Ринок комерційної нерухомості: обвалень поки не передбачається
6985

Ринок комерційної нерухомості: обвалень поки не передбачається

Обмежувальні заходи, введені в Україні в зв'язку з поширенням коронавірусу, суттєво вплинуть на всі види бізнесу. Особливо вразливі ті, хто безпосередньо працює з клієнтами - торгівля, туризм, транспорт, заклади громадського харчування. Атака вірусу відіб'ється на кожній галузі по-різному, але всі ці галузі об'єднує одне загальне. Як ви вже, напевно, здогадалися - це ринок нерухомості, адже без офісних, торгових, виробничих приміщень поки не може існувати жоден реальний бізнес. Недарма аналіз ринку нерухомості Києва і України в цілому є одним з хітів інтересів клієнтів Pro-Consulting.

Офісна нерухомість

Аналіз ринку офісної нерухомості Києва, проведений за період 2015 - 1 квартал 2019 року, свідчить про стабільне зростання попиту на офіси в Києві і не менш стабільне збільшення пропозиції починаючи з 2016 року - року початку відновлення економіки після попередньої кризи. Так, в 2017-му, 2018-му і першому кварталі 2019 року загальна пропозиція офісної нерухомості виростало на 2%, 3% і 4% відповідно. Причому, якщо взяти окремо нову пропозицію, то в ці ж періоди зафіксовано збільшення обсягів на 88%, 79% і 38% відповідно.

Замовити дослідження вашого ринку можна тут

У той час аналіз ринку нерухомості вселяв оптимізм як в операторів ринку, так і в орендарів і покупців.

Поява COVID-19 і реакція на нього влади внесли серйозні корективи як в очікування, так і в плани зазначених гравців. Як зазначає Сolliers International, на ринках, де пропозиція перевищує попит, як в Україні, настав найкращий час для перегляду умов оренди на користь орендарів. У той же час, перевищення попиту над пропозицією на ринку офісної нерухомості додасть йому додаткову стійкість в період карантинного спаду. Аналіз ринку нерухомості показує, що його офісний сегмент легко переживе турбулентність за умови відновлення нормального функціонування економіки до кінця 2020 року - початку 2021 року.

Дивитися каталог готових аналізів ринків нерухомості - тут

Торгова нерухомість

Аналіз ринку нерухомості в секторі торгових площ раніше показував схожі результати з сектором офісної нерухомості:

  • перевищення попиту над пропозицією;
  • зниження вакантності;
  • зростання орендних ставок.

В даний час, коли економіка переведена в режим «залишайся вдома», умови ведення торгового бізнесу змінилися, а знак цих змін залежить від формату торгівлі. Так, продавці товарів першої необхідності і лікарських препаратів в період карантину, швидше за все, відчують позитивний вплив зростання оборотів. Те ж саме стосується рітейлерів, що мають онлайнові канали реалізації, і продають товари для дому та розваг. Наприклад, в Європі вже виросли продажі телевізорів, wi-fi роутерів, техніки і витратних матеріалів для домашніх офісів. Також очікує збільшення попиту на онлайн фільми, ігри та інші електронні розважальні товари.

Готові аналізи ринків сфери послуг - тут

У той же час, аналіз ринку нерухомості свідчить про вірогідне зниження рівня прибутковості української торгової нерухомості, орієнтованої на масове відвідування, наприклад, торгово-розважальних центрів. На цей сегмент істотний негативний вплив матимуть:

  • обмежувальні заходи уряду;
  • зниження купівельної активності в зв'язку з падінням доходів населення і зростанням курсу гривні;
  • закриття сполучення з основними постачальниками товарів, такими як Китай та Італія.

У період карантину орендарям приміщень в ТРЦ слід очікувати більш лояльного ставлення до себе з боку орендодавців.

Готельна нерухомість

Аналіз ринку нерухомості, пов'язаної з розміщенням туристів, командировочних і інших мобільних людей, дозволяє зробити двоякий висновок про подальші перспективи цього сегмента. З одного боку, прибутковість даної нерухомості просяде через припинення міжнародного і скорочення внутрішнього трафіку. З іншого боку, туристичної галузі не звикати до спадів, сезонним і викликаним іншими причинами, тому її учасники вміють гнучко скорочувати виробничі витрати в мертвий сезон і нарощувати їх з відновленням туристичного потоку. Серйозної кризи на ринку готельної нерухомості слід очікувати тільки в разі затягування періоду карантину.

Читати про результати аналізу ринку громадського харчування (HoReCa, кейтеринг, АЗС)

Як бачимо, кілька тижнів і навіть місяців карантину не зможуть серйозно похитнути позиції операторів комерційної нерухомості в Україні. Про це свідчить аналіз ринку нерухомості, проведений як компанією Pro-Consulting, так і міжнародними спеціалізованими агентствами. Тимчасове зниження прибутковості буде компенсовано подальшим періодом реалізації відкладеного попиту.

Дивитися всі послуги з дослідження ринків

Компанія Pro-Consulting підготувала для Вас короткий перелік готових проектів на дану тему. Ознайомитися з проектами можна за посиланнями:

Дата розміщення: 25.03.2020
дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами