Географія імпорту овочів та графік сезонного зниження цін - дані по ринку від Pro-Consulting. THE PAGE
780

Географія імпорту овочів та графік сезонного зниження цін - дані по ринку від Pro-Consulting. THE PAGE

Високі ціни на овочі навесні 2025 року, зокрема, пояснюються тим, що в супермаркети переважно надходить дорожча імпортна продукція. The Page з’ясовує, звідки везуть картоплю, помідори, огірки та капусту, і коли очікувати сезонного зниження цін.

Географія імпорту овочів в Україну 2025

«Аналіз даних імпорту свіжих та охолоджених овочів до України у 2024 році свідчить про домінування кількох ключових країн. Найбільшими імпортерами овочів в Україну є Туреччина, Польща, Нідерланди, Іспанія та Північна Македонія. Географічна близькість та спеціалізація на теплолюбних культурах сприяють високим обсягам, а конкурентні ціни дозволяють забезпечувати стабільність постачань», – відповідають The Page аналітики компанії Pro-Consulting.

Вас можуть зацікавити готові звіти по ринках від Pro-Consulting: 

Будь-який звіт по ринку буде актуалізований за вашим запитом. Типова структура дослідження ринку – за цим посиланням

Картопля з Польщі

В компанії Pro-Consulting зазначають, що в категорії картоплі лідером виступає Польща, яка імпортує майже 19 тис. тонн продукції за ціною близько 17,8 грн за кг. Крім того, за інформацією Pro-Consulting, картоплю в Україну імпортують Литва, Єгипет та Нідерланди.

Морква з Молдови

За оцінками Pro-Consulting, морква та інші коренеплоди імпортуються переважно з Молдови та Польщі, де ціни варіюються в межах 21-30 грн за кг, що свідчить про масовий характер постачання.

Однак навесні 2025 року саме морква стала лідером з подорожчання. В порівнянні з квітнем минулого року роздрібні ціни в супермаркетах, за підрахунками The Page, зросли більш ніж на 250% – до близько 42 грн за кг в середньому.

Капуста з Північної Македонії

Друге місце в перегонах цін посідає капуста, яка порівняно з квітнем 2024 року подорожчала приблизно вдвічі й наразі коштує в супермаркетах вже понад 50 грн за кг.

Максим Гопка, аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ), серед країн, звідки в Україну імпортують капусту, передусім називає Польщу, Нідерланди та Албанію.

«В категорії капусти лідером є Північна Македонія з ціною близько 28 грн за кг, тоді як Італія пропонує продукцію за значно вищою вартістю – понад 97 грн за кг, – додають аналітики компанії Pro-Consulting. – Сегмент салату характеризується тим, що Польща залишається основним постачальником з середньою ціною близько 57 грн за кг, а Італія знову демонструє позицію преміумсегмента за ціною приблизно 89 грн за кг».

Помідори та огірки з Туреччини

Абсолютним лідером з імпорту в Україну помідорів та огірків є Туреччина. За словами Максима Гопки, звідти надходить 99% постачань.

В Pro-Consulting зазначають, що Туреччина забезпечує великі обсяги постачань помідорів (близько 73 тисячі тонн) за ціною приблизно 42 грн за кг та огірків за середньою ціною приблизно 48 грн за кг.

«Існує певна залежність від імпорту Туреччини в критичних категоріях, що підвищує ризики, пов'язані з можливими кліматичними чи політичними факторами, і тому доцільно розглядати можливості диверсифікації імпортних ринків та стимулювання власного виробництва через оптимізацію логістики та розвиток залізничних коридорів, – попереджають аналітики компанії Pro-Consulting. – Адже така залежність створює вразливість до зовнішніх ризиків, які можуть призвести до тимчасового зростання цін або зниження пропозиції у разі змін у політичній чи економічній ситуації у країнах-постачальниках».

Тобто будь-які непередбачувані події в Туреччині, які спровокують скорочення пропозиції та імпорту, в Україні здатні спричинити гострий дефіцит і стрімкий стрибок цін на огірки та помідори.

Чому українські овочі навесні 2025 року зникли з супермаркетів

За словами Максима Гопки, (УКАБ), обсяги пропозиції українських овочів навесні 2025 року складають не більше 15-20%. Співрозмовник The Page пояснює це тим, що українські тепличні господарства зазнали значного впливу війни, і це призвело до скорочення виробництва, особливо в ключових регіонах.

Джерело: THE PAGE

Дата розміщення: 05.05.2025
дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами