У чому полягає недолік використання кредитних ресурсів? У тому, що позичаються чужі гроші і на час, а віддавати доводиться свої і назавжди. А з поточними відсотками на українському кредитному ринку далеко не всі в змозі повернути позичене і вирватися з кабали позикодавця. За даними НБУ за підсумками 2018 року, більше половини (54,2%) кредитного портфеля вітчизняних банків становлять непрацюючі кредити, тобто ті, за якими позичальник припинив платити відсотки. У грошовому вираженні ці завислі активи становлять величезну суму в 628 млрд гривень, що приблизно відповідає половині доходів бюджету нашої країни на 2019 рік. Тож не дивно, що є чимало бажаючих розробляти такі багаті відвали української кредитно-фінансової системи, а старателі ці називаються колекторами.
Ринок колекторських послуг в нашій країні все ще законодавчо не врегульований. У класифікаторі видів економічної діяльності є пункт 82.91 - «діяльність агентств по стягненню платежів і бюро кредитних історій», а профільного закону все ще немає. Він з квітня 2017 року перебуває на розгляді Верховної Ради, і перспективи його прийняття туманні. Законопроектом передбачено врегулювати питання ліцензування співробітників колекторських фірм, контролю за їх діяльністю з боку Міністерства юстиції та відповідальності в разі виходу за законні рамки.
Поки закон не прийнятий, колекторські компанії діють в досить розмитому правовому полі. Робота з боржниками здійснюється за трьома основними напрямками:
Найбільші українські колекторські компанії, такі як Кредітекспрес Юкрейн Ел. Ел. Сі. і ОТП Факторинг, підходять до справи комплексно, діють за всіма трьома напрямками і надають послуги зі стягнення боргів як юридичним, так і фізичним особам. Очікується, що, у міру розвитку, даний ринок в Україні буде ставати все більш респектабельним і цивілізованим, відповідно до передових світових практик в цій сфері.
Компанія Pro-Consulting підготувала для Вас короткий перелік готових проектів на дану тему. Ознайомитися з проектами можна за посиланнями: