Від ферми до столу: чи є в Україні якісне молоко і де його знайти - коментар аналітиків компанії Pro-Consulting. Agroportal
1944

Від ферми до столу: чи є в Україні якісне молоко і де його знайти - коментар аналітиків компанії Pro-Consulting. Agroportal

Прийняті нещодавно нові норми якості і безпеки молока істотно змінять молочний ринок: зі списку придатних до використання виключається молоко 2-го сорту. Але так чи радикально це вплине на українських виробників?

Українська молочна галузь знаходиться на стадії переходу до більш високій якості продукції після прийняття нового стандарту ГОСТ 3662, згідно з яким на ринку залишається три сорти молока - екстра, вищий і перший.

Тоді йшло багато розмов про те, що українське молочне тваринництво виявиться на грані банкрутства, оскільки велика частина виробляла саме молоко другого класу, а ціни на готовий продукт злетять. При цьому в світі спостерігається зростання виробництва молока. Глобально це призвело до модернізації молочного виробництва в країнах, що розвиваються, які поліпшили якість виробленого молока та розширили можливості для переробної галузі.

Молочний попит буде рости

За даними міжнародного аналітичного агентства Mordor Intelligence, глобальний молочний ринок виросте на 5% і до 2024 року досягне $ 703,5 млрд. Світове виробництво молока в 2018 році оцінювався в 843 млн тонн проти 811 млн тонн в 2017 році. Зростання виробництва пов'язане зі збільшенням обсягів споживання в Індії, Туреччині, Європейському Союзі, Пакистані, США і Аргентині. Це компенсувало навіть зниження виробництва в Китаї і Україні. Зростання світового попиту на молоко безпосередньо пов'язаний з ростом чисельності населення і збільшенням його прибутковості.

На світовому ринку серед готових до вживання молочних продуктів домінують молоко, масло, сир, йогурт і заморожені десерти. У країнах, що розвиваються продаж молочних продуктів забезпечує більше 50% світових продажів. На західному ринку спостерігаються повільні темпи зростання, в основному за рахунок інновацій в продуктах. Регіон Південної Америки є найбільш швидкозростаючим, за ним слідують Близький Схід і Африка.

А як в Україні?

Поголів'я ВРХ в Україні скорочується, і якщо в 2016 році чисельність становила 2,2 млн голів, то в 2019 році скоротилася на 3,6% - до 1,9 млн голів. Незважаючи на це, тваринництво покриває внутрішній попит на молочну продукцію. За оцінками аналітичної компанії Pro Consulting, стабільне виробництво зберігається за рахунок великої конкуренції на ринку, а також використання більш продуктивних порід тварин. У минулому році зросло виробництво продукції з незбираного молока та таких продуктів, як суха сироватка і казеїн.

Разом з тим, за даними ННЦ «Інститут аграрної економіки», якщо тренди в молочній галузі збережуться, то рівень виробництва впаде на 12,3%. Якщо в 2018 році обсяги виробництва молока склали 10 млн тонн, то до 2030 року прогнозується зниження до 8,8 млн тонн. При цьому в інституті відзначили зростання професійного молоковиробництва. За 10 років с / г підприємства наростять виробництво на 37,8% - з 2,7 млн ​​тонн до 3,7 млн ​​тонн. Прогнозується, що до 2030 року підприємства з поголів'ям до 500 корів збільшать виробництво молока на 11,4%, а з поголів'ям понад 500 корів - в 1,6 рази.

Продуктивність корів в порівнянні з 2018 роком в перспективі зросте на 40,4% у всіх групах господарств і в цілому по країні складе до 2030 року 7 тис. Кг на корову в рік. За деякими даними, згодом тіньовий ринок молока може вирости до 20-25% з огляду на те, що домогосподарства, які виробляли більшу частину молока другого класу, не зможуть збути його до 2020 року.

У пошуках якості

Для того щоб постачати молоко на великі підприємства по переробці, необхідно дотримуватися на постійній основі всіх стандартів якості при доїнні, зберіганні і транспортуванні сировини.

Компанія Lactalis-Ukraine підходить до пошуку кращих виробників молока грунтовно, а відділ закупівель проводить інспекції по багатьом підприємствам - географія відстані постачальників становить 600 км. Але поступово це відстань будуть звужувати для зручності логістики. Важливим є і транспортування сировини, що вимагає сучасного обладнання.

Скасування молока другого класу також не стала проблемою для компанії, оскільки у виробництві використовуються тільки молоко вищого і екстра ґатунку. Кожен водій молоковоза при прийманні молока проводить експрес-тест на відповідність якості молока необхідним показниками: підтверджується відсутність залишків антибіотиків, перевіряється вміст жиру, термостійкість, щільність, ступінь чистоти, титруемая кислотність. Все, що не відповідає, просто не приймається. На сьогодні у співпраці з Lactalis-Ukraine працюють 63 ферми в 10 областях країни, яке його і поставляють.

Перші з перших

МПК «Катеринославський» - відмінний приклад ефективного виробництва. Комплекс є єдиним в Україні великим розплідником корів породи Brown Swiss. Порода цих високопродуктивних тварин дозволяє виробляти молоко з великим вмістом білків і жирів. У розпліднику міститься 5500 корів, 1300 з яких - дійні. За добу комплекс виробляє близько 50 тис. Кг молока.

За тваринами тут доглядають самим дбайливим чином, починаючи від повної стерильності від входу до залу доїння, до комфорту підростаючого молодняку. У пологових приміщеннях є перегородки, які дозволяють відокремити тварин, щоб знизити рівень стресу.

Доїльні зали спроектовані по паралельному типу, який дозволяє швидко переходити від однієї групи корів до іншої, що значно підвищує ефективність надою. На фермі молоко відразу після доїння охолоджується і тимчасово зберігається в танках при температурі +4 ... + 2 ° С. Доїльні апарати максимально зручні для корів і безпечні для транспортування молока. Комплекс знаходиться в процесі відкриття нових цехів, внаслідок чого поголів'я тварин буде розширюватися.

Множинний контроль

Вибір якісного молока - це тільки перший етап. Подальша приймання, переробка, упаковка і збут також повинні проводитися, дотримуючись обов'язкових норм і стандартів. На прийманні на виробничому комплексі Lactalis в Павлограді (ТОВ «Молочний Дім») перевірка проводиться постійно, починаючи від вхідних лабораторії. У молоці аналізується наявність антибіотиків та інгібіторів, відповідність температури, кислотність, точка замерзання і термостійкість. Після первинного контролю молока відбувається подальший аналіз сировини з перевіркою вмісту жирів і білків, щільності та інших показників. Тільки після повної перевірки молока лабораторією сировину завантажується на завод.

Повну стерильність також забезпечує постійний промивши обладнання, як внутрішнього, так і зовнішнього, а також дезінфекція молоковозів (перед виїздом на маршрут, а також після кожної вивантаження сировини на підприємство). Система кондиціювання фільтрує наявність мікроорганізмів в повітрі. А закритий цикл виробництва зводить контакт молока з навколишнім середовищем до мінімуму.

Однак і це не все. Важливим для живих і натуральних молочних продуктів є дотримання ланцюжка холоду - 4 ° С +/- 2 ° С під час всього терміну реалізації. На заводах компанії Lactalis-Ukraine передбачені спеціальні тестові камери з різною температурою, куди поміщаються вже готові продукти з кожної партії. Якщо надходить скарга про те, що продукт зіпсувався не з вини рітейлу, перевіряють і визначають, чи було порушення ланцюжка холоду, або проблема в самому продукті. За статистикою, більшість скарг надходить саме через недотримання ланцюжка холоду.

У Lactalis-Ukraine підкреслюють, що якість і безпеку молочної продукції - це ключ до успіху на ринку.

дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами