Економічні та соціальні наслідки коронавірусу - коментар Pro-Consulting
4051

Економічні та соціальні наслідки коронавірусу - коментар Pro-Consulting

Коронавірус вражає не тільки дихальну систему людини, а й «дихальну систему» ​​держави - економіку. Поки не ясно, скільки триватиме епідемія і пов'язані з нею карантинні обмеження, говорити про наслідки складно. Але перші результати вже видно.

Прогнози ВВП для всіх країн змінилися. Китай, який вже на виході з кризи, понесе істотні втрати в першому кварталі, вже в другому кварталі покаже зростання показників. У сусідніх йому країнах тенденція аналогічна, але з меншим масштабом. Для Європи зниження ВВП зміщується в основному на другий квартал. Економіці України прогнозують зниження темпів зростання ВВП до 1,2-1,5 відсотків.

Якщо в інших країнах вийде так само ефективно зупинити вірус, як в Китаї, наслідки будуть досить короткостроковими. Однак, оскільки Китай є однією з найбільших світових економік, в 2020 році світове зростання ВВП очікується вдвічі меншим, ніж показники останніх років.

Важко знайти сегмент, якого б не торкнулися наслідки поширення вірусу. Перша галузь, яка виявилася під ударом, - пасажирські перевезення, в першу чергу ринок авіаперевезень, а також туризм. За оцінками Міжнародної асоціації авіаційного транспорту, збитки авіакомпаній в цьому році можуть досягти 113 млрд. Доларів США. Заборона масових заходів спричинила за собою закриття музеїв, скасування концертів, проведення змагань без глядачів і перенесення їх, як Євро-2020. Закриття кафе і ресторанів, зупинка деяких виробничих підприємств, тимчасове скорочення кількості працездатного персоналу на інших підприємствах, а також скорочення числа споживачів - нелегкі часи для бізнесу будь-якого масштабу.

Але не варто забувати, що теперішнє поширення COVID-19 - не перший і не останній випадок епідемії в світі. Щоразу результатом ставав розвиток - створення централізованої каналізації, масове дотримання правил гігієни, масова вакцинація і т.д. Кожна країна, яка зіткнулася з наслідками нинішнього поширення коронавірусу, проходить перевірку на міцність безліччю викликів.

В Україні поки не зафіксовано масштабного поширення вірусу, однак і карантинні заходи, і загальносвітова ситуація вплинуть на нас не менше. Китай - один з найбільших торгових партнерів України, в окремих сегментах лідирують країни ЄС, БВСА, тому ситуація майже в кожній країні світу впливає на зовнішню торгівлю - а значить на економіку нашої країни.

Читати огляди різних ринків і про бізнес-ідеї

Зовнішня торгівля відчуває вплив коронавірусу в обох напрямках: з боку експорту - обмежене споживання товарів, зокрема, таких експортоформуючих, як зерно, метал, соняшникова олія; з боку імпорту - недостача унікальних продуктів (наприклад, запчастин і приладів) або неунікальних товарів більш низької цінової категорії. Якийсь час це не буде проявлятися завдяки товарним запасам. Деякі оператори зможуть перебудувати ланцюг поставок, деякі - ні. І ті, і інші будуть намагатися використовувати в своїй роботі доступні аналоги, що може створити додатковий попит на українське виробництво в окремих галузях. Це - один з викликів епідемічної ситуації: організація виробничого процесу з максимально можливим рівнем безпеки співробітників і процесів.

Важливою властивістю систем в кризових ситуаціях є їх гнучкість. Можливість організувати процеси так, щоб при зміні швидкості їх протікання або кількості ланок у ланцюзі вони все одно продовжували виконувати свої завдання. Саме цю перевірку зараз проходять всі країни. Мінімізація збитків від коронавірусу і заходів щодо його профілактики - мета, яка підтримується діями державних інституцій, бізнесу і кожного громадянина. Федеральна Резервна Система США знижує відсоткові ставки майже до нуля. ЄС змінює деякі правила фінансування для підтримки бізнесу. 17 березня в Україні прийнятий Закон, за яким з 1 березня по 30 квітня 2020 року ФОП звільняються від сплати ЄСВ, не застосовуються штрафні санкції за порушення податкового законодавства, плата за землю не нараховується і не сплачується, об'єкти нежитлової нерухомості у власності юридичних та фізичних осіб не є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно. Прострочення виплат по споживчих кредитах в цей період не буде обкладатися штрафами. Фонд соціального страхування також зараховує самоізоляцію під медичним наглядом як страховий випадок. Ще безліч аспектів вимагають врегулювання, і ми очікуємо, що відповідна робота вже проводиться.

Замовити прогнози по ринках можна тут

Поки що, під найбільшою загрозою в Україні сфера громадського харчування, всі заклади якої зобов'язані призупинити роботу. Менше постраждають ті кафе і ресторани, у яких є доставка, хоч ця послуга компенсує тільки невелику частку недоотриманого прибутку. Обмеження контактів - наступний виклик коронавірусу, який повинен стимулювати розвиток електронної торгівлі, сервісу доставки, електронних платежів в Україні. Разом з громадським харчуванням під ударом знаходяться культурно-розважальні заклади. Простіше організаторам конференцій і лекцій - онлайн-трансляції в цій сфері вже працює як повноцінна послуга. Не дивлячись на явні збитки в цих та інших сферах, найбільше занепокоєння викликає очікуваний світовий економічний спад, який буде впливати на всі сторони життя. Тому, чим швидше поширення вірусу буде обмежено глобально, тим швидше можна буде почати роботу з відновлення економіки.

У Китаї знайшли дуже цікавий спосіб відновлення цього бізнесу - керівництво країни закликає населення якийсь час після закінчення карантину не готувати їжу самостійно, а відвідувати кафе та ресторани, щоб компенсувати втрати бізнесу.

Не менш важливими є і соціальні виклики - відсутність паніки та особиста відповідальність. Панічні реакції призводять до криз, дефіциту, додатковим навантаженням на медичну та інші системи. Реакція ринків на поширення вірусу і пов'язані з цим заходи теж була панічною - скачки цін на нафту, акції найбільших компаній і т.д. Наслідки паніки населення є такими ж важливими. У той час, як кожна держава визначає свої методи боротьби з епідемією, завдання громадян - максимально точно і відповідально виконувати розпорядження, дбати про особисту безпеку і безпеку оточуючих. Соціально-психологічний аспект має і економічний вираз. Зміна поведінки покупців, пов'язана з психологічним сприйняттям ситуації, теж впливає на функціонування ринків: відкладання великих покупок, скорочення витрат і покупки «про запас» розбалансували усталені схеми товарообігу. Однак, і люди, і системи мають властивість пристосовуватися до умов, що змінюються. За два тижні епідемія буде взята під певний контроль, проте вона продовжиться, тому для нас саме час продумати, як організувати свою подальшу діяльність - з точки зору працівника і роботодавця, громадянина і країни. Збитків і незручностей уникнути не можна, але можна постаратися вийти з кризи в стані максимальної працездатності.

дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами