Українські кроки до альтернативної енергетики - колонка Олександра Соколова, генерального директора Pro-Consulting. Українська правда
1571

Українські кроки до альтернативної енергетики - колонка Олександра Соколова, генерального директора Pro-Consulting. Українська правда

Інтерес до альтернативної енергетики в країні пов'язаний з політичною ситуацією і бажанням рухатися в одному напрямку з європейськими партнерами.

Така тенденція дозволяє говорити про те, що це тільки початок, і активність ринку буде рости.

У світі до 2040 року альтернативні джерела енергії забезпечать більш 40% світового попиту.

Скептики називають цю цифру нереальною, проте ринок показує хорошу динаміку. Все складається так, що частка енергії з відновлюваних джерел на ринку буде активно збільшуватися. Щоб переконатися в цьому, досить поглянути на те, як формується енергетичний попит.

Тільки з 2010 року обладнання для альтернативної енергетики в світі подешевшало в середньому на 25%, а до 2020 року різниця з показником початку десятиліття складе 35%. Знизилася вартість не тільки станцій, але і електроенергія, яка  виробляється ними.

Країни вже оголошують конкурси на право будувати електростанції, де перемагають ті учасники, які пропонують меншу ціну реалізації енергії. Наприклад, в Індії залучили інвестора до будівництва станцій і продажу енергії за ціною 3,8 цента - близько 1 грн - за кіловат.

У країнах, що знаходяться подалі від екватора, ціни на аукціонах досягають 7-8 центів - 2 грн, проте і це рекордно низькі значення для галузі.

За останні п'ять років вартість будівництва сонячної електростанції впала в два рази, вітрової - на чверть. У 2020 році ввести дані типи станцій в експлуатацію стане ще дешевше - на 60% і 30% відповідно.

Пошук нових рішень в будь-якій справі починається тоді, коли старі рішення перестають працювати. Зараз важко планувати розвиток економіки, що базується на традиційних енергоресурсах.

Останнім часом нафта і газ перетворилися на засіб біржової гри і політичного впливу, тому важко передбачити, якими будуть ціни на ці ресурси навіть в короткостроковій перспективі.

Аномальні природні зміни в світі не дозволяють ігнорувати ризики, пов'язані із забрудненням навколишнього середовища. Тому одна за одною в світі з'являються держпрограми, спрямовані на скорочення споживання нафтопродуктів і максимізацію використання існуючих ресурсів.

До таких програм відносяться перехід на гібридні автомобілі, відмова від пластику, вторинна переробка і поновлювані джерела енергії.

Переваги альтернативної енергетики вже оцінили Китай, США, Німеччина, Італія, Іспанія, Японія, Індія, держави Скандинавії. На їх частку припадає близько 75% світових потужностей.

У деяких країнах вартість виробництва електрики з сонячної енергії вже зрівнялася з роздрібними цінами на електроенергію в побутовому, комерційному та промисловому сегментах ринку. Тобто альтернативна енергетика вже може бути рентабельною без додаткової підтримки.

Поки в Україні поновлювані джерела енергії не займають істотної частки, проте їх розвиток незаперечний. Частка ВДЕ з початку десятиліття зросла майже вдвічі до 4% з урахуванням втрати контролю над частиною територій країни. Для нас оптимальне використання енергії сонця, вітру і біомаси.

Сонячна енергетика, мабуть, найперспективніша область для розвитку в Україні. До 2013 року ринок сонячної енергетики був монополізований, більшість станцій знаходилося в Криму.

У 2014 році були встановлені нові "зелені" тарифи, і в сектор прийшли українські і зарубіжні інвестори. У 2017 році в експлуатацію введено 257 МВт потужностей в даному сегменті, а це 2,1 рази більше, ніж в 2016 році, і у вісім разів більше, ніж в 2015 році. З них 211 МВт припадає на СЕС.

Вітряна енергетика теж перспективна, але термін окупності тут вище. В Україні клімат помірний, потоки вітру відзначаються на всій території. Це перспективно, тому кількість вітрогенераторів в країні також зростає.

Наприклад, у 2017 році на Львівщині за фінансової підтримки данського фонду IFU була відкрита ВЕС "Старий Самбір-2" потужністю 20,7 МВт.

Найбільш придатними для вітроенергетики представляються Харківська, Луганська, Донецька, Дніпропетровська та Запорізька області.

Використовувати біомасу для отримання енергії в Україні можна двома способами. Перший - переробка технічних культур: соняшнику, сої та ріпаку. Другий - переробка побутових відходів, відходів підприємств сільського господарства і переробної промисловості.

Тільки відходів біомаси, що утворюються в сільському господарстві, досить, щоб забезпечувати газом 5-6% річної потреби України - 1,7 млрд куб м. Ще близько 1 млрд куб м можна щорічно отримувати від переробки ТПВ. Разом - біомасового установки можуть знизити обсяг імпорту газу на 9%.

Вирощування спеціалізованих енергетичних культур - міскантусу, енергетичної верби, тополі - може забезпечити перехід на тверде паливо.

Якщо використовувати для їх вирощування малородючі землі, а таких в Україні 12,5%, то можна замінити твердим паливом 20 млрд куб м газу. Це вже дві третини від споживання газу Україною.

Альтернативна енергетика - це один з шансів для України знайти енергетичну незалежність, а в умовах геополітичних ризиків його необхідно використовувати в першу чергу.

Перехід на альтернативні джерела енергії підтримує держава. "Зелені" тарифи з 2015 року прив'язані до курсу євро, що стимулює інтерес до використання ВДЕ компаніями та фізичними особами.

У лютому 2018 року кількість ліцензованих об'єктів електроенергетики, що використовують альтернативні джерела, склала 288 об'єктів без урахування АРК.

Попит на сонячні батареї з боку населення теж росте. У 2017 році близько 2 тис приватних господарств встановили сонячні панелі і тепер можуть продавати надлишки згенерованої енергії.

Ті, хто ввів в експлуатацію в 2017 році сонячні установки потужністю до 30 кВт, можуть реалізовувати "зелену" енергію по 18,09 євроцента за кВт-годину до 2030 року. Крім того, є програми пільгового кредитування і повернення з обласних бюджетів до 22% річних за кредитами на сонячні панелі.

Більш ніж 30 інвесторів, серед яких компанії з Китаю, Німеччини, Данії та Австрії, зацікавилися вкладенням коштів в будівництво фотоелектростанцій в Чорнобильській зоні потужністю 2 ГВт. Фінансування будівництва СЕС на цій території розглядає і один з основних донорів України ЄБРР.

Україна нещодавно отримала статус повноправного члена Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії - IRENA.

Приєднання до IRENA означає поліпшення інвестиційного іміджу, нові можливості в залученні світових практик і технологій. Це також дозволяє подавати заявки до Фонду розвитку Абу-Дабі для отримання пільгових кредитів на "зелені" проекти під 1-2% на термін до 20 років, включаючи п'ятирічний пільговий період, за умови спільного фінансування 50% вартості проекту.

Гальмують розвиток "зеленої" енергетики недосконале законодавство з питання її розподілу і зайва бюрократизація. Уряд прогнозує, що до 2035 року частка альтернативної енергетики в Україні складе 25%. Результати аналізу ринку нашими фахівцями менш оптимістичні: до озвученого терміну не варто очікувати частки, перевищує 15%.

 

Компанія Pro-Consulting підготувала для Вас короткий перелік готових проектів на дану тему. Ознайомитися з проектами можна за посиланнями:

дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами