Політика стримування: цілі та наслідки збільшення облікової ставки
3214

Політика стримування: цілі та наслідки збільшення облікової ставки

Останнім часом ситуація з інфляцією і знеціненням гривні стала викликати стурбованість як у представників влади, так і у простих громадян України. За підсумками 2017 року ціни на товари і послуги виросли на 13,7%, тоді як Нацбанк прогнозував інфляцію на минулий рік на рівні 8 + 2%.

Однією з причин виходу за межі планового коридору стало пожвавлення споживчої активності внаслідок підвищення доходів населення. Збільшення кількості грошей у громадян не супроводжувалося відповідним зростанням виробництва товарів і послуг. Навпаки, несприятливі погодні умови призвели до скорочення врожаю, що викликало зростання цін на продовольство не тільки на внутрішньому, а й на міжнародному ринку. Свою лепту в розкручування інфляції внесло і подорожчання нафти і, відповідно, продуктів її переробки. Не варто забувати і про присутність на споживчому ринку великої частки імпортних товарів. Збільшення попиту на імпорт створює тиск на валютний курс.

Для запобігання подальшого розкручування інфляційної спіралі, НБУ вирішив охолодити внутрішній ринок шляхом збільшення облікової ставки з 14,5% до 16%. Це підвищило вартість позикових грошей і має змусити споживачів бути більш ощадливими. Нацбанк сподівається, що в результаті дії підвищеної облікової ставки, темпи інфляції в 2018 році знизяться до 8,9% з подальшим виходом в 2019-му на значення в 5,9% і досягненням 5 + 1% в 2020 році.

Разом з тим, зниження доступності кредитних ресурсів викличе уповільнення зростання української економіки, про що нагадав прем'єр-міністр Володимир Гройсман під час засідання Кабміну. Він заявив, що запланованого на 2018 год 3-процентного економічного зростання недостатньо, а для досягнення показника в 5-7% необхідно облікову ставку не збільшувати, а знижувати.

Один з головних кредиторів нашої країни - Міжнародний валютний фонд встав на сторону Нацбанку і позитивно оцінив його дії на фінансовому ринку. Представник МВФ в нашій країні Йост Люнгман заявив про важливість стримування інфляції та забезпечення гнучкого курсу гривні для збереження конкурентоспроможності національної економіки. Він закликав український уряд збільшувати латки тільки з урахуванням зростання продуктивності праці.

Позитивний вплив підвищення облікової ставки вже виразилося в припиненні знецінення гривні на валютному ринку. Якщо в результаті вжитих заходів вдасться приборкати споживчу інфляцію, це буде безсумнівним плюсом для населення, тому що дозволить продовжити ефект від підвищення латок. Разом з тим, стабілізація внутрішнього ринку не повинна проводитися за рахунок стагнації економіки. Україні потрібно швидкий розвиток для того щоб відновити втрачене в період кризи. Тому фахівці Pro-Consulting прогнозують зниження облікової ставки відразу після досягнення мети уповільнення інфляції.

 

Компанія Pro-Consulting підготувала для Вас короткий перелік готових проектів на дану тему. Ознайомитися з проектами можна за посиланнями:

дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами