Війна залишила без солі
Ще у квітні через бойові дії на сході країни було зупинено роботу найбільшого в Україні виробника солі – держпідприємства «Артемсіль». Нещодавно це підприємство не лише тримало левову частку внутрішнього ринку, а й надсилало чималий обсяг продукції на експорт. Зокрема, за підсумками передвоєнного 2021 р. «Артемсіль» збільшило виробництво на 60% порівняно з попереднім роком до 1,9 млн т, а експорт – більш ніж удвічі – до 744 тис. т. При цьому частка експорту в загальному обсязі виробництва становила майже 40%, продукція поставлялася до 15 країн, а найбільшими покупцями були Угорщина, Польща, Словаччина, Румунія та Молдова.
Понад 2000 готових аналізів ринків України та світу – перейдіть до каталогу
Але після активізації боїв на сході України російські окупанти стали обстрілювати залізничну станцію, через яку «Артемсіль» надсилало свою продукцію, і саме підприємство. Відвантаження солі було припинено, і її запаси на складах та у торгових мережах почали танути.
А потім сіль просто зникла з полиць магазинів, і там комфортно розмістилися хіба що тільки екзотичні види цього товару на кшталт солі морської, рожевої чи гімалайської, ціни на які в окремих люксових магазинах у центрі столиці сягали кількох сотень гривень за упаковку. Але ж помідори чи огірки такою сіллю не засолиш.
Аналітичне дослідження ринку – дізнайтеся про можливості дослідження, аналізу та прогнозування вашого ринку
Інший український виробник – Дрогобицька солеварня, розташована на Львівщині, пообіцяла суттєво збільшити виробництво. Але покрити дефіцит солі в країні це підприємство все одно не змогло б, бо Дрогобицька солеварня, де сіль виробляють ще дідівським методом випарювання кристалів із солоної води у спеціальних ваннах на дров'яних печах – це більше крафтове виробництво, ніж промислове. Дрогобицька солеварня щомісяця видавала на ринок 31-32 т продукту, і збільшення виробництва навіть ще на 20 т на місяць – це лише крапля у морі. "Цього не вистачить навіть на Львівщину", - пояснила аналітикиня консалтингової компанії Pro-Consulting Ангеліна Хрипунова.
Дізнайтесь про державну допомогу бізнесу з релокацією під час воєнних дій в Україні
Скільки солі ми їмо
За словами експертки, середньостатистичний українець споживає близько 9,7 г солі на день. При цьому чоловіки в середньому споживають солі на 17% більше ніж жінки: 10,7 г проти 8,9 г.
«Таким чином у середньому на рік в Україні споживається 156,2 тис. т солі. Понад половина української солі (59%) входить до складу технологічно оброблених харчових продуктів. А ось решта (41%) використовується при приготуванні та присолюванні страв», - зазначила Ангеліна Хрипунова.
Експерт уточнила, що споживачі безпосередньо в магазинах купують близько 320 тис. т солі на рік, харчова промисловість закуповує на рік близько 460 тис. т на рік, а решта – близько 453 тис. т – використовуються для інших цілей, зокрема – і для посипання доріг взимку.
Яка тепер буде сіль
Нестача власного виробництва на ринку буде покрита за рахунок імпорту. За словами Ангелини Хрипунової, зробити це буде не важко, адже імпортний продукт уже бував на полицях українських магазинів – у 2021 р. було імпортовано 78 тис. т солі, яка переважно якраз потрапила в роздріб.
Дізнайтесь більше про аналіз імпорту
«Найімовірніший варіант боротьби з дефіцитом солі – її імпорт із таких країн, як Польща, Румунія, Туреччина. А можливі варіанти імпортної солі: сіль морська та гімалайська від бренду Sea&Sun (Греція), сіль із рудника бренду Kotanyi (Польща), сіль морська Atlantika (Туреччина), сіль ТМ Sól Kujawska (Польща)», – вважає експертка.
Не бачить проблем із покриттям дефіциту солі за рахунок імпорту та Олексій Дорошенко, голова Української Асоціації постачальників торговельних мереж. «У нас переговори йдуть із Польщею, яка є найкращим постачальником, бо вона близько. Імпорт просто заполонить українські магазини і на нього припаде 90%, а на нашу сіль залишиться 10%», – прогнозує він.
Що буде з цінами
Як орієнтир, щоб визначити, скільки українським домогосподаркам доведеться платити за сіль напередодні сезону консервування овочів, можна взяти роздрібні ціни у наших європейських сусідів. Зокрема, за даними Pro-Consulting, у Польщі кілограмову пачку солі можна придбати за ціною 2,19-2,59 злотих (15-17,66 грн), у Румунії ціна становить 2-2,25 румунських лей (12,73) – 14,32 грн). Отже ціни – цілком демократичні.
Готове дослідження ринку продуктових магазинів, ТРЦ, Ho-Re-Ca в Ірпені (2020 рік) – Pro-Consulting актуалізує це дослідження за вашим запитом
Але сіль, що імпортується в Україну, буде дещо дорожчою, ніж ми звикли бачити в довоєнний час і в порівнянні з сусідами-європейцями. Ціни можуть зрости у 2-3,5 рази, зокрема і за рахунок додаткових логістичних витрат. За прогнозами Pro-Consulting, враховуючи оптові закупівлі українських торгових мереж та вартість доставки, кінцева ціна імпортної солі на полицях українських магазинів може становити на рівні 20 грн за кг, що лише вдвічі перевищує вартість української солі.
«На сьогоднішній день золота ціна за пачку імпортної солі 1 кг становить 25 грн. Це – оптимальна ціна з дуже хорошим заробітком по всьому ланцюжку: від виробництва до полиці магазину», – зазначив Олексій Дорошенко, додавши, що це лише у 3-3,5 рази дорожче, ніж було раніше.
Джерело: Новини.LIVE