Український ветеринарний ринок почав розвиватися в середині 90-х років, до цього лікуванням домашніх тварин займалися в основному ветлікарі в сільському господарстві.
Ринок ветеринарних послуг можна умовно сегментувати на три види: служби виклику фахівців додому, ветеринарні кабінети і повноцінні клініки. Служби виклику фахівця додому часто навіть не мають офісу і в основному надають послуги з вакцинації цуценят. Зараз в Україні видано понад 2 тис. ліцензій на ветеринарну практику. Більше половини виданих ліцензій припадає на поодинокі веткабінети, друга половина - на клініки.
В основному на ринку працюють широко спеціалізовані клініки, але є і кілька вузькоспеціалізованих, які займаються тільки певними породами собак або кішок.
Серед найбільш затребуваних послуг в приватних ветеринарних клініках можна виділити огляд, щеплення, стерилізацію, санацію параанальних залоз і нескладні хірургічні втручання. Середній чек на ветеринарні послуги складно порахувати, так як вартість послуг обширна: первинний огляд стартує від 50 грн, а найпростіша операція - від 400 грн.
Любителі тварин
В Україні в середньому припадає по одній домашній тварині на сім'ю з чотирьох осіб. Чисельність населення країни за станом на кінець серпня 2018 року становила 42,25 млн, а значить, в Україні налічується понад 10 млн домашніх тварин. Крім того, Україна зайняла дев'яте місце в рейтингу країн, жителі яких мають найбільше домашніх котів. Число цих домашніх вихованців в країні становить понад 7,5 млн. Витрати на ветеринарне обслуговування однієї тварини в середньому в рік складають близько 2-2,5 тис. грн. Таким чином, потенційний обсяг ринку ветеринарних послуг України можна оцінити в 20-25 млрд грн.
Згідно з рекомендацією фахівців компанії Pro-Consulting, при відкритті ветклініки слід орієнтуватися на нові житлові комплекси і масиви, де ще немає конкурентів. Загальна площа повинна бути близько 80-100 кв. м. вхід в приміщення повинен бути окремим.
Слід надавати перевагу приміщення з великими вікнами вздовж фасадної частини будівлі. У клініці необхідно передбачити невеликий хол, окремі кімнати для терапевтичної та хірургічної приймальні, операційну, приміщення для проведення всіляких біохімічних аналізів і приміщення, де буде розташовуватися діагностичне обладнання. Також слід врахувати приміщення для офісу на 3-4 працівника, складське приміщення площею не менше 10 кв. м.
Для повноцінної роботи клініки знадобиться стандартне клінічне обладнання (операційні і оглядові столи, лампи, хірургічні набори інструментів, лазерний терапевтичний комплекс, наркозний апарат, стерилізатори, ларингоскоп, аспіратор, газовий аналізатор, стійки для приладів і ін.). Крім того, значну частину витрат на обладнання складають витрати на покупку діагностичного обладнання. До нього відносяться рентген-апарат, апарат УЗД, електрокардіограф, гастроскоп, ветеринарний ендоскоп.
Головна інвестиція - обладнання
Загальна вартість проекту по відкриттю клініки площею 100 кв. м складе близько $165 тис. Найбільший обсяг інвестицій за проектом буде спрямовано на покупку устаткування - 61,4% всіх інвестицій. На поповнення оборотних коштів (покриття витрат до моменту самоокупності) необхідно 4,7% від обсягу всіх необхідних інвестицій. Витрати на придбання транспортних засобів складають 9,1% всіх необхідних інвестицій. Витрати на проектні роботи і ремонт приміщень - 19,6%.
Структура інвестиційних вкладень
Основні ветеринарні послуги:
Профілактика захворювань (огляд);
Діагностика захворювань (власна лабораторія з обладнанням, рентген-кабінет, апарат УЗД та електрокардіограф);
Лікування захворювань (хірургія, терапія, офтальмологія, стоматологія).
Оптимально працювати з наступними тваринами: собаки; кішки; гризуни; птиці; рептилії; і інші тварини.
Слід пам'ятати, що основна маса клієнтів йде не в клініку, а до лікаря. Тому при формуванні штату ветеринарної клініки особливу увагу варто звернути на персонал. Для планованої клініки будуть потрібні чотири доктора зі стажем і шість без стажу (асистенти).
Графік роботи планованої ветлікарні: відкриття в 7 ранку з розрахунком на те, що люди перед роботою приведуть захворілих вихованців і закриття о 23.00. Пік звернень клієнтів, як правило, потрапляє на вечір в будні і на суботу-неділю. Лікарям буде запропонований плаваючий графік роботи з таким розрахунком, щоб в години пік в клініці перебувало два лікаря. Клініці також будуть потрібні ще адміністратор, бухгалтер і прибиральниця.
Максимальна кількість відвідувачів - 10 осіб на 1 лікаря в день. При середньому завантаженні клініки в 60%, загальна відвідуваність складе більше 8,5 тис. пацієнтів на рік. В цілому за 1 рік роботи ветеринарної клініки виручка від реалізації може досягти $250-300 тис.
Структура доходів виглядає наступним чином: найбільший обсяг виручки - 26,0% буде отримано від надання хірургічної допомоги. Далі за величиною частки доходів слід діагностика - 12,8%. Також значну частку надходжень виручки становить плата за УЗД - 12,4%, рентген-дослідження - 7,1%, вакцинація тварин - 6,4%, офтальмологічні послуги - 6,4% від всієї виручки підприємства.
Рентабельність продажів ветеринарної клініки становить близько 32%. Це говорить про те, що кожен долар доходу ветклініки принесе підприємству $ 0,32 чистого прибутку.
Дисконтований період окупності проекту становить 19-20 місяців. Це означає, що трохи більше ніж за півтора року проект повністю окупиться з урахуванням фактора дисконту.
Компанія Pro-Consulting підготувала для Вас короткий перелік готових проектів на дану тему. Ознайомитися з проектами можна за посиланнями: