У пошуках прихованого сенсу: тверезий погляд на алкогольний ринок
1446

У пошуках прихованого сенсу: тверезий погляд на алкогольний ринок

Горілка - продукт, який неоднозначно сприймається в суспільстві, але завжди користується великим попитом у споживачів. Цей товар, який має низьку собівартість, завдяки своїй популярності є джерелом надприбутків для виробників і продавців. Саме тому до виробництва спирту та алкогольних напоїв прикута велика увага державних органів, бізнес спільноти і пересічних громадян. Останнім часом політика уряду спрямована на підвищення вартості горілки для кінцевого покупця. Робиться це шляхом збільшення акцизу на спирт і мінімальної роздрібної ціни на кінцевий продукт.

В останній раз мінімальна ціна пляшки горілки об'ємом в 0,5 л була збільшена майже на 10 грн в серпні поточного року. В даний час вона знаходиться на рівні 79,55 грн за півлітрову пляшку. Крім того, урядом було запропоновано затвердити зростання акцизу на спирт на 11,25%. Однак, такі ініціативи влади викликали багато питань у експертів ринку. Справа в тому, що з часу попереднього підвищення в кінці 2016 року відбулося не так багато часу, і ринок відреагував на нього негативно. Тоді акциз і мінімальна роздрібна ціна горілки зросли на 20% і 27% відповідно.

Варто підкреслити, що дані заходи призвели до скорочення виробництва горілки, яке, за інформацією Державної служби статистики України, за 9 місяців 2017 року склало 16,5 відсотків у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Представники влади пояснюють таку політику підвищення цін різними причинами. Однією з них може бути бажання наповнити державний бюджет за рахунок збільшених зборів. Звучать також думки, що дорогий і менш доступний алкоголь змусить українців відмовитися від його зайвого вживання і дасть можливість вести більш здоровий спосіб життя.

Альтернативна точка зору показує, що ініціативи уряду не надто переконливі і можуть стати стимулом для нарощування тіньової діяльності. Йдеться про те, що зростання відрахувань до бюджету може не перекрити збільшення «тіньового» виробництва горілки в країні, як було в попередні роки. Тому сходячи зі світової практики, а також попереднього досвіду перегляду акцизів на ринку, важливо дотримуватися балансу між ринковим розвитком і державним регулюванням.

Джерела: РІА Новини України, БізнесЦензор, Allretail

дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами