Ціною по яйцях: основні тенденції яєчного птахівництва – коментар Олександра Ткачова, начальника відділу аналізу ринків компанії Pro-Consulting. Agrovery
1976

Ціною по яйцях: основні тенденції яєчного птахівництва – коментар Олександра Ткачова, начальника відділу аналізу ринків компанії Pro-Consulting. Agrovery

У 2017 році світове виробництво яєць становило 1150 млрд. шт. (71,8 млн. тонн). Більш 58,5% було вироблено в країнах Азії, 20,8% - в Америці, а 15,7% в Європі. Україна входить до переліку найбільших світових виробників яєць.

Незважаючи на всі складнощі, в останні десятиліття птахівництво залишається однією з найбільш динамічних галузей сільського господарства України. Для ринку яєць в 2017 році були характерні такі тенденції:

- відновлення обсягів виробництва після значного його скорочення;

- нарощування обсягів експорту українських яєць;

- коливання цін на внутрішньому ринку.

Виробництво

В період з 2014 по 2016 рік виробництво яєць скорочувалось. Максимальний рівень був зафіксований в 2014 році (обсяг виробленої продукції склав - 19,59 млрд. шт.). Після чого спад склав 14,3%. Основною причиною цього стали економічна криза, анексія Криму та конфлікт на сході країни. Це в свою чергу призвело до скорочення поголів'я курей, втрати виробничих підприємств і скорочення ринку збуту. У 2017 році виробництво яєць в Україні після значного зниження показало зростання на 3,3% (15,6 млрд. шт.) Зростанню виробництва в 2017 році посприяло збільшення поголів'я птиці до 205,1 млн. голів (на 1,7% більше, ніж в 2016 році).

Експорт

На сьогоднішній день вітчизняне виробництво повністю забезпечує потреби внутрішнього ринку, а також має значні можливості для нарощування експорту.

Експорт українських яєць в шкаралупі в 2017 році досяг рекордної позначки в 1,9 млрд. шт., що на 120,8% більше, ніж у 2016 році (873,7 млн. шт.). Одними з основних причин спаду обсягів експорту в 2016 році виступали:

- обмеження поставок у зв'язку з геополітичною ситуацією в світі. На обсяги експорту впливає конфлікт на Близькому Сході, де знаходяться основні споживачі української продукції. Скорочення ними зовнішньоторговельних операцій значно зменшує загальний обсяг експорту українських яєць.

- захворювання птахів. Так, через сальмонелу в 2016 році припинився експорт яєць до Ізраїлю, а через пташиний грип в Херсонській області в кінці 2016 року було заборонено експорт яєць в Гонконг. Список країн, які заборонили експорт, розширився в 2017 році і включає Ірак, Йорданію, Китай, ОАЕ, країни ЄС і деякі інші країни, які пізніше зняли цю заборону.

Нарощування експорту відбулося після скасування низкою країн введених раніше обмежень. У 2017 році європейський ринок сколихнув скандал. У яйцях були виявлені сліди фіпронілу. Через це в ЄС було закрито сотні ферм, проведений забій птиці та знищена заражена продукція. Однак для того, щоб українським підприємствам скористатися даною ситуацією і вийти на ринок яєць в Європі, необхідно отримати дозвіл Єврокомісії окремо взятому підприємству. Відповідно до угоди про зону вільної торгівлі з Європейським Союзом, квота на поставку яєць для України становить 3 тис. тонн. На сьогоднішній день найбільші виробники - «Овостар Юніон» і «Авангард», вже отримали такий дозвіл.

Імпорт

Частка імпорту продукції в Україну незначна і в 2017 році знаходилася на рівні 4,5% від загального обсягу експорту. Імпорт для споживання в Україні має незначні масштаби, оскільки внутрішній ринок повністю забезпечується вітчизняним виробництвом. Велика частина імпортної продукції завозиться з метою подальшого розведення і поповнення поголів'я птахів, а також для виробництва ветеринарних вакцин.

Ціна і ціноутворення на ринку

Для ринку яєць характерні сезонні коливання ціни протягом року. Так, ціни знижуються в літній період, оскільки яйця є швидкопсувним продуктом, тому існує необхідність забезпечити більш швидку їх реалізацію, що в свою чергу призводить до зниження ціни. В осінньо-зимовий період характерно підвищення ціни, оскільки в холодний період виробництво яєць скорочується, а також собівартість виробництва збільшується за рахунок необхідності опалення приміщень, а також збільшення вартості кормів. Ще одним фактором є собівартість виробництва. До основних статей витрат можна віднести витрати на корм, заробітну плату працівників та інших витрати птахофабрик.

Також на ціни всередині країни серйозно впливає обсяг експортованої продукції, поголів'я курей-несучок на птахофабриках, а також кількість яєць, які були отримані в домашніх господарствах.

Зниження ціни на внутрішньому ринку в першій половині року було викликано забороною з боку основних імпортерів української продукції через пташиний грип і сальмонелу. У 2017 році значне зростання цін спостерігалося з серпня, що, по суті, було їх відновленням на внутрішньому ринку після зняття низкою країн заборон поставки яєць. В цілому ж ціни на один десяток яєць за рік зросли на 24,1%. З огляду на все сезонні коливання цін, які характерні для даного ринку, можна очікувати їх незначного зростання до середини весни.

Таким чином, птахівництво залишається одним з найважливіших напрямків в сільському господарстві України. Після значного падіння виробництва і його зростання на 3,3% в 2017 році очікується, що зростатиме і в 2018 році, не менше ніж на 2,6%. Це дозволить Україні і далі утримувати лідируючі позиції серед основних країн-виробників яєць в світі і забезпечувати не тільки внутрішнє споживання, а й розширювати присутність на зовнішніх ринках.

Для закріплення позицій на європейському ринку, українським виробникам варто звернути увагу на тренд виробництва органічної продукції. З урахуванням раніше виниклої ситуації із зараженням яєць, можна очікувати, що європейці все більше будуть віддавати переваги продукції, виробленої без використання хімікатів.

 


Компанія Pro-Consulting підготувала для Вас короткий перелік готових проектів на дану тему. Ознайомитися з проектами можна за посиланнями:

Дата розміщення: 22.03.2018
дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами