Вигідний гість з півдня: розроблений бізнес-план вирощування нуту на українських полях
3689

Вигідний гість з півдня: розроблений бізнес-план вирощування нуту на українських полях

Природно-кліматичні умови України сприятливі для вирощування багатьох сільськогосподарських культур. Останнім часом наша країна зарекомендувала себе як потужна аграрна держава, яка поставляє на світовий ринок популярні види сировини для харчової промисловості. Трійку продуктів - лідерів експорту складають зернові, рослинні масла і насіння олійних культур.
Однак є ще у вітчизняному аграрному бізнесі ніші, які поки що не потрапили в фокус уваги великих виробників, але, тим не менше, придатні для створення рентабельних господарств.

Однією з таких ніш є вирощування нуту. Ця бобова культура мало використовується в українській кухні, але дуже популярна в країнах Близького Сходу і Азії. До 70% посівів нуту зосереджено в Індії. За нею по виробництву даної культури йдуть Австралія (5-10% світового обсягу), Пакистан (4-5%) і Туреччина (3-4%).
Всього на планеті під нут зайнято в середньому 12,6 млн га сільгоспугідь, з кожного гектара яких збирається приблизно одна тонна врожаю. Детальніше дані по світовому виробництві нуту в період 2010-2016 років представлені на діаграмі.

Рисунок. Посівні площі і світове виробництво нуту

 

За даними FAO


Хоча дана культура не належить до поширених в Україні, в останні роки в нашій країні почалася тенденція до збільшення посівних площ під неї. Так, якщо в 2016 році нут вирощувався на 7,3 тис. га, то в 2017 році йому було надано вже 8-9 тис. га.

Маленький попит на ці бобові на внутрішньому ринку і низька врожайність у порівнянні з іншими зернобобовими обумовлює те, що навіть великі агрохолдинги виділяють під нут незначну частину своїх угідь. У 2017 році дана культура вирощувалася в 91 господарстві, більшість з яких відводило під неї від 100 до 500 га землі. Тим часом, врожайність нуту в Україні може бути значно вище середньосвітового значення. У Вінницькій області вона становить в середньому 2,25 т/га, в Запорізькій - 1,28 т/га. Найвищі врожаї - до 2,5-3 т/га за оцінками фахівців можливі в південних регіонах нашої країни.

Саме на півдні України планується розмістити господарство з виробництва нуту, бізнес-план якого підготовлений аналітиками Pro-Consulting. Від правильного вибору місця розташування підприємства багато в чому буде залежати ефективність його діяльності. Важливими критеріями є сприятливі грунтово-кліматичні умови і близькість до морських портів, звідки урожай буде відправлятися на експорт.
Проект розрахований для пощади посівів нуту в 200 га. Весь урожай буде реалізовуватися щорічно протягом вересня-жовтня. Це дозволить продавати продукцію за максимальною ціною в період підвищеного проса на світових ринках і уникнути додаткових витрат на її зберігання.

Всього планується відправляти на експорт до 400 т нуту щорічно. Виручка від реалізації врожаю складе 300 тис. на рік. При розрахунковій рентабельності продажів в 52%, кожен євро доходу буде приносити підприємству 52 цента чистого прибутку.

 

Компанія Pro-Consulting підготувала для Вас короткий перелік готових проектів на дану тему. Ознайомитися з проектами можна за посиланнями:

дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами