Ринок приватної лабораторної медицини стабілізується – дані Pro-Consulting по ринку. DELO.UA
1395

Ринок приватної лабораторної медицини стабілізується – дані Pro-Consulting по ринку. DELO.UA

Попри війну учасники ринку лабораторної медицини розширюють мережі приймальних пунктів та будують нові лабораторні комплекси, адаптують свої франчайзингові програми та перебудовують логістику, беруть активну участь у волонтерському русі та надають допомогу армії

Руйнування інфраструктури, неможливість дотримання норм профілактики та лікування, порушення логістичних зв’язків, що перешкоджає своєчасному та повному забезпеченню населення засобами медичного призначення, — це лише частина нагальних проблем, які стоять сьогодні перед українською медициною.

За інформацією МОЗ, станом на листопад 2022 року внаслідок військової агресії були пошкоджені 958 медичних установ, ще 144 повністю зруйновані. Сума збитків медичної інфраструктури становила майже 1 млрд євро. Втрати приватної медицини, що є важливою частиною національної медичної системи, ще не порахували. Але, за оцінками експертів ринку, її обсяг зараз становить лише 10-20% від довоєнного рівня, який у 2021 році сягав майже $8 млрд. Як зараз функціонує ринок лабораторно-діагностичних досліджень, що є важливою ланкою охорони здоров’я України?

Анамнез

Ринок приватних медичних та лабораторних послуг за останні 10 років демонстрував впевнене зростання за експонентою, збільшившись у 4-5 разів. Тут були представлені як міжнародні мережеві гравці, так і локальні компанії, що працюють лише на місцевих ринках лабораторної діагностики. Їхніми основними конкурентними перевагами перед державними медичними установами є не лише рівень комфорту та наявність додаткових сервісів, а й підтверджена якість тестів, що проводять у найкоротші терміни на сучасній лабораторній базі, та їхня кількість, що становить від 500 до 1,5 тис. різних аналізів. Але, за оцінками компанії Pro-Consulting, ринок лабораторної діагностики значно просів у 2020 році у період локдауну та жорстких обмежень (зокрема на проведення планових операцій), спричинених пандемією коронавірусу. Тому кількість аналізів скоротилася майже на 23% порівняно з 2019 роком.

Вас можуть зацікавити готові звіти щодо ринків від Pro-Consulting:

Загалом станом на кінець 2020 року в Україні приблизно 2800 лабораторних установ здійснили майже 500 млн досліджень. З них 76% припадали на систему МОЗ, 16% – приватні установи (14% усіх досліджень), 7% — відомчі. Проте, за словами самих операторів, ринок приватної лабораторної медицини зміг швидко адаптуватися та за 2021 рік зріс у 2,5-3 рази. Потім трапилося те, що один з учасників ринку назвав «ударом угору на гіперзвуковій ракеті» — війна та падіння ринку.

Встановлення діагнозу

Спектр проблем, які постали перед учасниками ринку з початком повномасштабного вторгнення, був величезним — від евакуації співробітників, цінного обладнання з прифронтових зон та перезапуску бізнесу у нових локаціях до забезпечення гідного рівня заробітної плати. І якщо у питаннях безпеки персоналу майже всі компанії спрацювали на 100%, підтримуючи постійний зв’язок із командами, активно допомагаючи своїм співробітникам та членам їхніх сімей залишити небезпечні регіони та влаштуватися на новому місці, то у фінансових питаннях стратегії розійшлися. Хтось був змушений скоротити штат на третину, щоб заморозити зарплати на довоєнному рівні, інші змогли оптимізувати витрати так, щоб не збільшувати ціни на свої послуги, а комусь довелося припинити свою діяльність.

На початковому етапі навіть великі мережі, що мають запас міцності, пройшли крізь тимчасове закриття не лише офісів та пунктів приймання, а й лабораторій та логістичних центрів. Особливо гостро постало питання логістики як з доставлення біоматеріалів, так і реагентів, що мають обмежений термін зберігання. Забезпечення належних умов зберігання теж потребувало додаткових зусиль, адже багато реагентів зберігаються із застосуванням холодильного та іншого спеціального обладнання, яке потребує постійного електроживлення. А для тих компаній, хто не мав значних складських надлишків, закупівля нових реагентів була ускладнена не лише логістично, а й через зростання цін у національній валюті через її девальвацію. Не варто забувати й про постійні витрати на оренду приміщень — вони не тільки не скоротилися, а й значно зросли, особливо у західних регіонах України, куди релокували багато приватних лабораторій.

Вибір стратегії лікування

Попри те що головні оператори ринку змогли повернутися до роботи вже за 2-3 місяці, нова реальність, у якій різко скоротилася основна цільова аудиторія бізнесу — міські жінки 20-45 років із дітьми, кардинального перегляду потребували стратегії виживання.

Перша з них — підвищити свою активність на ринку, інвестувати у нові продукти, розширювати мережу, щоб максимізувати продажі. Наприклад, темпи зростання мережі медичних лабораторій ДІЛА не тільки не впали, а й значно інтенсифікувалися: якщо 2021 року відкрилося 29 нових відділень, то 2022-го понад 40. Більшість із них відкрилися у західних регіонах та великих містах за оновленою франчайзинговою програмою компанії, де змін зазнали не тільки формати партнерських відділень, а й підходи до бізнесу загалом.

Друга, так звана енергоощадна, стратегія — оптимізувати свою діяльність так, щоб не генерувати збитки та зберегти свою частку ринку. Таку тактику обрала мережа лабораторій «Сінево». Своїми пріоритетами вони називають справну сплату податків державі та «робити все, щоб вижити та перемогти».

Але принципово важливо, щоб ці труднощі не позначалися на якісних показниках лабораторних досліджень. «Торік майже 400 медичних лабораторій усіх форм власності та підпорядкування взяли участь у національній програмі зовнішньої оцінки якості лабораторних досліджень,— говорить Вікторія Яновська, президентка ГО «Асоціація забезпечення якості лабораторної медицини». — Це лише на 30% менше, ніж у попередні ріки. Таке зниження пояснюється тим, що у дослідженні не змогли взяти участь лабораторії на окупованих та найбільш постраждалих від війни територіях. Я пишаюся тим, що більшість моїх колег виявилися справжніми патріотами, що працюють на благо наших пацієнтів у режимі 24/7».

Провідні оператори ринку, серед яких Медична лабораторія CSD LAB, приєдналися до медичного обслуговування пацієнтів за Програмою медичних гарантій Національної служби здоров’я України. Така діяльна підтримка реформи національної системи охорони здоров’я та «Стратегії розвитку системи охорони здоров’я до 2030 року» дозволяє ще більшій кількості українців отримувати безоплатно лабораторні дослідження експертів галузі.

Джерело: Delo.ua

дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами