Прогноз основних макроекономічних показників України на 2024 рік від Pro-Consulting
1894

Прогноз основних макроекономічних показників України на 2024 рік від Pro-Consulting

Аналітики Pro-Consulting підготували прогноз основних макроекономічних показників України на 2024 рік - раді опублікувати матеріал нижче у відкритому доступі для усіх зацікавлених осіб.

Прогнозні показники ВВП України

2023 рік для економіки України ніс ряд значних викликів: повномасштабна війна з росією продовжилась, у серпні зупинив роботу зерновий коридор, який дозволяв з мінімальними ризиками експортувати сільськогосподарську продукцію, зросла інтенсивність обстрілів портової інфраструктури, що призвела до втрати значної кількості урожаю, готового до експорту – і щомісячний показник експортних продажів знизився на 80%. Осінь супроводжувалась також обмеженнями імпорту автомобільним транспортом через блокування сухопутних кордонів з сусідніми країнами Європи, що призвело до мільйонних збитків для економіки.

Обстріли енергетичної інфраструктури були менш інтенсивними, ніж наприкінці 2022 року, проте їх наслідком стало зростання цін на електроенергію для промислових споживачів.

Компанія Pro-Consulting проаналізувала поточну ситуацію в економіці України та підготувала макроекономічний прогноз розвитку основних макроекономічних показників на 2024 рік. Нагадуємо що ви можете знайти більше 2300 готових ринкових звітів у магазині готових проектів. Якщо ви плануєте аналізувати свій ринок, збережіть собі посилання на типову структуру дослідження ринку для підготовки технічного завдання у майбутньому.

Для побудови прогнозів на основні макроекономічні показники України, можна використовувати 3 варіанти сценаріїв: оптимістичний, песимістичний та базовий.

Оптимістичний сценарій передбачає:

  • Успішне протистояння обстрілам інфраструктури, відновлення та убезпечення енергетичної інфраструктури на 2024 рік;
  • Відбиття атак зі сторони росії на основних напрямках, звільнення або наближення до ряду великих населених пунктів (Мелітополь, Каховка);
  • Відносна безпека в інших країнах, що дозволить сконцентрувати підтримку партнерів на допомозі Україні;
  • Відкриття зернового коридору;
  • Виконання вимог міжнародних партнерів щодо покращення інвестиційного клімату (захист прав інвесторів, стабільна фінансова система);
  • Переговори щодо членства України в ЄС;
  • Повернення з-за кордону принаймні 20% населення, що виїхало після 24.02.2022 р.;
  • Стабільність інфляції на рівні 5-7% протягом найближчих років.

Песимістичний сценарій будується на сильному негативному впливі зовнішніх чинників. Причинами зниження інтенсивності зростання економіки України загалом можуть бути такі фактори:

  • Погіршення зовнішньої кон'юнктури – зниження попиту на основні позиції українського експорту, зниження світових цін на них, зростання рівня конкуренції на міжнародному ринку, зниження економічного зростання країн-споживачів української продукції;
  • Посилення інтенсивності обстрілів цивільної та енергетичної інфраструктури;
  • Військові конфлікти в інших країнах, що потребують перерозподілу бюджетів допомоги партнерів;
  • Відсутність суттєвого просування на фронті, продовження інтенсивних бойових дій на існуючих напрямках та ризики появи нових;
  • Зменшення міжнародної підтримки, фокус на забезпеченні базових потреб;
  • Посилення трудової міграції та дефіцит трудових ресурсів необхідної спеціалізації та кваліфікації.

Базовий сценарій передбачає:

  • Збереження поточної ситуації на фронті з мінімальним просуванням та поступовим звільненням окремих населених пунктів.
  • Макроекономічна стабільність за рахунок збереження міжнародної допомоги
  • Підтримка та співпраця з міжнародними партнерами на стабільному рівні без значних коливань у економіці та військовій допомозі.
  • Збереження стабільної динаміки міграції трудових ресурсів, з урахуванням впливу війни на цей процес, повернення близько 5% населення, що виїхало до початку війни.

Для прогнозу макроекономічних показників, було взято за основу базовий сценарій розвитку.

Враховуючи вплив повномасштабного вторгнення росії у 2022 році та дії уряду з нівелювання негативного впливу війни, прогноз передбачає позитивні ефекти від проєктів з відбудови та інших аспектів економічної політики. Незважаючи на виклики, бізнес адаптується, а реалізація заходів сприятиме поетапному відновленню економіки, проте в більшій мірі у 2025 році. Головними рушіями відновлення стануть безпековий фактор та надія на вступ до ЄС, підсилена інвестиційна активність та співпраця з міжнародними партнерами.

За даними ООН, наприкінці 2022 року 5 700 000 українців виїхали до сусідніх країн, що створило найшвидшу кризу переміщення та одну з найбільших з часів Другої світової війни.

Прогнози були побудова із урахуванням показників чисельності населення.

На думку МВФ у майбутньому чисельність населення України буде поступово зростати з поточних 33 млн. до 36 млн. людей у 2028 році. Для прогнозних та аналітичних розрахунків Pro-Consulting використовує показник у 30 млн. населення на поточний момент.

Прогноз курсу гривні

За рядом прогнозів та опитувань експертів ринку, середній курс гривні очікується на рівні 39.5 грн за долар США. Макроекономічні фактори та ризики, пов’язані із зовнішньою торгівлею дозволяють вважати, що цей показник буде знаходитись на рівні 40.5 грн. за долар США.

Рівень кусу валют відчуває на собі вплив великої кількості факторів, які можуть значно на нього впливати, та якщо згадати прогнози на курс, що були зазначені на 2023 рік,  (45,8 грн/дол), то стає зрозуміло, що гривня закріпилася на значно кращому рівні (37,5 грн/дол), ніж очікувалось рік тому.

Торгівельний баланс

Прогноз Національного банку на 2024 рік показує невелике зростання експорту та збереження рівня імпорту, що збереже негативний торговельний баланс. Очікується, що обсяг експорту досягне $55,2 млрд, зростаючи на 7%, тоді як імпорт складе $90 млрд, що на 10% менше, ніж у 2023 році. Таким чином, негативний баланс становитиме близько $34,8 млрд, менше на 10% порівняно з минулим роком.

За прогнозом МВФ, імпорт в Україну зросте на 9%, до $68,2 млрд, а експорт на 11%, до $39,2 млрд. Проте, негативний торговий баланс від $27 млрд збільшиться до $29 млрд порівняно з 2023 роком.

Важливим фактором у гальмуванні зовнішньої торгівлі залишається війна, що спричинила зупинення багатьох підприємств та обмеження експорту.

Середня заробітна плата

За рахунок поступового відновлення економіки, зниження курсу гривні та зростання конкуренції на ринку праці, очікується, що середня заробітна плата в Україні зросте на 17%. Частково це буде компенсатором від падіння реальних доходів населення з початку повномасштабного вторгнення, частково результатом відносно успішної роботи економіки України протягом 2023 року. Проте до рівня, що відповідав довоєнному 2021 року, вона відновиться не раніше 2027-2028 років за умови успішних результатів на фронті, продовження міжнародної підтримки та власне розвиток економіки України протягом наступних років.

Замовити власне дослідження ринку можна, скориставшись нашими контактними даними.

Дата розміщення: 02.01.2024
дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами