Роль жінок в енергетичному секторі України в умовах війни: до стійкості і рівності
788

Роль жінок в енергетичному секторі України в умовах війни: до стійкості і рівності

Замовник: 

Компанія Pro-Consulting реалізувала цей проєкт у співпраці з ГО «Жіночий енергетичний клуб України» на замовлення dena в рамках Німецько-українського енергетичного партнерства від імені Федерального Міністерства з питань економіки та клімату Німеччини (BMWK).

Дата проведення: Листопад 2023р.

Географічне охоплення: Україна

Період дослідження: 2018-2023 рр.

Контекст дослідження

Внаслідок початку и повномасштабного вторгнення Росії на територію України цивільні будівлі, критична інфраструктура та енергетичні об’єкти зазнали  значних руйнувань. З лютого 2022 року відбулось безпрецедентне внутрішнє та зовнішнє переміщення населення країни. Ці процеси впливають і впливатимуть у майбутньому на гендерну структуру людського капіталу та його потенціал для відновлення економіки України після перемоги. Найбільш вразливою групою вимушено переміщених осіб (ВПО) є жінки, діти і люди похилого віку. Як економічно активна частина ВПО, жінки несуть найбільший тягар відновлення своєї професійної та економічної спроможності. Ще до війни енергетична галузь відставала з точки зору гендерної рівності та представництва жінок у її різних сегментах, про що свідчать результати попередніх досліджень.

Проведене дослідження було спрямоване на визначення стану гендерного балансу в енергетичному секторі України в умовах війни. Основною метою дослідження є оцінка поточної ситуації з гендерною рівністю, впливу війни на жінок із сектору енергетики, можливостей їх розвитку та досягнень в складних життєвих умовах в країні.

Окремим фокусом дослідження є вивчення ситуації із працевлаштуванням жінок-ВПО, бар'єрів при пошуку роботи, у тому числі низьким рівнем оплати праці, пропозицією посад, що не відповідають фаху тощо.

Але навіть у таких умовах важливо пам’ятати, що гендерна рівність є обов’язковим аспектом суспільного прогресу, що впливає на різні сектори, які формують основу розвитку держави. У цьому контексті енергетичний сектор відіграє ключову роль у стимулюванні економічного зростання та стійкості. Саме тому у цьому дослідженні зроблено спробу вивчити складну динаміку гендерної рівності в енергетичному секторі України в умовах війни, щоб висвітлити існуючий ландшафт розвитку, виклики та потенційні можливості для жінок.

В цілях цього дослідження ми розглядаємо енергетичний сектор як сукупність підприємств, що функціонують у галузі виробництва, розподілу та передачі електроенергії, у тому числі у сфері відновлюваних джерел енергії, постачання товарів, що використовуються в енергетиці, сервісних підприємств та організацій у сфері консалтингу, освіти та юридичного супроводу енергетичних компаній. Такий підхід дозволяє розширити погляд на перспективи працевлаштування жінок в енергетиці.

Методологія та джерела:

Дослідження стану гендерної рівності в енергетичному секторі передбачало два модулі:

  • Кабінетне дослідження включало аналіз діючого законодавство України з питань гендерної рівності; попередніх досліджень проблематики гендерної рівності в Україні та за кордоном, виконаних різними аналітичними агенціями, галузевими асоціаціями та міжнародними організаціями; аналіз даних Державної Служби статистики щодо гендерного розподілу працівників, задіяних по промисловим галузям, рівня заробітної плати та інших показників; дані Державної служби зайнятості населення;
  • Кількісні та якісні опитування проведені серед представниць / представників підприємств енергетики, профільних навчальних закладів та експертів (164 респонденти), а також жінок, які працюють, або протягом двох останніх років працювали на енергетичних підприємствах (152 респонденти). Опитування проводилось в період з 14.07.2023 до 13.09.2023 р. методом CATI та в режимі онлайн за допомогою гугл-форми. В експертних опитуваннях прийняли участь 8 респондентів, серед них керівники різних напрямків підприємств енергетичної галузі.

Результати:

Результати дослідження висвітили існуючі проблеми жінок, працюючих на підприємствах енергетичного сектору України та дозволили сформувати рекомендації щодо усунення бар’єрів для працевлаштуванні жінок, у тому числі ВПО. Ці рекомендації можуть бути використані представниками:

  • підприємств традиційної та відновлюваної енергетики для вдосконалення гендерної складової в управлінні людським капіталом, у формуванні стратегій відновлення та інноваційного розвитку у повоєнний період;
  • державних та місцевих органів влади для розроблення комплексних програм підтримки зайнятості жінок, зокрема ВПО, в енергетиці, а також стимулювання повернення жінок з-закордону; для удосконалення трудового законодавства з метою впровадження принципів гендерної рівності, інклюзивності та економічної справедливості під час відновлення енергетики від наслідків війни;
  • професійних спільнот, громадського сектору для залучення жінок, які працювали або шукають можливості для реалізації в енергетиці, до подальшої адвокації питань гендерної рівності, сталості та економічної справедливості.

Повна версія дослідження українською мовоюзавантажити файл

Повна версія дослідження англійською мовоюзавантажити файл

Дата розміщення: 30.09.2024
дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами