Здавалося б, підвищити добробут українського народу досить просто. Потрібно тільки щоб зарплати працівників росли швидше, ніж ціни. Але на практиці цього домогтися складніше, ніж написати на папері. Справа в тому, що в сучасній українській економіці підвищення зарплат майже автоматично тягне за собою зростання інфляції.
Так сталося і на початку поточного року, коли після збільшення мінімалки зростання цін в річному вираженні відразу перевищили прогнозовані значення Нацбанку. Підскочив і курс долара. Ситуацію вдалося взяти під контроль лише завдяки застосуванню жорсткої монетарної політики. В результаті, третій місяць поспіль відбувається повільне зниження темпів інфляції. У квітні вона була 0,8% проти 1,1% в березні, а в річному вимірі послабилася з 13,2% до 13,1%. НБУ сподівається, що дана позитивна тенденція продовжиться і надалі, і до кінця року все ж вдасться не перевищити заплановані 8,9% зростання цін в порівнянні з 2017-м.
Домогтися цього буде важкувато, навіть без урахування стійкої світової тенденції до подорожчання енергоносіїв. Українці не готові затягувати паски і працювати за низьку оплату. На порталі rabota.ua зарплатні вимоги кандидатів на вакансії все більше перевищують пропозиції вітчизняних роботодавців. Особливо це стосується кваліфікованих працівників з досвідом. Не знаходячи гідної оплати на батьківщині, найактивніші українці шукають роботу за кордоном. Все частіше місцеві підприємці стикаються з проблемою підбору кадрів в рамках старого зарплатного фонду і змушені думати про його збільшення.
В уряді впевнені, що зарплата в 16 тис. гривень при нинішньому курсі цілком зможе задовольнити українців і утримати їх в країні. Статистика показує, що рівень оплати праці поступово підтягується до цього показника. За даними Держстату, в березні цього року частка співвітчизників, які заробляють понад 10 тис. гривень на місяць зросла в порівнянні з березнем 2017 го з 12,6% до 21,3%. Працівників, які отримують мінімальну відплату, стало 7,9%, тоді як в цей же час минулого року їх було 10,3%. Найвищий рівень зарплат зафіксований в фармацевтиці, металургії та енергетиці.
В описаних умовах, для стримування інфляції та забезпечення стабільності гривні, Україні необхідно більше валюти для оплати зростаючого імпорту. Від того, наскільки успішно уряд і Нацбанк впораються із завданням збільшення валютних надходжень в економіку, і буде залежати досягнення намічених рубежів і по інфляції, і зростання ВВП.