Аналіз фінансового ринку України: у передчутті дешевих грошей
5345

Аналіз фінансового ринку України: у передчутті дешевих грошей

2019 рік, що закінчується, став роком стабілізації і зростання економіки України. Про це свідчить і зміцнення курсу гривні, і зменшення рівня інфляції, і, як наслідок позитивних процесів, зниження облікової ставки Нацбанку. Ще на початку року головний банк країни видавав гроші під 18% річних. З кінця весни і до осені облікова ставка почала потихеньку знижуватися по піввідсотка в квітні, липні та вересні. У жовтні НБУ опустив ставку на 1% - до 15,5%. І ось сьогодні, 13 грудня 2019 року, зниження облікової ставки відбулося відразу на 2% - до 13,5%, тобто гроші для вітчизняних банків різко подешевшали. Тепер експерти очікують підвищення доступності фінансових коштів і для клієнтів цих банків.

До сьогоднішнього дня середня ставка за гривневим кредитом становила 20% річних, а споживчі кредити видавалися взагалі під захмарні 33,5%. Після зниження облікової ставки можлива корекція цих відсотків. Правда, станеться вона не відразу, а в першу чергу банки почнуть знижувати прибутковість депозитів. За прогнозами, протягом декількох місяців середня відсоткова ставка по депозитах опуститься на 1,5-2% з нинішніх 15,7%.

Готовий аналізу ринку онлайн-мікрокредитування України

Що стосується кредитів, то їх здешевлення очікується на рівні 0,5-1%. Так, якщо зараз ставки по іпотеці становлять приблизно 18-19% в залежності від банку, то, як розповів для UBR.ua консультант аналітичного департаменту компанії Pro-Consulting Андрій Мокряк: «В результаті зниження облікової ставки вони опустяться до діапазону 17,5-18 % річних. Ці зміни пройдуть протягом одного-півтора місяців. Швидше відреагує ринок споживчого кредитування, з огляду на близькість новорічних свят і стабільно зростаючого попиту на нього».

На думку інших фінансових аналітиків, зниження облікової ставки НБУ могло б бути ще більш радикальним, адже річна інфляція знаходиться на рівні 5,1%. Однак, схоже, банкіри перестраховуються, оскільки низького підсумкового зростання цін вдалося домогтися, значною мірою, завдяки ревальвації гривні.

Аналіз ринку колекторських послуг

Особливих ризиків для стійкості фінансової системи від різкого зниження облікової ставки не передбачається. Падіння прибутковості по депозитам навряд чи викличе масовий відтік грошей громадян з банків, оскільки дострокове розірвання договорів невигідно вкладникам. Максимум, може трохи сповільнитися приплив нових депозитів. Зменшення прибутковості ОВДП також не вплине на попит на них з боку іноземців. На початку року держоблігації продавалися під 19%, зараз - під 11,6%, в першому кварталі 2020 року очікується 10,8-11,2%. Така прибутковість все ще значно більша, ніж у конкурентів на світовому ринку, тому приплив валюти в Україну через продаж ОВДП в короткостроковій перспективі збережеться, а значить і збережеться тренд на зміцнення курсу гривні. В результаті, ми можемо побачити 22 гривні за долар до кінця лютого.

 

Компанія Pro-Consulting підготувала для Вас короткий перелік готових проектів на дану тему. Ознайомитися з проектами можна за посиланнями:

дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами