Мінеральні добрива є одним з ключових інструментів сучасного сільського господарства, без їх застосування неможливе інтенсивне землеробство. Особливо важливе значення вони мають для України, як країни з розвиненим агровиробництвом. Однак в останні роки вітчизняний ринок мінеральних добрив пережив справжній колапс. Обсяги виробництва в 2017 і 2018 роках скорочувалися особливо сильно - на 28,9% і 28,7% відповідно. В результаті, в минулому році на українських підприємствах вироблено добрив в два рази менше, ніж в 2016-му.
АПК в Україні: аналіз впливу кризи та карантину - читати матеріал
У такій негативній динаміці немає нічого дивного, оскільки українські виробники мінеральних добрив сильно залежать від імпортних поставок фосфорного концентрату і газу, а вони стають все менш доступними. В результаті, в 2017 році зупинилися відразу три флагмана галузі, що входять до групи Ostchem: ПАТ «Азот», ПАТ «Рівнеазот» та ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання «Азот».
Збільшення собівартості українських мінеральних добрив призвело до втрати їх конкурентоспроможності на міжнародному ринку, а відповідно, і до скорочення експорту. З тієї ж причини на імпортну продукцію стали переорієнтуватися і українські споживачі мінеральних добрив. У 2017 році поставки з-за кордону збільшилися відразу в два рази в порівнянні з 2016-м. Правда, введення тимчасової заборони на ввезення добрив з Росії змогло переломити цю тенденцію, і в 2018 році імпорт мінеральних добрив скоротився на 30% в порівнянні з попереднім роком.
Також у нас є більш свіжа стаття про результати аналізу ринку мінеральних добрив в Україні
Результати аналізу ринку мінеральних добрив в Україні не дозволяють зробити оптимістичні прогнози щодо його подальшого розвитку. Хоч різких обвалів виробництва більше не очікується, так як найбільші підприємства вже зупинені, але негативні фактори продовжать діяти і будуть сприяти зниженню продажів і обсягів випуску добрив. Чим довше триватиме спад, тим більші інвестиції знадобляться Україні для відновлення галузі.
Думаємо, вам буде цікаво почитати про наслідки COVID-19 для ключових галузей економіки України
Компанія Pro-Consulting підготувала для Вас короткий перелік готових проектів на дану тему. Ознайомитися з проектами можна за посиланнями: