Світовий ринок волоських горіхів досить специфічний через два основні фактори: виробництво все ще ведеться екстенсивним способом; площа потенційно придатних для вирощування земель досить обмежена в силу того, що волоський горіх здатний визрівати тільки на 4-7% території планети. Разом з тим, волоський горіх не вимагає особливого догляду - дерево починає активно плодоносити через 7-10 років після посадки і зберігає цю здатність протягом декількох століть.
Обсяги виробництва волоських горіхів збільшуються з кожним роком - ринок демонструє стабільне зростання в рамках 5-10%. У світі налічується 10 ключових країн-виробників волоських горіхів. У їх число входить і Україна. На тлі скорочення площ насадження волоських горіхів в нашій країні, відзначається підвищення врожайності. Так, в 2015 році з 1 гектара було зібрано близько 85,4 центнера горіхів (приріст з 1995 року склав 77,4%). Детальніше дана динаміка представлена на діаграмі нижче:
Рисунок. Площа насаджень і врожайність волоських горіхів в Україні за 1995, 2000., 2005, 2010-2016 рр.
Джерело: Державна служба статистики України
Валовий збір волоських горіхів в натуральному вираженні в період з 1995 по 2015 року також збільшився. У 1995 році валовий збір врожаю горіхоплідних склав 76,4 тис. тонн, з яких 76,1 тис. тонн припали на волоські горіхи. У 2010 році валовий збір волоських горіхів склав уже 87,4 тис. тонн, а в 2015 році - 115,1 тис.тонн.
Рисунок. Валовий збір волоських горіхів в Україні протягом 1990-2014 рр. в натуральному вираженні, тис. т
Джерело: Державна служба статистики України
Волоські горіхи користуються підвищеним попитом як на внутрішньому, так і зовнішньому ринках. Ціни на продукцію падають восени, в період урожаю, і досягають свого максимуму навесні, коли запаси горіхів закінчуються. Експерти позитивно оцінюють перспективи розвитку горіхового бізнесу в Україні. З огляду на прибутковість даної сфери діяльності, кількість її операторів постійно збільшується.
Згідно з бізнес-планом, розробленим фахівцями компанії Pro-Consulting, передбачено організацію підприємства, що спеціалізується на переробці волоських горіхів (потужність переробки - 5 тонн / зміна).
Закупівля сировини буде проводитися у населення в ключових регіонах вирощування - Хмельницької, Черкаської, Закарпатської, Чернівецької, Дніпропетровської та Вінницькій областях.
Номенклатура кінцевої продукції виглядає наступним чином: очищені волоські горіхи (1/8 ядра, ¼ ядра, ½ ядра, крихта і мучка ядра), шкаралупа волоського горіха, перегородка волоського горіха.
Для старту проекту будуть потрібні інвестиції, які будуть спрямовані на реєстрацію юридичної особи, проведення будівельно-монтажних робіт, придбання вантажно-розвантажувальних транспортних засобів, придбання запасу горіхів для переробки і т.д.
Рентабельність продажів підприємства, згідно з розрахунками, складе 25-30%.