Ринок онлайн освіти в Україні - аналітичний огляд
17530

Ринок онлайн освіти в Україні - аналітичний огляд

Поточна ситуація з карантинним режимом і наслідками заходів, спрямованих на боротьбу з COVID-19, звернули увагу бізнесменів, стартаперів та інвесторів на сфери бізнесу, які раніше «відлежувалися» на полицях. Ринок дистанційної освіти не став винятком ні в Україні, ні в світі. В даному огляді ми розглянемо загальні тренди і фактори ринку. Такі показники, як обсяг і структура ринку онлайн освіти в Україні, будуть доступні в результатах маркетингового дослідження ринку освітніх послуг.

Ознайомтеся з типовою структурою дослідження ринку

Загальні показники ринку і основні світові драйвери

З кожним роком попит на дистанційне і онлайн навчання зростає. Багато людей стають більш самоусвідомленими, вважають за краще самовдосконалюватися і розвиватися. Конкуренція на ринку праці, недосконалість шкільної і університетської освіти, бажання отримати більше знань і бути в курсі всього, світові тренди - все це сприяє розвитку ринку.

Можливо, вас зацікавить аналітика з анотації до готового аналізу ринку приватних шкіл Києва

За видами ринок онлайн освіти можна розділити на наступні:

  • дистанційне навчання;
  • онлайн курси;
  • програми і курси для самонавчання (книги та посібники).

Активний розвиток ринку і значне зростання попиту на онлайн освіту в світі почалося кілька років тому, і зараз аудиторія таких курсів налічує десятки мільйонів користувачів. Частка онлайн освіти від загального обсягу ринку становить близько 3% і оцінюється в 165 млрд дол. США, і з кожним роком вона збільшується. Світовим драйвером на ринку є США.

В Україні, незважаючи на те що використовувати онлайн формат почали вже давно, в цілому ринок онлайн освіти ще на стадії формування. Однією з перших форм проявів такої освіти стали онлайн курси з вивчення іноземних мов. Такі послуги можна було знайти в інтернеті ще 10 років тому. Решта видів почали розвиватися з появою таких платформ як Prometheus, EdEra, Coursmos та ін., де бажаючі можуть пройти онлайн курси та в деяких випадках навіть отримати сертифікат. З розвитком інтернет технологій і появою на ринку більш сучасних девайсів, навчання переходить в формат з використанням мобільних додатків.

Також рекомендуємо почитати аналітику з анотації готового аналізу світового ринку мобільних ігор і додатків для побачень

Стимулами для розвитку ринку онлайн освіти в Україні стали:

  • застаріла освітня база. Навчання в багатьох ВУЗах проходить за підручниками, які були видані ще 20-30 років тому. Основною причиною цього послужило як недостатнє фінансування, так і небажання самих навчальних закладів закуповувати нову літературу. Тому, багато студентів в пошуках більш актуальних знань шукають онлайн - курси;
  • військовий конфлікт на Сході України. Міністерство освіти почало впроваджувати дистанційні курси і онлайн курси для учнів, які знаходяться на непідконтрольних територіях України. Це дозволило їм вивчати шкільну програму України для того, щоб в подальшому мати можливість успішно скласти ЗНО і продовжити освіту в українських ВУЗах;
  • визнання деякими університетами дистанційного формату як окремої форми навчання. Так, починається розробка програм для дистанційного навчання, формується цінова політика, вивчається попит;
  • розвиток інтернет технологій. Якщо багато студентів проходять онлайн-курси під час стандартного навчального процесу, то в режимі ізоляції попит на них виросте.

Основними перевагами онлайн освіти є її доступність, оскільки багато ресурсів надають «знання» безкоштовно і гнучкий графік - користувач може проходити курси в будь-який зручний для нього час.

Якщо ви вирішили інвестувати в запуск або розвиток бізнесу, почитайте що таке аналіз ринку, і як його замовити

Популяризації дистанційної освіти сприяє відсутність додаткових фінансових витрат. Навчання в коледжах і університетах досить дороге. І тут йдеться не лише про вартість навчання. Крім цього, студент витрачає гроші на харчування, оренду житла, транспорт та ін., що стає несуттєвим при дистанційному навчанні. До того ж, і вартість такого курсу в університеті значно дешевша. Основна проблема - це те, що така форма навчання в Україні тільки починає розвиватися, система недосконала і потребує вдосконалення, відсутні чіткі програми. До того ж, такий варіант вибирають в основному ті, хто вже має освіту або з особистих причин не може відвідувати університет.

Інвестиції в розвиток онлайн освіти

Ринок онлайн освіти швидко зростає і його активному розвитку сприяють залучення інвестицій. У 2019 році загальна сума інвестицій в Edtech (розвиток технологічних рішень для освіти) досягла 18,66 млрд дол., Що на 14,2% більше, в порівнянні з 2018 року Найбільша частка припадає на США (42,9%) і Китай (21,4%). Інвестори вважають за краще вкладати гроші в інструменти навчання на підставі ІІ (штучного інтелекту) - ця категорія в структурі інвестицій займала 19,7%, тоді як електронне навчання - 1,7%, а мобільне навчання - 15,9%.

В Україні інвестування Edtech проходить в основному в формі створення стартапу і благодійного збору коштів на нього або залучення інвестицій від міжнародних венчурних фондів.

Можливо, вам також буде цікава стаття про потенціал системи онлайн-бронювання туристичних турів в Україні

Можна припустити, що 2020 р. буде одним з переломних для розвитку онлайн освіти як в Україні, так і в усьому світі:

  • по-перше, у зв'язку з карантином, у людей з'явилося більше часу на самоосвіту. Зросте попит, в першу чергу, серед студентів і молодих людей, які вже знайомі з процесом онлайн навчання, але раніше через постійну оффлайн зайнятість на роботі відкладали курси;
  • по-друге, багато іноземних університетів почали пропонувати безкоштовні онлайн лекції, також деякі бібліотеки відкривають доступ до своїх даних, що збільшує пропозицію на ринку.

Також, незважаючи на те, що це тимчасовий захід, навчання для школярів було переведено в дистанційний і телевізійний формат (уроки будуть в трансляції на українських каналах).

Надалі ринок продовжить розвиватися. Адже молоде покоління вже зараз постійно «живе в інтернеті», залишаючи за собою цю звичку і в дорослому житті. Проблемою залишиться також низький рівень самодисципліни - незважаючи на те що попит на онлайн курси росте, але відсоток їх завершення залишається досить низьким (близько 14%, Prometheus).

Також почитайте про наслідки COVID-19 для ключових галузей економіки України

Ринок дистанційної освіти так само вимагає глибинного дослідження, як і інші ринки, які вже проаналізовані в Pro-Consulting. Повноцінне маркетингове дослідження ринку освітніх послуг буде проведено на замовлення як уже діючими операторами цього ринку, так і тими, хто збирається вкладати чималі гроші в запуск бізнесу в цій сфері.

Замовити дослідження вашого ринку можна, зв'язавшись з нами, за контактами, вказаними на сайті. Так само висока ймовірність того, що ми вже досліджували ваш ринок - перевірте наявність готового звіту в каталозі готових проектів або зв'яжіться з нами.

Даний огляд підготовлений Прес-центром Pro-Consulting на базі коментаря генерального директора Олександра Соколова

дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами