Щоб робота була в радість: як отримати невиплачену зарплату
2749

Щоб робота була в радість: як отримати невиплачену зарплату

Існують різні думки з приводу того, для чого людина ходить на роботу. Одні кажуть, що ми працюємо для того, щоб жити, інші - що живемо для того, щоб працювати. Як би там не було, але в сьогоднішній Україні мало хто може дозволити собі працювати безкоштовно. Для більшості громадян несвоєчасна виплата чесно зароблених грошей означає трагедію як фінансову, так і психологічну. Адже працюючи, ми по суті міняємо частину своїх життя і сил на засоби до існування. Тому борги із зарплати є великою соціальну проблему для суспільства. На жаль, вона існує і в Україні.
За даними Держстату, на початок серпня поточного року сума невиплаченої латки склала по країні трохи більше 2,73 млрд гривень. Здавалося б, гроші в масштабах держави незначні - всього 3,8% від загального фонду зарплати, але насторожує тенденція до її зростання. За липень вона збільшилася на 0,4%, а з початку року - на 15,4%.
Головним боржником серед галузей економіки є промисловість. Її частка в загальному обсязі заборгованості - 79,4%. Підприємства цієї сфери наростили борги своїм працівникам за сім місяців 2018 року на 17,7%, хоча і незначно (на 0,6%) скоротили їх в липні. Рекордсменом серед боржників по заплатити виявилася система освіти. За другий місяць літа вона збільшила борги педагогам відразу на 144,4%. Сподіваємося, до початку навчального року гроші на їх погашення знайдуться, тим більше що сума невелика - всього близько 10,6 млн гривень.
Серед регіонів, в найбільших боржниках складається Луганська область. Вона акумулювала 20,2% від усіх боргів по країні. Ненабагато відстала від сусідки і Донецька - 17,9% боргів. Серед «мирних» областей лідерами антирейтингу заборгували стали Харківська - 9,5%, Запорізька - 9,4% і Сумська - 7,9% області. Є й такі регіони, яким вдалося скоротити борги по заплатити, і значно. Наприклад, в Чернівецькій області з початку року це зробили майже повністю - на 96%, в Черкаській - на 32,4%, в Рівненській - 24,7%, у Волинській - на 20,2%.
Як бачимо, позитивні досвід ліквідації заборгованості в Україні є. Ширше поширити його допоможе більш активна позиція самих працівників, які потрапили в цю нелегку ситуацію. Звичайно, багатьом не хочеться сваритися з керівництвом в надії, що гроші на виплату боргу все ж знайдуться і не доведеться шукати нову роботу. Але іноді краще захистити свої права, ніж працювати безкоштовно, бо безкарність розбещує керівників. А юридичний інструментарій для захисту трудових прав в Україні є.
По-перше, існує стаття 41 Кодексу про адміністративні правопорушення. За нею відповідальність настає за затримку або неповну виплату латки і накладається у вигляді штрафу на посадових осіб підприємств усіх форм власності в розмірі від 15 до 50 неоподатковуваних податком мінімумів. По-друге, для злісних неплатників, тобто тих, хто затримав зарплату більш ніж за місяць, існує стаття 175 Кримінального кодексу. Тут санкції набагато жорсткіше: штраф від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів; виправні роботи до двох років або позбавлення волі на ті ж два роки із забороною займати певні посади на строк до трьох років. Для найзапекліших порушників трудового законодавства, коли встановлено нецільове використання коштів фонду заробітної плати, покарання значно зростає, аж до позбавлення волі на п'ять років.
Для того, щоб ефективно скористатися описаної вище нормативною базою найкраще знайти грамотного юриста, який має досвід в цій справі. Але навіть, якщо наміри судитися поки немає, завжди не завадить зробити перший крок і звернутися до недобросовісного роботодавця із заявою. У ньому оповістити начальника про своє знання норм законодавства, що захищає права працівника і повідомити про можливість початку юридичних процедур. Вже одне це може спонукати керівника все таки знайти можливість виплатити зароблене. Якщо немає, можна йти далі. Існує кілька контролюючих організацій, які візьмуться перевірити таку заяву: Держінспекція з охорони праці, прокуратура, податкова. Ну і, якщо нічого не допомогло, тоді залишається звернутися до суду.
Звичайно питання стягнення заборгованості дещо ускладнюється при тіньової формі зайнятості. А така форма в нашій країні ще дуже поширена. В цьому випадку доведеться доводити факт трудових відносин і розмір належної оплати. Потрібні будуть свідки, які підтверджують виконання роботи документи, наприклад, пропуск на робоче місце, техзавдання тощо.
З урахуванням викладеного, базовими умовами для гарантованого отримання зароблених грошей вважатимемо такі: сумлінний роботодавець, легальне працевлаштування, знання своїх прав і готовність їх відстоювати.

Компанія Pro-Consulting підготувала для Вас короткий перелік готових проектів на дану тему. Ознайомитися з проектами можна за посиланнями:

Дата розміщення: 31.08.2018
дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами