in stock

Аналіз питання гендерної рівності в українській енергетиці. 2023 рік

Загальна характеристика
Дата підготовки: Грудень 2023 року
Кількість сторінок: 52, Arial, 1 інтервал, 10 кегль
Графіків і діаграм: 10
Таблиць: 7
Спосіб оплати: готівковий або безготівковий розрахунок, передоплата
Спосіб отримання: електронною поштою або кур'єром в електронному або в друкованому вигляді
Мова звіту: українська, російська, англійська
164100 грн.
  • Ви можете замовити актуалізацію або адаптацію даного звіту під ваші цілі і завдання, а також придбати частину звіту (не менш 50%) по більш доступній ціні
  • Не знайшли дослідження вашого ринку? Зв'яжіться з нашими консультантами – перейти в контакти
  • Так само ви можете замовити бізнес-план для вашої бізнес-ідеї

Анотація до аналізу ринку:

Компанією Pro-Consulting було проведено дослідження питання гендерної рівності в сфері Української енергетики.. В ході дослідження було проаналізовано гендерні аспекти у законодавстві та політиці зайнятості в енергетиці, сегрегація на ринку праці, доступ до навчання спеціалістів-жінок в галузі, кар’єрне зростання. Вивчено перспективи розвитку жінок в секторі та вплив рівності на сектор та її забезпечення. Під роботою підведені рекомендації щодо усунення бар’єрів для працевлаштування жінок, мотивації до повернення спеціалістів-жінок з-за кордону, просування освітніх програм для жінок та впровадження гендерно-сегрегованої політики.
Рівність чоловіків та жінок в усіх сферах життя закріплена у Статті 3 Конституції України, крім цього, гендерної рівності торкаються положення Статей 21,24,51. Частина третя Статті 24 Конституції України присвячена подоланню дискримінації стосовно жінок в Україні. Вона регламентує, що рівність прав жінок i чоловіків забезпечується наданням жінкам рівних із чоловіками можливостей у громадсько-політичній та культурній діяльності, у здобутті освіти та професійний підготовці, у праці та винагороді за неї тощо.
Основні закони та національні нормативно-правові акти з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків наведені у Додатках 5-6. Їх можна застосовувати також до регулювання працевлаштування жінок в енергетиці. Основна частка законів була прийнята ще до війни і встановлювала загальні вимоги щодо праці жінок, працевлаштування на державній службі, економічні, правові та організаційні засади оплати праці, основні засади державної політики зайнятості населення, організаційно-правові засади запобігання та протидії дискримінації з метою забезпечення рівних можливостей щодо реалізації прав і свобод людини та громадянина тощо.
Незважаючи на істотний прогрес в імплементації гендерних аспектів в законодавстві різних країн, в тому числі і в Україні, гендерний дисбаланс в енергетиці досі існує. Згідно з Global Gender Gap Report 2023 частка жінок в енергетичних компаніях у світі досягає 31.2%, в умовах чи не найбільших інвестицій, вкладених у збільшення частки жінок на підприємствах.
Впродовж 2020-2023 років в Україні була прийнята низка змін у законодавстві та нормативних актах, спрямованих на захист та підтримку зайнятості жінок в енергетичному секторі та подолання існуючої нерівності.


Як видно з наведених даних, у 2018-2021 рр. частка жінок працездатного віку в Україні перевищувала частку чоловіків. При цьому мала місце нерівномірна динаміка зменшення чисельності населення. Так, кількість чоловіків працездатного віку з 2018 по 2020 рр. скоротилася на 1,13 %, жінок на 0,64 %. Очевидно, що така тенденція посилює нерівномірність гендерної структури населення України, а через негативні наслідки триваючої війни можна припустити, що частка жінок зростатиме.
Водночас, у структурі зайнятості населення гендерна структура є іншою: до роботи більше залучені чоловіки (понад 50 %).

Додатковими причинами, чому жінки «відстають» у професійній реалізації в енергетиці, є гендерні стереотипи. У суспільстві існує думка, що жінки не так добре підходять для технічних ролей, як чоловіки. Це призводить до того, що дівчат не заохочують вивчати STEM-дисципліни в школі, і це може ускладнити їм отримання роботи в енергетичній галузі після закінчення навчання. За результатами досліджень центру «Розвиток КСВ», серед випускників-інженерів технічних спеціальностей 20% жінок і 80% чоловіків, практикуючі інженери – це 11% жінок та 89% чоловіків. Це загальні показники технічних спеціальностей, проте їх можна вважати релевантними і для енергетичного сектору.
Гендерний дисбаланс у доступі до професії в енергетичному секторі через освіту має серйозні наслідки. Це може призвести до того, що менша кількість жінок зможе займати керівні посади та брати участь у прийнятті рішень у галузі енергетики. Це зазначають експерти галузі, що дали інтерв’ю.
Згідно з останнім доступним Індексом гендерного розриву 2020 року, а саме індексом «Рівень освіти», жінки не гірші за чоловіків за рівнем грамотності та освіти у всьому світі. Global Gender Gap Index 2020
За думкою експертів, що прийняли участь у опитуванні в рамках дослідження Pro-Consulting, в нашому суспільстві історично сформовані стереотипи, за якими діти обирають майбутні професії. Формування прихильності дівчат від гуманітарних до технічних дисциплін необхідно змінювати ще на етапі середньої школи. Проведення роз’яснювальної роботи та рекламних кампаній щодо можливостей жінок в енергетичному секторі зможе поступово змінити гендерний дисбаланс у галузі.

Детальний зміст:

Вступ
1. Гендерні аспекти у законодавстві та політиці зайнятості в енергетиці після 2018 року
2. Гендерні дисбаланси в енергетичному секторі України: гендерна сегрегація, доступ до професійної освіти, зайнятість та оплата праці жінок
• Гендерна сегрегація на ринку праці
• Оцінка доступу жінок до професійної освіти
• Оцінка можливостей кар’єрного зростання та оплати праці жінок в енергетичному секторі
3. Оцінка перспектив професійного розвитку жінок-ВПО в енергетичному секторі України
4. Вплив гендерної рівності на сталий енергетичний розвиток
5. «Зелені» робочі місця для жінок: розкриття потенціалу відновлюваної енергетики в Україні
6. Забезпечення рівності: адаптація та масштабування успішних гендерних ініціатив в енергетиці
7. Рекомендації
• Рекомендації щодо усунення бар’єрів до працевлаштування жінок
• Рекомендації щодо мотивації жінок повернутися в Україну з-за кордону
• Рекомендації щодо просування освітньо-професійних програмах для жінок в енергетиці
• Рекомендації щодо впровадження гендерно сегрегованої статистики
Список скорочень
Перелік діаграм
Перелік таблиць
Додаток 1 - Анкета для підприємств
Додаток 2 - Анкета для жінок
Додаток 3 - Анкета для опитування експертів
Додаток 4 – Перелік Міжнародних документів з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків
Додаток 5 – Національні нормативно-правові акти з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків
Додаток 6 – Перелік законів України, які регулюють працевлаштування жінок (до 2019 р.)
Додаток 7 – Перелік Законодавчих документів, які регулюють працевлаштування жінок в енергетиці, прийнятих після опублікованого дослідження гендерної ролі в енергетичному секторі Фонду імені Генріха Бьолля в Україні

Перелік таблиць:

1. Зайнятість населення за статтю у 2018-2021 рр., тисяч осіб
2. Індекси гендерного паритету серед учнів (слухачів) та студентів навчальних закладів України
3. Частка жінок і чоловіків у загальній кількості осіб, які здобули наукову ступінь, %
4. Кількість зареєстрованих юридичних осіб за видами економічної діяльності з розподілом за ознакою статі керівника 2021-2022 рр., осіб
5. Частка жінок на керівних посадах в енергетичному секторі за результатами опитування Pro-Consulting 2023 р., %
6. Перелік підприємств, які мають вакансії для жінок станом на липень-серпень 2023 р.
7. Існуючі програми та заходи щодо гендерної рівності, у тому числі пов’язані з енергетичним сектором (огляд діяльності за 2020-2023 рр.)

Перелік графіків і діаграм:

1. Загальна кількість населення України працездатного віку (15-70 років) у 2018-2021 рр., %
2. Зайнятість населення за статтю у 2018-2021 рр., %
3. Оцінка сегрегації за професіями у енергетичному секторі, %
4. Оцінка врахування принципів гендерної рівності в нормативних документах підприємств, %
5. Рейтинг заходів із розвитку персоналу на підприємствах енергетичного сектору, %
6. Динаміка середньомісячної заробітної плати у галузі постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря 2018 - 2021 рр., за статтю працівників по кварталах, грн.
7. Різниця у середньомісячній заробітній платі чоловіків та жінок за період 2010-2021 рр, %
8. Кількість підприємств енергетичного сектору, що мають вакансії для жінок
9. Важливість застосування гендерних аспектів в діяльності підприємств, %
10. Вплив ширшої залученості жінок в енергетику на економічне зростання, інновації та стійкості в цій галузі, %

Вас може зацікавити

Зв'язатися з нами