Які товари та послуги подорожчають у 2018 році - коментарі Олександра Ткачова, начальника відділу аналізу ринків Pro-Consulting. РБК
4140

Які товари та послуги подорожчають у 2018 році - коментарі Олександра Ткачова, начальника відділу аналізу ринків Pro-Consulting. РБК

У минулому році ціни на споживчі товари і послуги виросли більше, ніж очікували в уряді. Під впливом експортних цін і африканської чуми в Україні дорожчало м'ясо, через брак сировини і нарощування поставок за кордон - молочна продукція, через негоду - овочі і фрукти. Експерти очікують, що продовольство все ще буде дорожчати і в цьому році, але, можливо, вже не так стрімко, як в минулому. Крім того, через девальвацію гривні і зростання світових цін на нафту зросте вартість палива на українських АЗС. Сама невизначена ситуація поки склалася з цінами на житлово-комунальні послуги.

Ціни на споживчі товари і послуги в минулому році зросли на 13,7%, повідомив у вівторок, 9 січня, Держстат. Підсумковий показник відрізняється від прогнозів уряду і Національного банку - Кабінет міністрів в держбюджеті на 2017 рік планував інфляцію в розмірі 8,1%, а прогноз НБУ на початку 2017 року було 9,1%. Всупереч прогнозам, ціни росли швидше.

Причин для розгону інфляції було кілька. По-перше, зріс внутрішній попит і збільшилися витрати виробників через двократне підвищення мінімальної зарплати до 3200 гривень. На цей фактор вказав НБУ в своїх інфляційних звітах. По-друге, на вартості деяких продуктів позначилося підвищення світових цін (наприклад, на м'ясо) і поганий урожай через пізні заморозки (фрукти й овочі).

Турботи вегетаріанців

У 2018-2019 роках при відсутності різких стрибків на світових ринках очікується помірне зростання цін на сирі і продовольчі товари - в межах 2-5%, випливає з інфляційного звіту НБУ. До того ж фактором стримування продовольчої інфляції, на думку аналітиків Нацбанку, може стати висока врожайність. Зрозуміло, якщо в Україну не прийдуть пізні заморозки, як це сталося в минулому році.

Адже фруктово-овочева група продуктів в минулому році росла в ціні на тлі збільшення імпортної продукції в тому числі з-за невдалого врожаю, викликаного пізніми весняними заморозками. Більш того, фрукти очолили список, які максимально подорожчали, за підсумками минулого року. За даними Держстату, їх вартість зросла на 34,5%. Овочі також істотно подорожчали - на 24,7%. За словами начальника відділу аналізу ринків компанії Pro-Consulting Олександра Ткачова, в січні-березні можна буде спостерігати сезонне підвищення цін на овочі. Але вже після збору врожаю ціни на дану групу товарів почнуть знижуватися.

М'ясо і не тільки

М'ясо в динаміці зростання цін зайняло другий рядок - у минулому році вартість м'ясної продукції зросла на 30%. Цей факт не залишив байдужим прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, який пояснював підвищення цін на м'ясо нарощуванням обсягів експорту, і, отже, появою дефіциту на внутрішньому ринку. За даними УКРІНФОРМ, у 2017 році Україна експортувала понад 4,9 тисяч тонн свинини, що на 1,8 тисячі тонн більше, ніж роком раніше. До слова, імпорт свинини в минулому році перевищив експорт, склавши 5,6 тис тонн.

Але причина не тільки і не стільки в експорті. На подорожчання м'яса також впливає зменшення поголів'я великої рогатої худоби (ВРХ) в країні, що призводить до зниження пропозиції на ринку. Тільки за 11 місяців минулого року, за даними Держстату, поголів'я ВРХ скоротилося на 1% (до 3,9 млн голів), а за останні п'ять років - з 1 січня 2013 року - майже на 16%. Свинина в свою чергу дорожчала через африканську чуму, спалахи якої в минулому році охопили кілька регіонів України.

Лише восени, коли світові ціни на м'ясо почали потроху знижуватися, вартість м'ясної продукції незначно впала і на внутрішньому ринку. "Ціна на свинину знизилася на 3-4% через те, що знижувалася ціна на світовому ринку, а курс гривні в той момент був відносно стабільним", - пояснив директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

"Ціни на свинину і м'ясо великої рогатої худоби підтягують і зростання цін на курку, так як ці ринки взаємопов'язані між собою. Курятина є дешевшим замінником для даних видів м'яса. Відповідно, коли на ринку спостерігається зростання цін на свинину і м'ясо ВРХ, споживачі починають переходити на більш дешеву курятину. Отже, підвищений попит також провокує зростання ціни ", - пояснив РБК-Україна Олександр Ткачов.

На його думку, м'ясо-молочна група товарів буде дорожчати і в цьому році при збереженні поточних тенденцій на ринку. "Основним фактором впливу залишиться зниження поголів'я великої рогатої худоби і свиней, а також витрати на їх утримання. Варто врахувати, що в держбюджеті-2018 закладено курс долара 30,1 гривень, що може говорити про подальшу девальвацію гривні. Даний фактор вплине на збільшення витрат по транспортуванні, що, в кінцевому рахунку, позначиться на кінцевій вартості продукції на полиці ", - вважає начальник відділу аналізу ринків Pro-Consulting.

Хлібне місце

На початку року напевно буде дорожчати хліб. За словами Олексія Дорошенко, на зростання його вартості в тому числі вплине і зростання мінімальної зарплати з 3200 гривень до 3723 гривень, а також груднева девальвація гривні більш ніж на 3%. "Аналогічна тенденція спостерігалася в січні і лютому 2017 року, коли також росла "мінімалка". Тоді підприємства говорили, що у них зросла собівартість виробництва, відповідно, вони підвищували ціни на найдешевші сорти хліба. Ціна хліба, в якому рентабельність 100%, і вартість якого на полиці - 30 гривень, практично не росла. Але, коли маржа маленька, як на соціальних сортах хліба, тоді мінімальна зарплата починає грати роль ", - зазначив Дорошенко. До слова, за минулий рік хліб в середньому подорожчав майже на 11%.

Яєчний переполох

У минулому році більш ніж на 21% подорожчали яйця. При тому, що ще в першій половині 2017 року цей продукт дешевшав - в травні вартість яєць була майже на 47% нижче, ніж в грудні 2016 року. У Союзі птахівників України раніше пояснювали, що на початку року виробники були змушені працювати в збиток. Ще в 2016 році ряд країн ввели обмеження на поставки яєць з України через спалахи пташиного грипу. Втім, це не завадило птахівникам наростити експорт в другій половині року, після чого вартість яєць в українських магазинах стала стрімко зростати. У 2017 році Україна експортувала 88,58 тисяч тонн яєць, тоді як роком раніше цей показник був 50,6 тисяч тонн.

Перед новорічними святами, за даними Держстату, яйця все ще дорожчали. Але зараз, за ​​словами Олексія Дорошенко, ряд торгових мереж починає знижувати вартість цієї продукції. "Якщо в одній торговій мережі яйця з'явилися дешевше, це означає, що починається гонка за покупцем. Розпочнеться демпінг, і ми будемо бачити поступове здешевлення, можливо, гривень на п'ять", - припустив експерт.

Молочні ріки

Молоко залишається одним з лідерів по зростанню вартості в продовольчому кошику. Все тому, що виробникам не вистачає сировини для переробки. "Брак якісної сировини пояснюється скороченням поголів'я великої рогатої худоби. На подорожчанні молока і молочної продукції також традиційно позначається і сезонний фактор. Наприклад, з перекладом корів на зимове утримання зменшуються обсяги надоїв. Крім того, для м'ясо-молочної продукції характерно подорожчання за рахунок підвищення ціни на корми, енергоресурси і транспорт ", - пояснив Олександр Ткачов.

Проблему з дефіцитом молочної сировини країна самостійно не зможе вирішити ще років 5-7, вважає Олексій Дорошенко. "Україна так і не стала імпортером молока як сировини для подальшого виробництва. Але це, можливо, буде відбуватися в 2018 році, якщо домовимося з Євросоюзом про якихось окремих коридорах для швидкого митного оформлення цього продукту. І Польща, і Литва будуть раді продавати молоко в якості сировини. Але поки питання тривалої "розмитнення" не дає можливості перейти на закупівлі у цих країн ", - говорить Дорошенко.

Що ж стосується вершкового масла, воно поки дешевше, ніж в більшості країн ЄС. Проте, цей продукт зростає в ціні, в тому числі, через активізацію експорту. "Не дивлячись на зростання цін в Україні та падіння вартості вершкового масла в Європі, у нас воно було на 20-30% дешевше, ніж в найближчих нам європейських країнах. Це означає, що потенціал для зростання існує", - додає Дорошенко.

Бензин і "комуналка"

У списку одних з найбільш дорогих товарів за підсумками 2017 року закріпилося паливо. Середні роздрібні ціни на бензин на українських АЗС за минулий рік виросли на 19,2-20,1% (на 4,61-4,76 грн / літр), свідчать дані консалтингової компанії "А-95". Такий порядок цифр підтверджує Держстат, вказуючи на подорожчання палива на 20%. Це більше, ніж спочатку розраховували в уряді, готуючи макропрогноз на 2017 рік. На вартість палива, головним чином, вплинуло два фактори - зростання цін на нафту на світових ринках і падіння курсу гривні по відношенню до євро, до якого прив'язані ставки акцизів на паливо.

Говорити про те, що паливо буде дешевшати, поки рано. Скоріше навпаки. Останні дні біржові торги нафтою б'ють рекорди: вартість березневих ф'ючерсів на нафту марки Brent на лондонській біржі ICE Futures в середу, 10 січня, перевалила за 69 доларів за барель. Це максимальний рівень за три роки. Що ж стосується курсу гривні до євро, то в 2018 році він оновив офіційний історичний максимум, наблизившись до рівня майже 34 гривень / євро, який після новорічних свят встановив НБУ.

Поки під питанням подальше підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги. За попередній рік сукупно вся "комуналка" подорожчала на 10,6%. Але загальна статистика спотворюється з огляду на те, що вартість газу зросла лише на 1,2%, тоді як електроенергія подорожчала на 28,1%, водопостачання - на 20,2%, а утримання будинків - на 47,5%. Через те, що ціна на газ практично не змінювалася, всього на 3,5% піднялися ціни на гарячу воду і опалення - найдорожчі комунальні послуги. Уже в цьому році ці послуги можуть подорожчати, якщо уряд перегляне вартість газу, як це було погоджено з Міжнародним валютним фондом. Втім, з огляду на, що поточний рік - передвиборний, влада, можливо, не зважаться на зростання тарифів.

 

Компанія Pro-Consulting підготувала для Вас короткий перелік готових проектів на дану тему. Ознайомитися з проектами можна за посиланнями:

 

дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами