприяв рекордно великий урожай зернових, зібраних в 2018 році, - близько 70,1 млн т. Крім того, на найвищому рівні в минулому році були валові збори соняшнику і сої.

Впевнені, вам буде цікавий матеріал про транспортну логістику зернових

Олійні культури є найбільш рентабельними в Україні. Наприклад, рентабельність вирощування соняшнику становить від 60 до 80%, залежно від врожаю і кон'юнктури цін в конкретному періоді. Через це, до 2016 року площі під соняшником були збільшені на 20,2% в порівнянні з 2013-м, до 6 млн га, що склало 23% всіх посівних площ в Україні.

Збільшення площ призвело до зростання виробництва, але воно могло би бути ще більше у разі більш активного застосування інтенсивних методів. Так, по використанню мінеральних добрив Україна значно відстає від сусідніх країн. Якщо у нас на гектар вноситься в середньому 124 кг азотних добрив, то в Польщі та Білорусі цей показник  приблизно в 2,5  рази вищий.

Читайте про аналіз впливу кризи та карантину на галузь с/г та АПК в Україні

Крім зернових і соняшнику, українські аграрії приділяють увагу і іншим високомаржинальним олійним, серед яких виділяються соя та ріпак. Першої в минулому році було зібрано 4,4 млн тонн, а другого - 2,6 млн тонн.

Серед бобових культур лідируюче положення за посівними площами займає горох - 415,8 тис. га з 565,4 тис. під бобовими в цілому в 2017 році. У порівнянні з 2016 роком посадки гороху збільшилися відразу на 73%, і прогнозується, що ця тенденція продовжиться, оскільки попит на бобові на світовому ринку значно більше пропозиції.

Рекомендуємо почитати про бізнес-план елеваторного комплексу

Вирощування овочів в Україні поки що зосереджено в основному приватних домогосподарствах. Це пояснюється низькою привабливістю цього сегмента агробізнесу для великих підприємств і відсутністю достатньої кількості овочесховищ.

В цілому, за результатами аналізу ринку рослинництва в Україні напрошується висновок, що потенціал природно-кліматичних умов України використовується ще не в повній мірі. Цьому заважає невідповідність матеріально-технічної та технологічної озброєності галузі вимогам сьогодення.

 Якщо ваше підприємство зіткнулося з кризою через невизначеність ринкових умов, вам необхідно провести аналіз ринку

Компанія Pro-Consulting підготувала для Вас короткий перелік готових проектів на дану тему. Ознайомитися з проектами можна за посиланнями:

дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами