Невидимі гроші: в Україні зростає частка безготівкових платежів
1534

Невидимі гроші: в Україні зростає частка безготівкових платежів

Давно минули ті часи, коли платіжна банківська карта вважалася екзотикою, а всі розрахунки в магазинах проводилися в основному в готівковій формі. Прогрес не стоїть на місці, і сьогодні екзотикою і пережитком минулого вже стає видача зарплатні готівкою. Гроші поступово втрачають свою матеріальність, перетворюючись в набір цифр в графі балансу банківського рахунку або електронного гаманця.

Звичайно, і сьогодні ще багато українців поспішають зі своїми картками до банкомату, щоб отримати готівку. Здійснити безготівковий платіж можна ще далеко не в кожній торговій точці, та й довіра населення до банківської системи залишає бажати кращого. Але, тим не менше, процес переходу на безготівковий платіж йде і поступово прискорюється. Про це свідчать дані Національного банку України.

Так, в першому кварталі поточного року загальна сума безготівкових платежів українців склала 272,6 млрд гривень, що відповідає частці в 44,4% всіх платежів. Ще зовсім недавно, за підсумками 2017 року, частка безготівкових розрахунків була на 5,1% менше, а в не такому вже й далекому 2012 році вона перебувала на рівні 12,4%.

На руках у співвітчизників в даний час знаходиться трохи менше 60 млн платіжних карток, правда активних з них всього 58% або 34,8 млн. Банки, схоже, не збираються зупинятися на досягнутій кількості карток. Наприклад, прямо зараз Приватбанк, в рамках акції, пропонує киянам безкоштовно оформити безконтактну Mastercard для оплати проїзду в метро.

Ще більш прискорити поширення безготівкових платежів намагався на початку цього року уряд. Міністерством економічного розвитку і торгівлі був підготовлений проект постанови, який зобов'язує всіх вітчизняних торговців до 2020 року надати покупцям можливість таких платежів. Однак в процесі громадського обговорення з'ясувалося, що не всі підприємці готові до подібного нововведення, та й при існуючому рівні розвитку інфраструктури зв'язку його можна забезпечити не скрізь. Тому дану постанову поки не прийнято.

Взагалі, говорити про повну відмову від готівки в доступній для огляду перспективі ще рано. Людям, особливо старшого віку, властивий консерватизм. Готівка сьогодні переважає навіть в інтернет-торгівлі. За тією ж інформацією НБУ, замовлення у вітчизняних онлайн магазинах оплачуються безготівково лише на 40,5% від загальної суми покупок. У звичайних магазинах карткою розраховується приблизно кожен другий - 50,6% від кількості оплат. Полярні точки зору на безготівкові платежі можна зустріти у населення і інших країн, які навіть входять в одне об'єднання. Так, в Швеції їх частка вже доведена до 95%, а в Німеччині не досягає і 20%. Ми знаходимося приблизно посередині цих двох крайнощів і проходимо свій шлях еволюції платіжної системи.

Дата розміщення: 25.05.2018
дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами