Повноцінне харчування немислиме без натуральних вітамінів, що містяться у фруктах і ягодах. Розуміння цього є каталізатором зростання попиту на ягоди на міжнародному ринку. В Європі рівень споживання ягід досягає 14 кг на одного жителя в рік. У нашій країні він поки набагато менше - 3,5 кг. Все ще невисока купівельна спроможність українців не дозволяє їм вживати більше ягідної продукції.
Динаміка споживання плодів, ягід і винограду в Україні, кг на людину в рік. Споживання ягід в Україні та Європі, кг на людину в рік
Внутрішній ринок ягід буде рости в міру збільшення доходів населення, але українські фермери можуть отримувати прибуток вже сьогодні, відправляючи свою продукцію на експорт. І деякі з них вже користуються можливостями, що відкрилися. Так, за останні п'ять років виручка від поставок українських ягід за кордон збільшилася в чотири рази, досягнувши 14,3 млн доларів. Однак, потенціал у вітчизняних ягідників набагато більше сьогоднішнього рівня, так як експортується всього 8% вирощеного врожаю. Для його освоєння дуже важливо, щоб ягідні господарства мали доступ до морозильного обладнання, використання якого дозволяє збільшити термін зберігання і дальність транспортування ягід.
В Україні ще залишаються недостатньо освоєними нішеві ягідні культури, такі як ожина. Хоч вона і менш морозостійка, ніж малина, але може давати врожай в 2-3 рази більше. Кожен ожиновий кущ, при правильному догляді, буде приносити 5-10 кг ягід, що користуються попитом як усередині країни, так і за її межами.
Оптимально розташувати ожинове господарство в південних регіонах, де теплолюбна рослина буде краще переносити зимову пору. Грунт повинна бути суглинисто вологим, але не перезволоженим, а добре дренованим.
Інвестор повинен бути готовий до значних початковим вкладеннь на закупівлю саджанців, добрив і витратних матеріалів, сільськогосподарської техніки для догляду і збирання, будівництво складських приміщень, зарплату персоналу. Устаткування лінії заморозки стане додатковим джерелом доходу в майбутньому. Тоді продавати ягоду можна буде не тільки в період збору, а й в міжсезоння, а також відправляти на великі відстані за кордон.
Так як ягідний бізнес сьогодні є одним з найбільш високорентабельних, все вкладення окупляться за три роки, а щорічний дохід ожинового господарства з площею насаджень 10 га становитиме від 500 тис. до 1 млн доларів в залежності від сорту і віку кущів.
Компанія Pro-Consulting підготувала для Вас короткий перелік готових проектів на дану тему. Ознайомитися з проектами можна за посиланнями: