Як приватна медицина може скористатися медреформою? Колонка Олександра Соколова, генерального директора Pro-Consulting. Delo.ua
1964

Як приватна медицина може скористатися медреформою? Колонка Олександра Соколова, генерального директора Pro-Consulting. Delo.ua

Необхідність проведення медичної реформи в Україні вже назріла давно. Радянська система "безкоштовної медицини" хоч і називалася безкоштовною, але такою була тільки номінально, а за фактом дуже дорого обходилася і громадянам, і державі. Сьогодні на підтримку старої МедСистема, Україна витрачає близько 4% свого ВВП. Це більше ніж в країнах з таким же низьким рівнем доходу, але цього недостатньо. Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує виділяти на медичне обслуговування не менше 5% від свого ВВП. Інакше система не може функціонувати. Але навіть ці кошти використовуються зараз не ефективно - третина фактично втрачається через нераціональних витрат, утримання непотрібних приміщень і, звичайно ж, корупції. А реальні витрати на лікування (медикаменти, аналізи) лягають на плечі пацієнтів.

Щорічно 18 млн українців стають пацієнтами державних лікарень і 93% з них - платять за лікування з власної кишені. Фінансові можливості у більшості наших співвітчизників досить скромні. Це впливає і на швидкість проведення необхідних медичних маніпуляцій, і на якість обслуговування.

Розвиток приватної медицини було питанням часу, адже платити за себе українці вже навчилися. Темпи зростання приватних медичних послуг високі: якщо в 2012-му році недержавні клініки займали всього 1% ринку охорони здоров'я України, то в 2016-му вже 10%, а на сьогоднішній момент можна говорити про більш ніж 20 відсотках. І очікується, що цей показник буде рости, адже він в три рази менше, ніж в розвинених європейських країнах, і попит на медичні послуги стабільний. В Україні сьогодні налічується близько 50 тис. Приватних медичних клінік.

Хоч цифра і здається чималою, насправді, більше 60% це - стоматологічні кабінети. 30% - офтальмологи і пластичні хірурги. Решта частки - це поліклініки, де можуть надаватися багатопрофільні консультації: терапевтів, педіатрів, сімейних лікарів і вузьких фахівців.

Всього приватних багатопрофільних клінік не більше 60-ти на всю країну, а великих мереж - всього лише 10. Завдяки активній рекламі в медіа вони на слуху - це "Оберіг", "Борис", "Оксфорд Медікал", "Добробут", клініка " Медіком "," Ісіда "та інші.

Як правило, приватні медичні центри відкриваються у великих містах і найбільше їх у Києві. Іншими великими споживачами медичних послуг є Одеса та Львів. Ніби як наступними в рейтингу повинні бути Дніпро і Харків, але немає. Хоч ці великі міста і відрізняються високою чисельністю населення і хорошим економічним розвитком, проте великою часткою приватної медицини вони похвалитися не можуть.

В Україні приватна і державна медицина розвивається різними темпами. Кваліфікація лікарів, як правило, і там і там однакова, адже це часто одні і ті ж люди, а ось технічне забезпечення, обладнання та рівень зарплат медичного персоналу різниться, що і створює таку відмінність.

Тепер уряд намагається вибудувати такі правила гри, при яких обидві сторони відчують додаткову конкуренцію і, як результат, будуть розвиватися.

Принцип "гроші ходять за пацієнтом" ставить в центр уваги інтереси споживача. Пацієнт сам в праві вирішувати, де йому вигідніше обслуговуватися.

І це можуть бути як державні, так і приватні медичні установи. Перед першою консультацією пацієнт повинен підписати договір про вибір лікаря, після чого Національна служба здоров'я буде перераховувати гроші лікаря за лікування саме цього пацієнта. Більш того, гроші нараховуються незалежно від кількості відвідувань і сума фіксована - це 370 грн на рік. Саме стільки держава готова платити терапевта за річне обстеження одного українця. На перший погляд ця сума незначна, адже ціна за один первинний огляд у приватній клініці починається від 195 до 500 грн. А цілий рік діагностувати пацієнта в рамках вартості одного прийому, здавалося б, невигідно, проте за словами заступника міністра охорони здоров'я Павла Ковтонюка, Національна служба здоров'я України (НСЗУ) вже підписала договори з 12 приватними клініками, які готові взяти на себе такі зобов'язання. Список клінік і лікарів-ФОП вказані на сайті МОЗ України. Це лікарні в обласних центрах, великих і невеликих містах і навіть одному селі.

Так в чому ж секрет такої небаченої щедрості? Президент клініки "Борис" Михайло Радуцький свого часу заявив, що готовий підписати договір з НСЗУ навіть за 1 грн. Адже на дивлячись на скромні держбюджети, це приплив нових пацієнтів, які, швидше за все, після діагностики залишаться в клініці і на лікування. Зараз власники медичного бізнесу, щоб привести пацієнта в клініку, витрачають значні суми на рекламу, а реформа дозволяє збільшити їх приплив без особливих зусиль, та ще й отримати невелику компенсацію від держави.

Компанія Pro-Consulting підготувала для Вас короткий перелік готових проектів на дану тему. Ознайомитися з проектами можна за посиланнями:

дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами