З плантації нуту в 200 га можна виручити приблизно 300 тис. євро, рентабельність продажів складе 52%. Такими розрахунками поділилися в Pro-Consulting.
Аналітики радять продавати врожай в осінній період — у вересні-жовтні. У цей час попит на світових ринках зростає і нут можна збути за максимальною ціною. Крім того, відпадає необхідність витрат на зберігання.
Займатися вирощуванням культури найкраще в південних регіонах України. Там бобова дає максимальну врожайність. В плюс грає ще й близькість до морських портів, звідки врожай відправлятиметься на експорт.
Як відзначають у Pro-Consulting, площі під нутом в Україні невеликі й знаходяться на рівні 8-9 тис. га. В 2016 році вони становили ще менше — 7,3 тис. га. А от урожайність на вітчизняних полях значно перевищує середньосвітову 1 т/га. У Вінницькій області збирають 2,3 т/га, у Запорізькій — 1,3 т/га, в південних областях — до 2,5-3 т/га.
У минулому році нут в Україні посіяло 91 господарство, проте навіть агрохолдинги відводять під нього невеликі угіддя — від 100 до 500 га. Це пояснюється тим, що порівняно з іншими бобовими вихід нуту з гектара все ж залишається низьким.
Нут поки не здобув особливої популярності серед українців, переважно його продають на Близький Схід чи в Азію.
До 70% посівів нуту розташовані в Індії, ще 5-10% — в Австралії, до 5% — в Пакистані і близько 4% — у Туреччині. Всього на планеті під нут відведено до 13 млн га.
А от ціна на нут залишається високою — на рівні $1000 за тонну, тоді як горох продають за $200.
Компанія Pro-Consulting підготувала для Вас короткий перелік готових проектів на дану тему. Ознайомитися з проектами можна за посиланнями: