Ринок ПЛР-тестів - найдинамічніший у світі
1288

Ринок ПЛР-тестів - найдинамічніший у світі

Незважаючи на те, що технологія ПЛР-тестування була винайдена майже 40 років тому, особливу «популярність» вона набула саме в 2020 році з поширенням пандемії коронавірусу. До того ПЛР-тести використовувалися для ідентифікації різних вірусних і бактеріальних інфекцій. Епідеміологічна ситуація, пов'язана з COVID-19, по всьому світу посилюється з кожним днем. Почалася друга хвиля коронавірусу, добовий приріст хворих складає більше 420 тисяч осіб. Такі країни, як Франція, Німеччина, Британія, Іспанія та інші не поспішають знімати карантинні обмеження, а навпаки, посилюють запобіжні заходи.

Можливо, вам також буде корисний матеріал про наслідки COVID-19 для ключових галузей економіки України - прочитайте

Ситуація в Україні порівнянна зі світовими тенденціями і виглядає схожим чином: майже 9 тисяч зафіксованих захворювань на добу, і це число стрімко росте.

В умовах пандемії, яка набирає обертів попит на ПЛР-тестування як найнадійніший вид діагностики COVID-19 виріс в найкоротші терміни.

ПЛР-тест (полімеразна ланцюгова реакція) має високу чутливість і дозволяє виявити вірус навіть на самих ранніх стадіях захворювання. Такий тест дозволяє визначити вірус SARS-CoV-2 в мазку зі слизової дихальних шляхів. Точність цього виду тестування досягає 90-99%, в той час як альтернативні варіанти (наприклад, ІФА) показують правдивий результат на різних стадіях розвитку хвороби в середньому в 60% випадків.

Також рекомендуємо прочитати аналітику ринку медичного страхування в Україні

Варто відзначити, що в Україні ПЛР-тестування є єдиним видом тестування, яке встановлює діагноз COVID-19, а значить, в статистиці відображаються тільки ті випадки захворювань, в яких було проведено ПЛР-тестування, і воно показало позитивний результат.

Крім цього, методика ПЛР використовується також для діагностики інших вірусних захворювань: гепатитів, ІПСШ, герпесу та інших. Однак, по суті, ринок ПЛР-тестів до COVID-19 був менш цікавий через те, що статистика захворюваності при діагнозах, для діагностики яких використовується ПЛР-тест, стабільна.

Можливо, вас зацікавить і матеріал про економічні і соціальні наслідки коронавірусу

Станом на 2 листопада, всього в Україні було проведено 3,4 млн ПЛР-тестів на COVID-19, з них 563 тис. показало позитивний результат. Всього в Україні зареєстровано 411 тис. випадків COVID-19. Число захворювань менше, ніж позитивних результатів ПЛР-тестів, оскільки одному пацієнту роблять повторне тестування, поки воно не покаже негативний результат, а значить, одна людина кілька разів може стати споживачем такої послуги, як ПЛР-тестування.

У червні кількість проведених ПЛР-тестів на COVID-19 склала майже стільки ж, скільки їх було зроблено за весь весняний сезон, далі ринок показував вкрай стрімку динаміку зростання. Також ПЛР-тестуванню конкуренцію становить ІФА-тестування: на даний момент їх проведено в два рази більше, ніж ПЛР.

Ми можемо проаналізувати будь-який ринок України і світу та спрогнозувати його показники в майбутньому - зв'яжіться з Pro-Consulting

Необхідно відзначити, що система ПЛР-тестування в Україні на момент початку пандемії була непідготовлена ​​до такого попиту. В середині березня в країні було 4 лабораторії, які роблять ПЛР-тест на COVID-19. До середини червня ця кількість зросла до 69. Таким чином, кількість ПЛР-тестів, які можна провести за добу, зросла з 600 до 12 000. На даний момент це число становить більше 33 000.

Через стрімко зростаючу необхідності діагностики коронавірусних захворюваннь, ціни на таку послугу, причому що в державних установах, що в приватних лабораторіях, мало того, що високі самі по собі, так ще ціновий розкид в залежності від регіону і типу структури, що надає послугу, змушує засумніватися в адекватності такої вартості. Для порівняння: визначення вірусного захворювання методом ПЛР в Центрі громадського здоров'я (держ. установа) на початку 2019 року, тобто, до COVID-19, коштувало 405,39 грн. Восени 2020 року ПЛР-тестування на COVID-19 коштує від 700 грн. і вище, в деяких приватних клініках можна побачити ціну від 1800 до 2500 грн. Дорожнеча послуги в комерційних структурах обгрунтовується можливістю надання таких додаткових послуг, як виїзд на будинок, переклад довідки на іноземну мову, зменшення термінів отримання результатів, часто окремою вважається сама процедура забору біоматеріалу та інше.

Можливо, вас також зацікавить матеріал про ринок медичних послуг і ринок фармацевтики України

Експерти вважають, що адекватна ринкова ціна для ПЛР-тестування на COVID-19 - близько 1000 грн., з урахуванням якісних реагентів. Ціна 600-700 грн. змушує засумніватися в якості матеріалів, які використовують, в той час як ціна 1500 грн. і вище нічим не підкріплена.

«Роздуті» ціни на ПЛР-тести привели до того, що Антимонопольний комітет України в жовтні провів справу по ціноутворенню на ПЛР-тести в Київській, Чернігівській, Житомирській і Черкаській областях, а також в Києві. За результатами справи, незважаючи на те, що деякі клініки працюють з рентабельністю в 70%, порушень комітет не зафіксував, ніяких антиконкурентних узгоджених дій і цінових змов не виявив.

На даний момент топ лабораторій по виручці від ПЛР-тестів виглядає наступним чином. У топ входять тільки приватні лабораторії, оскільки в державних установах вартість тесту менша, ніж в приватних, відповідно, виручка від них також менша.

Також вас може зацікавити матеріал про бізнес-план відкриття медичного центру

На початку пандемії ПЛР-тестування проводили виключно державні установи, приватні ж пропонували ІФА, проте кількість захворювань росла, а з нею - і попит на більш якісну діагностику, тому зараз багато приватних лабораторії пропонують обидва види тестування. Поступово ринок трохи згладить розкид в цінах на ПЛР-тестування в різних медустановах, проте суттєва різниця між цінами в державних і комерційних структурах збережеться, оскільки державні медичні заклади, швидше за все, не будуть розширювати список додаткових послуг до безпосередньо самого тестування, так як збільшення прибутку у них не є головним пріоритетом.

Також прочитайте про ринок медичних виробів в Україні

Найближчим часом зростання попиту, а з ним і ємності ринку, ПЛР-тестування продовжиться. Друга хвиля пандемії тільки набирає обертів, а значить, передумов для зменшення попиту поки не очікується. Зараз ринок майже цілком залежить від того, яким буде подальший розвиток ситуації з пандемією: деякі експерти передрікають «третю хвилю коронавірусу» навесні 2021 роки після спаду захворюваності взимку, інші ж вважають, що коронавірусна хвороба розвивається так само, як і пневмонія, поширюючись активніше в холодну пору року, а значить, з приходом весни захворюваність, навпаки, повинна піти на спад. До того ж, світ все ще очікує винаходу вакцини, проте це не вплине на попит на ПЛР-тести, оскільки, щоб застосувати вакцину, потрібно попередньо переконатися в тому, що саме вона повинна бути застосована в тому чи іншому випадку. Як тільки світ оговтається від пандемії COVID-19, ринок ПЛР-тестів повернеться на своє місце серед інших методів діагностики захворювань.

Якщо у вас є кілька хвилин, прочитайте про динаміку фармацевтичного і аптечного ринку в Україні

дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами