Експерти Pro-Consulting візьмуть участь у консультаціях із зацікавленими сторонами «Візія та стратегія: План відновлення та розвитку Мирнограду»
1014

Експерти Pro-Consulting візьмуть участь у консультаціях із зацікавленими сторонами «Візія та стратегія: План відновлення та розвитку Мирнограду»

Компанією Pro-Consulting проведений «Аналіз поточного стану бізнесу у Мирноградській громаді» для Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) ГмбХ. Метою проєкту було визначення перспектив та можливостей розвитку для малого та середнього бізнесу в Мирноградській територіальній громаді Покровського району Донецької області.

Дослідження проводилось протягом листопада 2023 – лютого 2024 року і несло ряд ризиків, пов’язаних з воєнним станом. Протягом періоду проведення дослідження змінювались контактні особи від представників ОТГ, ведення достовірної статистики в прифронтових територіях майже неможливе через постійні обстріли, в тому числі адміністративної інфраструктури та відключення світла.

Дослідження поточного стану МСП в громаді включало аналіз поточного стану громад, основних показників досліджуваних ОТГ, тенденцій розвитку, ризиків та бар'єрів регуляторного середовища, аналізу національних та міжнародних донорських програм, ведення бізнесу в регіоні, висновків та рекомендацій.

До початку повномасштабного вторгнення у Мирнограді активно функціонували три вугільні шахти: «Капітальна», «5-6», та «Центральна», а також шахта «Родинська» у сусідньому місті Родинське. Проте станом на вересень 2023 року шахта «Родинська» припинила видобуток вугілля. Ліквідація шахти була проведена в рамках програми трансформації вугільних регіонів, започаткованої у липні 2021 року. Планувалося, що перехід до відновлюваних джерел енергії зменшить попит на вугілля, але він став причиною великої втрати робочих місць у галузі. Згідно з дослідженням Aurora Energy Research, до 2030 року може бути втрачено до 56 тисяч робочих місць, проте створення альтернативних робочих місць в інших галузях є складним завданням, особливо в умовах війни. Тим не менш, мешканці згодні, що перехід від вугільного видобутку має стати невідворотнім процесом, але таким, що потребує чіткого плану забезпечення альтернативних робочих місць та компенсацій для працівників.

Ще до початку повномасштабного вторгнення громада Мирнограда стикалася з серйозною проблемою нестачі води. Після припинення отримання води з каналу Сіверський Донець у лютому 2022 року, Мирноград та інші населені пункти західного Донбасу почали стикатися з водопостачанням з Карлівського водосховища. Проте це резервне джерело також постійно зазнавало атак із боку російських військ, що призвело до часткового руйнування дамби та знеструмлення фільтрувальної станції. Намагаючись вирішити проблему, місцева влада організувала свердловини по різних частинах міста, а мешканці самостійно бурили свої свердловини та під'єднувалися до водогону. Крім того, для забезпечення водою використовували резервне водопостачання за рахунок очищення шахтних вод у Покровській громаді. Однак і ця система не була ідеальною, оскільки мешканцям доводилося отримувати воду через три дні по черзі через нестачу джерела. Під час конфлікту також спостерігаються перебої з постачанням електроенергії та газу, що ускладнює життя громади.

Через просування лінії фронту в бік Мирнограда наприкінці 2023 року обстріли посилились. Станом на початок 2024 року обстріли громади відбуваються в середньому щотижня. Жертвами цих обстрілів стали понад 30 людей, більше 80 отримали поранення, а міська інфраструктура і житловий фонд сильно постраждали. Вплив воєнних дій на громаду став домінуючим фактором, і стабілізація можлива лише за умови припинення бойових дій. Місцева влада заявляє, що ситуація в громаді повністю під контролем військової адміністрації, і всі необхідні служби працюють у посиленому режимі. Лікарні та соціальні установи функціонують, але є планові відключення електро- та водопостачання. Також введено заборону на продаж алкоголю та встановлено комендантську годину з 21:00 до 05:00.

Структура виторгу за галузями

За даними звітності Мирноградської міської територіальної громади за 2022 рік, ТОП-3 галузі за доходами у цій області включають будівництво доріг, вантажний автотранспорт та роздрібну торгівлю харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами.

Станом на 01.09.2023, 57% території Донецької області перебуває під тимчасовою окупацією. Багато підприємств припинили роботу через пошкодження або руйнування виробничих потужностей, а також через переміщення в безпечніші регіони. Сільське господарство зазнало збитків через забруднення земель. Протягом січня-червня 2023 року виробництво промислової продукції скоротилось майже вдвічі, а обсяг реалізованої промислової продукції зменшився майже у 3,5 рази порівняно з попереднім роком. ВРП у фактичних цінах також зменшився на 25% у порівнянні з показником 2022 року.

За період з січня по вересень 2023 року кількість суб’єктів підприємництва зменшилась на 96 одиниць або 4,4%. У той же час, протягом цього періоду зареєстрували свою діяльність 185 суб’єктів підприємництва, а 138 суб’єктів припинили свою діяльність.

Онлайн-консультація, присвячена розробці Плану відновлення та розвитку Мирноградської міської територіальної громади «Візія та стратегія: План Відновлення та розвитку Мирнограда» відбудеться в онлайн-форматі 02 квітня 2024 року з 10:00 до 14:00 год.

На зустрічі буде висвітлено широкий спектр питань, пов'язаних з реалізацією комплексних заходів для досягнення сталого розвитку громади. Метою консультації є не тільки визначення ключових напрямків розвитку та відновлення Мирноградської міської територіальної громади, але й обговорення конкретних стратегій та дій, які допоможуть реалізувати заплановане.

Учасники матимуть унікальну можливість долучитися до обговорення, поділитися своїми ідеями та досвідом, а також внести вагомий вклад у формування кінцевого Плану відновлення. Захід стане платформою для взаємодій з кваліфікованими експертами, які поділяться знаннями та рекомендаціями щодо впровадження найкращих практик і інноваційних рішень у сфері розвитку територіальних громад.

Цей захід проводиться за підтримки Проекту «Справедлива трансформація вугільних регіонів та зелене відновлення енергетичного сектору України», що реалізується в Україні компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, з ініціативи Федерального міністерства економіки та захисту клімату Німеччини (BMWK).

Крім експертів Pro-Consulting серед учасників заходу будуть представники профільних міністерств, регіональних та місцевих органів влади та самоврядувания, незалежні консультанти та державні політични діячі, представники організацій громадянського суспільства, науковці та експерти.

Дата розміщення: 02.04.2024
дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами