Кабмін анонсував значне подорожчання алкоголю - коментарі по ринку від Pro-Consulting. OBOZREVATEL
1303

Кабмін анонсував значне подорожчання алкоголю - коментарі по ринку від Pro-Consulting. OBOZREVATEL

Уряд шукає додаткові джерела поповнення бюджету. Вирішили йти найпростішим шляхом – збільшити ціни на алкоголь. Про це йшлося у проєкті постанови Міністерства економіки, яка 12 липня була опублікована на сайті відомства.

Озвучено основні цілі такого кроку: економічні – збільшення надходження до бюджету та допомога виробникам, а також соціальна – зменшення смертності від споживання алкоголю.

Вас можуть зацікавити готові звіти по ринках від Pro-Consulting:

Будь-який звіт по ринку буде актуалізований за вашим запитом. Типова структура дослідження ринку – за цим посиланням.

Через деякий час цей документ зник з офіційного сайту міністерства. Причина – виробники алкоголю виявили невдоволення. Вони хочуть, щоб ціни було підвищено більше, аніж йшлося у першому варіанті постанови.

OBOZREVATEL розібрався, що буде з ринком алкогольних напоїв після підвищення мінімальних цін і як це позначиться на покупцях.

Бюджетні негаразди

З початку 2023 року дефіцит загального фонду держбюджету становив 401,9 млрд грн. Про це повідомила голова Комітету з питань бюджету Верховної Ради України Роксолана Підласа.

«За перші 5 місяців 2023 року надходження загального фонду державного бюджету становили 1,481 трлн грн. З них зовнішні джерела склали 723,8 млрд грн (або майже половину), а внутрішні – 757,4 млрд грн», – повідомила Роксолана Підласа.

За нинішньої економічної ситуації альтернативних шляхів покриття дефіциту бюджету в уряду небагато. Один із них є традиційним для подібних ситуацій – збільшення вартості алкоголю.

За розрахунками Мінекономіки, «реалізація проєкту постанови забезпечить приведення мінімальних цін на окремі види алкогольних напоїв у відповідність до законодавства та збільшить надходження до державного та місцевого бюджетів у розмірі близько 500 млн грн».

Страждання виробників

Після початку війни в Україні було заборонено продаж алкоголю, що спричинило на певний період зупинку підприємств галузі. З часом обмеження було скасовано, але це рішення спровокувало зростання тіньового ринку.

Нині власники виробництв нарікають на те, що збільшився податковий тягар, комплектуючі для виробництва та енергоносії подорожчали, ідентично й з цінами на сировину.

У Міністерстві економіки підкреслюють: «мінімальні ціни, які є на сьогодні, не відповідають реальним витратам суб'єктів господарювання на виробництво та реалізацію алкогольних напоїв та потребують корегування».

За словами чиновників, реалізація продукції за економічно обґрунтованими цінами дасть змогу забезпечити функціонування підприємств та підвищить їхню прибутковість.

На скільки зросте ціна

Проєкт постанови (до відправки на доопрацювання) передбачав підвищення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв у таких величинах: на горілку та лікеро-горілчані вироби – на 13%, віскі, ром та джин – на 25%, коньяк (бренді) – зросте на 11-12%. Значно збільшиться ціна на виноробну продукцію: звичайні (не ігристі) вина – на 62%, (сидр і перрі; вина, вермути та інші зброджені напої) – на 61-71%, вина ігристі та газовані винні напої – на 28%. Однак ці цифри після коригування документа, звісно, зростуть ще більше.

Зелене світло для контрафакту?

Кардинальне погіршення економічної ситуації в країні часто створює ситуацію, коли люди передусім дивляться на вартість, а вже потім на якість. Зважаючи на це, експерти ринку говорять про ймовірні проблеми для галузі після підвищення мінімальних цін на алкоголь. На їхню думку, від такого кроку виграє саме тіньовий сектор, адже у разі падіння купівельної спроможності населення зростає частка контрабанди та контрафакту. Саме тому, намагаючись поповнити бюджет, уряд може отримати ще більшу «сіру дірку» витоку податкових надходжень.

«Внаслідок підвищення мінімальних цін на алкоголь постраждає сегмент найдешевших напоїв, наприклад, у сегменті горілки він займає понад 90%, хоча і має тенденцію до зниження, – вважають в аналітичній компанії  Pro-Consulting. – Так чи інакше, ринок у 2023 році покаже тенденцію до відновлення через продовження дозволеного часу реалізації алкоголю та скасування сухого закону. Виробники зможуть покращити маржинальність виробництва, проте, можливо, за рахунок зменшення обсягів продажу. Зі свого боку кінцевий споживач вимушений буде платити за дешевий алкоголь більше. Зростання мінімальних цін дасть можливість активізуватись виробникам контрафакту. Через це надходження до державного бюджету можуть зменшитись за рахунок переходу частини ринку в тінь», – констатують у  Pro-Consulting.

На сьогодні до 40 відсотків виробництва міцного алкоголю в Україні перебуває в тіні – такі дані озвучили учасники засідання парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики. За інформацією депутатів, на території країни необлікований спирт виробляють на двох десятках спиртзаводів. Деякі з них виготовляють лише контрафакт, інші – частково працюють «у білу», частково – за «сірими» схемами. Неофіційно виготовлений спирт використовують під час виробництва лікеро-горілчаних виробів і у такий спосіб він легалізується.

Що стосується відповідальності за виготовлення контрафакту, то за статтею 204 Кримінального кодексу України «Незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів» (зокрема спирту та алкогольних напоїв) – карається позбавленням волі на строк від восьми до десяти років з конфіскацією майна, з вилученням та знищенням незаконно виробленої або придбаної продукції та обладнання для її виготовлення.

Покупці не відчують

«Збільшення мінімальних цін на алкогольні напої, ініційовані Мінекономіки, не призведуть до подорожчання продукції у мережах, – вважає виконавча директорка асоціації «Укрводка» Аліна Шолохман. – Востаннє вони переглядалися ще у 2018 році, але за цей період збільшилися податки, виросла вартість на комплектуючі, енергоносії та сировину. Стосовно проєкту постанови, який було опубліковано Мінекономіки. Його оперативне зникнення з офіційного поля свідчить лише про те, що рівень зростання цін, який там вказано, не відповідав економічно обґрунтованим розрахункам, які надавалися до міністерства виробниками усіх видів алкогольних напоїв. Вони сподіваються, що мінімальні ціни врешті будуть переглянуті. Треба зрозуміти головне – озвучені Мінекономіки нові ціни вже давно є на полиці торгівельних мереж. Про що можна говорити, коли, наприклад, сьогоднішня мінімальна вартість того ж вина за старої редакції постанови №957 становить 40 грн. Хтось зможе знайти у магазині таку ціну? Звичайно, ні. Тому зміни у цьому напрямку дуже актуальні і необхідні», – зазначила Аліна Шолохман.

Пропозицій багато

«Найкращий алкоголь. Тисніть! Великий асортименти алкоголю в пакетах. Оптом та роздріб», – такого роду оголошення просто заполонили мережу.

Ціни, які пропонують продавці нелегального алкоголю, просто смішні. Так, 3 літри горілки під назвою «Фінляндія» чи «Абсолют» можна придбати менш ніж за 300 грн. Тоді як реальна ціна такої продукції – 400-450 грн за пляшку 0,7 л. Здається, покупців не обходить можливість того, що після вживання такого «продукту» часто можна потрапити щонайменше до лікарні. Про значний попит на такі товари говорить і той факт, що подібних сайтів стає дедалі більше, а їхній асортимент розширюється.

За словами експертів, найчастіше контрафактний алкоголь маскують під продукцію українських виробників. Вони радять звертати увагу на зовнішній вигляд пляшки: як наліплена марка акцизного податку, як наклеєна сама етикетка. Якщо говоримо про горілку, то варто струснути її і подивитися, чи буде осад. Якісна горілка буде кришталево чиста, але лише за запахом можна визначити, наскільки якісний продукт. Ще одна порада – купувати алкоголь у великих торговельних мережах – їхні виробники фальсифікату уникають.

А як за кордоном?

Польща останнім часом доволі активно проводить боротьбу з контрафактом. Так, наприклад, було здійснено посилення кримінальної відповідальності за виготовлення та продаж нелегального алкоголю, змінено схеми сплати акцизного податку, посилено адміністративний тиск та проведено продуману податково-фінансову політику. У результаті цього вдалося суттєво знизити об’єми нелегальної продукції.

Та все ж проблеми лишаються і там. Так, через підвищення акцизу на 5% та збільшення собівартості виробництва спиртних напоїв ціни на алкоголь у 2023 році різко пішли вгору. На сьогодні «півлітри» горілки коштують від 28-35 злотих (260-326 грн). Віскі можна придбати від 115-125 злотих за пляшку (1074-1167 грн). Ром, лікери, аперолі, шерідани, настоянки, чачі коштують у Польщі від 100 злотих (майже 1000 грн).

Та й це ще не межа. Згідно з акцизною картою, узгодженою мінфіном Польщі, з 2023 по 2027 рік розмір акцизу на алкоголь буде збільшуватися на 5% щороку. Саме тому, незважаючи на вжиті заходи, дослідження Інституту вільного ринку показало, що в тіні все ще залишається приблизно 20% алкогольного виробництва.

Джерело: OBOZREVATEL

Дата розміщення: 31.07.2023
дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами