Шкідливі звички обходяться в Україні своїм власникам все дорожче і дорожче. Зокрема, курцям перед Новим роком уряд визначив під ялинку небажаний подарунок. Напевно, вони погано себе вели в минулому році. В результаті, любителям подиміти доведеться в 2018 купувати сигарети в середньому на шість гривень за пачку дорожче. Причому подорожчання не обмежиться тільки цим роком, а буде відбуватися кожен новий рік протягом семи років.
Така невесела для споживачів тютюнових виробів перспектива намалювалася в результаті прийняття змін до Податкового кодексу, яке передувало утвердженню державного бюджету на 2018 рік. Таким чином вбивається відразу кількох зайців.
По-перше, виконуються зобов'язання перед Євросоюзом, прописані в Угоді про асоціацію. Згідно з ними, Україна повинна довести акциз на сигарети до європейського рівня. Станом на кінець 2017 року розрив був досить великий. У нас акциз становив 21 євро за 1000 сигарет, в ЄС - 90 євро. Звідси і семирічний термін поступового збільшення акцизного збору. Він повинен зрівнятися з загальноєвропейським до 2025 року. У 2018 році підвищення складе 29,7%, в наступні 2019-2024 роки - на 20% щорічно.
По-друге, приходять додаткові надходження у вітчизняний бюджет. У 2018 року вони збільшаться на 10 млрд гривень - з нинішніх 40 до 50 млрд. А в 2025 році курці внесуть в загальну скарбничку у вигляді акцизів вже 100 млрд гривень.
Ну і по-третє, не варто забувати і ще про одну функцію акцизного податку - це регулювання споживання. Влада як би натякають українцям, що вести здоровий спосіб життя менш накладно для гаманця. Так, неурядовий Український Центр контролю над тютюном прогнозує, що в результаті збільшення акцизного збору споживання сигарет в нашій країні зменшиться в 2018 році на 300 млн пачок. А до 2025 року, коли сигарети коштуватимуть 80-90 гривень за пачку, очікується, що їх продажі скоротяться з нинішніх 73 млрд штук до 40 млрд, а доходи бюджету при цьому зростуть.
Як це часто буває, компанія по збільшенню акцизів не позбавлена недоліків. Зокрема, експерти сумніваються, що в зазначений термін акцизи в Україні і в Європі зрівняються. Справа в тому, що у нас вони закріплені в гривнях і не враховують зміну курсу євро, а за сім років він може істотно зрости, і тоді доведеться вносити корективи в сьогоднішні плани. Крім того, різке зростання вартості сигарет може активізувати в країні тіньовий ринок тютюнових виробів, що також призведе до ослаблення очікуваного позитивного ефекту.
Компанія Pro-Consulting підготувала для Вас короткий перелік готових проектів на дану тему. Ознайомитися з проектами можна за посиланнями: