Томаш Фіала об'єднує виробників води «Трускавецька» й отримує контроль над брендом - коментарі по ринку води від гендиректора Pro-Consulting Олександра Соколова. FORBES
2225

Томаш Фіала об'єднує виробників води «Трускавецька» й отримує контроль над брендом - коментарі по ринку води від гендиректора Pro-Consulting Олександра Соколова. FORBES

Засновник інвестиційної компанії Dragon Capital Томаш Фіала близький до купівлі другого виробника води «Трускавецька» – ТОВ «Фірма Т.С.Б.». Два роки тому він придбав компанію «Аква-Еко». Інвестбанкіри тоді оцінювали угоду в $4 млн. Наступна мета – «Моршинська»?

Томаш Фіала збільшує свою присутність на ринку мінеральної води. 21 вересня 2023 року Антимонопольний комітет (АМКУ) дозволив компанії Фіали придбати ТОВ «Фірма Т.С.Б.», помітив профільний сайт Nadra.info.

ТОВ «Фірма Т.С.Б.» – один із виробників мінеральної води під торговою маркою «Трускавецька». Ще один – «Аква-Еко» – вже є в портфелі Фіали, саме ця компанія купить конкурента, зазначається в рішенні АМКУ.

Вас можуть зацікавити готові звіти по ринках від Pro-Consulting:

Будь-який звіт по ринку буде актуалізований за вашим запитом. Типова структура дослідження ринку – за цим посиланням.

У Dragon Capital не коментують рішення відомства, посилаючись на те, що угода не завершена.

Для чеського підприємця це вже друга гучна угода на цьому ринку. «Аква-Еко», яку він придбав два роки тому у IDS Borjomi Михайла Фрідмана, що також випускає «Трускавецьку» і володіє іншими торговельними марками – «Трускавецька Кришталева» і «Трускавецька Бʼюті». Таким чином, за рахунок угоди Фіала консолідує виробництво води під популярним брендом.

За непрямими ознаками, «Фірма Т.С.Б.» вже може грати у єдиній команді. По-перше, за даними YouControl, у березні 2023 року її кінцевим бенефіціарним власником став Сергій Васильєв. Раніше він значився серед бенефіціарів ТОВ «Файненс.юа» (сайт finance.ua), який зараз входить до списку медіаактивів Фіали.

По-друге, після появи Васильєва «Аква-Еко» та «Фірма Т.С.Б.» виступили єдиним фронтом проти іншого виробника – трускавецької компанії «Водолій С.П.», яка продавала воду під маркою «Трускавецька Класична». Наприкінці вересня позивачі святкували перемогу.

Господарський суд Києва визнав марку «Трускавецька» «добре відомою» стосовно «Аква-Еко» та «Фірма Т.С.Б.» і зобовʼязав «Водолій С.П.» припинити її використання.

Скільки коштує «Трускавецька»

Сума першої угоди між Dragon Capital та IDS не розголошувалася, але Фіала міг заплатити $4 млн, припускав Олексій Олейников, керуючий партнер InVenture Investment.

У компанії Dragon Capital відмовилися коментувати нову угоду. Купівлю «Т.С.Б.» можна оцінити у $3–4 млн грн, вважає керівник аналітичного відділу інвестиційної компанії Concorde Capital Олександр Паращій. «Фінанси у компанії зовсім не фантастичні», – додає він. За перше півріччя 2023-го за виторгу 119,1 млн грн компанія отримала 764 000 грн чистого збитку, зазначає YouСontrol.

До $4 млн оцінює купівлю і власник однієї з компанії-конкурента «Трускавецької», який погодився спілкуватися з Forbes на умовах анонімності. «Найімовірніше, угоду можуть закрити не за ринковою ціною, а за принципом «скільки може заплатити покупець», – припускає він.

Для єдиного управління бізнесом створене ТОВ «Трускавецька», випливає з дозволу АМКУ. Його єдиним бенефіціаром у держреєстрі зазначений Фіала. Хоча можуть зʼявитися партнери. Ще в серпні АМКУ дозволив придбати 50% у ТОВ «Трускавецька» закритому корпоративному інвестфонду «Лев» львівського бізнесмена Олександра Свіщова. У держреєстрі ці зміни поки що не відображені.

Доєднатися до проєкту «Трускавецька» в майбутньому в бесіді з Nadra.info висловив бажання і колишній голова Львівської ОДА Микола Кміть. На початку нульових він був одним із засновників Моршинського заводу «Оскар», який випускає воду «Моршинська». Нинішній директор ТОВ «Трускавецька» Сергій Таратута – давній знайомий Кмітя. Окрім іншого він очолює компанію РСС «Гідро Львів», яка належить родині Кміть, та є міноритарним співвласником у іншому родинному проєкті – виробнику сирів «Мукко».

Чи буде продовження

«Трускавецькій» доведеться поборотися за місце на ринку. Наразі лідерами ринку є Моршинський завод мінеральних вод «Оскар», Миргородський завод мінеральних вод, «Карпатські мінеральні води» та «Свалявські мінеральні води», каже генеральний директор консалтингової компанії Pro-Consulting Олександр Соколов.

Станом на жовтень 2023 року, ринок мінеральних вод в Україні можна оцінити приблизно в 1,1 млрд л, або у 25 млрд грн, додає він. У 2022-му ринок зменшився на 11–13%, але за результатами 2023-го очікується зростання на 10%, резюмує Соколов.

Люди все більше дотримуються здорового способу життя, казав у 2021 році Томаш Фіала. «У тандемі з меншим споживанням мінеральної води в Україні, ніж у країнах Східної Європи, це показує великий потенціал», – зазначав він.

Фіала вже цікавився купівлею компанії IDS Ukraine (виробник «Моршинської», та «Миргородської»). 10 лютого АРМА оголосило конкурс на управителя для арештованих активів заводу «Оскар». У березні стало відомо, що управителем стане компанія-конкурент «Карпатські мінеральні води».

Проте пізніше АРМА повідомило Liga.net, що арештовані активи IDS Ukraine все одно перейдуть у власність держави. Одним зі способів є стягнення на користь держави в межах санкційного механізму. «Мінʼюст подає заяву ВАКС, а ВАКС стягує активи відповідно до закону про санкції», – зазначали в АРМА.

7 листопада Володимир Зеленський ввів у дію санкції РНБО проти девʼяти компаній. Зокрема, й проти про IDSystems Limited, якій належить IDS Ukraine – виробник мінвод «Моршинська» і «Миргородська».

Джерело: FORBES

Дата розміщення: 13.11.2023
дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами