Ринок приватних шкіл в м.Києві - аналітичний огляд
4714

Ринок приватних шкіл в м.Києві - аналітичний огляд

Від того, яку освіту, знання, навички та вміння отримають наші діти в шкільних установах, залежить, як буде складатися в подальшому їх життя і доля. Як стверджував відомий швейцарський педагог Йоганн Генріх Песталоцці (1746-1827), цілеспрямоване виховання необхідно кожній людині, оскільки надана сама собі, людина, яка стихійно розвивається не досягне того рівня гармонійного розвитку всіх своїх людських сил, які вимагаються від нього як від члена суспільства.

Загальносвітова практика полягає в тому, що фундамент для отримання знань закладається в середньоосвітніх школах. Інша справа, що системи навчання мають свої особливості, і самі школи можуть бути державними чи приватними. Відповідно до досліджень компанії Pro-Consulting, на 2018/2019 навчальний рік в школах України всіх форм власності навчалося 4,04 млн. дітей. До 2014-2015 років кількість учнів дітей поступово зменшувалася, що пов'язано, зокрема, з низькою народжуваністю, зменшенням загальної чисельності населення, конфліктом на Сході країни. Проте, наголошується також, особливо починаючи з 2015-2016 років, зростання кількості приватних шкіл в Україні. Причому 91% середньоосвітніх приватних шкіл зосереджені у великих містах: в першу чергу, в столиці і обласних центрах. Станом на 2019 рік в Україні налічувалося 228 приватних шкіл. Тільки за період 2018-2019 рр. з'явилося 29 нових приватних шкіл. Відповідно, поступово збільшується і кількість учнів у приватних школах. У 2018/2019 навчальному році в приватних школах України навчалося вже 32,8 тисяч учнів.

Купити готове дослідження: ринок приватних шкіл Києва. 2019 рік

Практично кожна третя приватна школа знаходиться в Києві. За даними Державної служби статистики України, в 2018 році приватних шкіл, зосереджених в столиці, було майже 29%. Спостережуване збільшення кількості, як приватних, так і державних загальноосвітніх шкіл в містах та, відповідно, їх зменшення в селах, в першу чергу, пояснюється процесами урбанізації, які в цілому продовжують бути характерними для України і більшості країн світу.

Так чи інакше, батьки вирішують питання: в приватній або державній школі навчатимуться їхні діти. Перш за все, вибір визначається фінансовими можливостями батьків, адже згідно з результатами дослідження компанії Pro-Consulting, навчання в приватній школі може коштувати більше ста тисяч гривень на рік. Не меншою мірою рішення визначається якістю навчання і виховання, наявністю в освітній установі високопрофесійного педагогічного колективу. Як говорив у своїй роботі «Про Людину» французький філософ Гельвецій: «Прекрасний вчитель зустрічається рідко, він повинен коштувати дорого, і не всі приватні особи досить багаті, щоб мати можливість його оплачувати. У всіх областях, продовжує далі Гельвецій, недостатня винагорода породжує нестачу талантів».

Результати аналізу ринку приватних шкіл, проведеного компанією Pro-Consulting, свідчать в тому числі про те, що чим більший рівень доходів сім'ї, тим більші їх фінансові витрати на навчання. Втім, в порівнянні з іншими витратами, на освіту, середньостатистична сім'я в Україні поки витрачає незначні кошти - приблизно 1,4% в структурі фінансових витрат сім'ї. Найбільше на освіту витрачають в столиці, а саме - 3,3%. Якщо врахувати, що за даними державної служби статистики України у вересні 2019 року середня заробітна плата була 10687 гривень, то виходить, що на навчання з неї виділялося менше 200 гривень. У столиці в цей період середня заробітна плата становила 15626 грн., Відповідно, і на освіту тут витрачають більше. Що стосується витрат на отримання освіти в приватних школах за кордоном, то вони будуть відчутно вище, ніж в Україні. Наприклад, навчання в приватній школі-пансіоні з проживанням в Ірландії за рік коштуватиме, як мінімум, 17 тисяч євро; в швейцарській приватній школі - в середньому 65 тисяч швейцарських франків; вартість навчання в китайській приватній школі за рік може обійтися від 23 тисяч американських доларів і вище.

Якщо вас зацікавила тема освіти, можливо вам буде цікаво почитати про бізнес-план приватного дитячого садка

Навіть якщо ваші діти навчаються в державній школі, витрати будуть неминучі. Що стосується навчання в приватних школах, то сюди включається, перш за все, вартість навчального процесу, а це і підручники, і необхідні навчальні матеріали. Крім того, деякі приватні школи включають у вартість відвідування певну кількість гуртків. У той же час ринок приватних шкіл характерний тим, що деякі його учасники розробили і пропонують своїм клієнтам знижки. Наприклад, знижують вартість навчання, якщо в їхній школі вчиться двоє і більше дітей з однієї сім'ї. Практикується також заохочення за гарне навчання у вигляді грантів і стипендій, які частково, а іноді і повністю покривають витрати на навчання. Частину витрат на навчання в приватних школах бере на себе держава. Відповідно до поправок до Закону України «Про освіту», прийнятими в 2017 році, починаючи з 2019 року приватні навчальні заклади мають право на отримання компенсації з державного або місцевого бюджету. Компенсація проводиться з розрахунку державного фінансового нормативу забезпеченості одного учня. У минулому, 2019 році, на ці цілі в державному бюджеті було виділено 210 млн. грн. Поки держава компенсує незначну частину витрат на навчання в приватних школах, але такий підхід, як свідчить досвід інших держав, з часом сприяє збільшенню кількості приватних шкіл. Як правило, бізнес-план приватної школи передбачає отримання ліцензії на надання послуг по базовій середній освіті, що дає можливість вашій дитині отримати фундаментальні знання і гарантує за умови успішного навчання отримання атестата державного зразка.

Ми подумали, вам буде цікаво почитати про ринок громадського харчування (HoReCa, кейтеринг, а також харчування на АЗС)

Батьки, які вирішили, що їхні діти будуть навчатися в приватному закладі, пред'являють підвищені вимоги до якості навчального процесу, тому бізнес-план школи передбачає цілий ряд додаткових послуг. Зокрема, після закінчення деяких приватних шкіл учень отримує крім атестата українського зразка ще й атестат про повну загальну середню освіту в іншій країні, наприклад, Франції (характерно для французьких шкіл в Україні). Багато уваги приділяється вивчення іноземних мов, про що свідчить аналіз ринку приватних шкіл. В першу чергу, у багатьох приватних школах передбачено обов'язкове поглиблене вивчення англійської мови плюс на вибір можна вивчати і другу мову. Тут надається можливість вивчати німецьку, французьку, китайську, іспанську мови, в тому числі і поглиблене їх вивчення. Орієнтуючись на побажання батьків, в приватних школах прагнуть так побудувати процес навчання і виховання, щоб він сприяв формуванню гармонійно розвиненої людини. Для виконання цього завдання організовується велика кількість гуртків, спортивних секцій. Наприклад, діти можуть займатися в театральних студіях, навчатися естрадному вокалу, грі на музичних інструментах, здобувати навички малювання і багато іншого. Також з метою розширення кругозору учнів, приватні школи, як правило, за додаткову плату організовують відвідування музеїв, виставок в місцях, де розташована школа, а також в інших містах і країнах.

Купити готове дослідження: ринок приватних шкіл Києва. 2019 рік

Згідно з даними компанії Pro-Consulting, приватні школи залучають батьків сучасною матеріально-технічною базою для забезпечення навчального процесу. Це, наприклад, сучасні комп'ютерні класи, інтерактивні дошки, хімічні і фізичні лабораторії, необхідний матеріал для більш глибокого освоєння природних і гуманітарних наук. У більшості випадків приватні школи розміщуються в нових, спеціально побудованих для цього будівлях. Саме тому в них заздалегідь передбачається наявність модернізованих класних кімнат, актових і спортивних залів, сучасних столових та приміщень для приготування їжі. Наявність великої кількості відповідно обладнаних приміщень дозволяє приватним школам забезпечити комфортне перебування дитини в ній протягом повного дня. Це, а також мала кількість учнів в одному класі, направлено на побудову максимально ефективного навчального процесу. В середньому наповнюваність класу в приватній школі становить 15 учнів і, рідко коли перевищує 20 осіб, що сприяє індивідуальному підходу і більш успішному навчанні, тоді як класи в державних школах, особливо в столиці, часто перевантажені і іноді налічують понад 30 учнів - за даними звіту департаменту освіти і науки Київміськадміністрації, в минулому (2019) році були перевантажені понад третину київських державних шкіл.

Замовити дослідження іншого ринку

В цілому приватні школи мають ряд переваг, сучасне оснащення, невелику наповнюваність класів, навчання іноземним мовам із залученням носіїв мов, і що важливо для батьків, у багатьох приватних установах дитина знаходиться повний день.

 

Компанія Pro-Consulting підготувала для Вас короткий перелік готових проектів на дану тему. Ознайомитися з проектами можна за посиланнями:

дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами