Україна повертає статус золотодобувної країни - коментарі генерального директора Pro-Consulting Олександра Соколова. UBR
1677

Україна повертає статус золотодобувної країни - коментарі генерального директора Pro-Consulting Олександра Соколова. UBR

У Закарпатській області відкривають законсервований рудник і запускають видобуток золота.

Запуск відбувся силами іноземного інвестора. Хоча, кажуть експерти, нашій державі теж не завадило б задуматися про розробку інших золотих копалень. Потенціал у країни для цього є точно.

«Золотий» щит

За різними оцінками, в Україні знаходиться близько 3 тис. тонн золота. Найбільша його частина сконцентрована в Українському щиті (відзначено на карті жовтим) - більше 2,4. тис. тонн.

На Закарпатті знаходиться набагато менше - близько 55 тонн. Відповідно, куди перспективніше розвивати видобуток в рудниках, розташованих на території Українського щита. Глибина залягання «щита» - близько 70 метрів, що дозволяє проводити буріння.

У Росії ж, наприклад, глибина рудників досягає 1 кілометра, що в рази збільшує вартість видобутку. Так що займатися видобутком золота в Україні набагато вигідніше, ніж в деяких інших країнах. Якщо ж говорити про статус золотодобувної країни, то тут перспективи туманні, кажуть експерти.

«Країни, що входять в число топ-10 виробників золота, щорічно видобувають не менше 100 тонн золота. Так що шансів стати одним з найбільших виробників золота в України немає, але, тим не менш, розвивати даний напрямок, безсумнівно, варто», - підкреслив гендиректор компанії Pro-Consulting Олександр Соколов.

В цілому, в Україні виявлено наступні родовища золота:

  • Мужіївське, Берегівське, Куклянское і Рахівське родовища - Закарпатська область;
  • Бобриковського родовище - Луганська область;
  • Сергієвське родовище, Балка Золота, Балка Широка - Дніпропетровська область;
  • Сурозьке родовище - Запорізька область;
  • Клінцевське, Юріївське, Майське родовища - Кіровоградська область.

Крім цього, в Україні також є золотоносні розсипи. В Україні це середні і дрібні за розмірами запаси рудників. Найбільші з них розташовуються в Карпатах, Донбасі, а також в приморській зоні Чорного та Азовського морів.

«Без сумнівів, займатися видобутком золота вкрай вигідно, адже інвестори готові вкладати навіть в країни з напруженою і нестабільною політичною обстановкою», - додав Олександр Соколов.

Внутрішнє виробництво

Розробка нової галузі економіки, звичайно ж, вплине на зростання економіки, створення нових робочих місць, збільшення податкових надходжень до бюджету. Також це збільшить конкуренцію на місцевому ринку дорогоцінних металів, а також дозволить збільшити ємність ринку.

Поки що Україна не виробляє золото, злитків вітчизняного виробництва у нас немає. Банки купують їх за валюту з-за кордону.

«Наприклад, тих же ювелірів можна було б поступово переводити на золото українського виробництва, що в принципі здешевило б для них сировину, яку вони використовують у процесі виробництва своїх виробів. Це ж стосується і оборонної сфери, де задіяні плати, чіпи, кабелі тощо. Для внутрішнього виробника це дало б багато позитиву, так як в тих же автомобілях багато чого використовується », - зазначив у розмові радник голови правління Мегабанку Андрій Львів.

Не варто забувати, що в різних платах, акумуляторах, кінескопах, в побутовій техніці, у виробництві автомобілів використовується як золото, так і срібло.

Більш того, коли обробляють породу, попутно з неї добувають і інші ресурси, наприклад, мідь, цинк, свинець. І це теж не менш прибутковий бізнес.

Від кредитів відмовитися не вийде

Україна ніколи не розглядалася як перспективна країна для видобутку золота. Запуск поточного проекту, який раніше був заморожений, поверне нас в пул золотодобувних країн. Але обсяги видобутку золота і срібла будуть відносно низькими, вважають експерти.

Тому видобуток супутніх металів, очевидно, буде частиною стратегії запущеного в закарпатській області рудника.

«Це підприємство отримало зовнішні інвестиції, і вважаємо, що інвестори ретельно оцінювали всі перспективи розробки. Втім, не варто і забувати про рекордні цього року ціни золота і срібла, які також є фактором прибутковості », - помітив в розмові керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин.

Разом з тим, говорити про поповнення таким способом золотовалютних резервів навряд чи доведеться, а вже про відмову від міжнародних кредитів так тим більше.

«Для цього обсяги видобутку повинні бути дійсно високими», - додав Андрій Шевчишин.

Державі є сенс зайнятися регулюванням і створенням умов для розвитку бізнесу, а вже потім збільшувати резерви за рахунок зростання економіки, а не видобутку золота.

«Золотовалютні резерви ніяк не пов'язані з видобутком золота приватним інвестором в Мужіївському родовищі. Його розробка трохи допоможе в наповненні бюджету - за рахунок податків, які буде сплачувати приватна компанія. Але цих податків не вистачить для покриття бюджетного дефіциту і всіх майбутніх виплат за раніше залученими позиками. Так що це не привід відмовлятися від співпраці з міжнародними фінансовими партнерами», - зауважила нам виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.

І хоч видобуток золота в Україні не впливає безпосередньо на золотовалютні резерви, проте є вплив через збільшення експорт. Але цей ефект невеликий, кажуть аналітики.

«За моїми підрахунками, виручка від розробки Мужіївського родовища протягом 17 років, річна виручка, в середньому (включаючи експорт 2-3 тонн золота на рік), складе $ 250-400 млн. Це 0,5-0,9% від експорту товарів з України в 2019 році ($ 46 млрд), або 1-1,5% від розміру золотовалютних резервів на кінець вересня ($ 26,5 млрд). Тобто відносний розмір збільшення експорту (або зниження імпорту) від розробки цього родовища для економіки і фінансів України невеликий », - розповів аналітик Concorde Capital Дмитро Хорошун.

Розробкою можуть зайнятися інвестори

Видобуток таких дорогоцінних металів, як золото, завжди є цікавим для інвесторів, кажуть експерти.

Однак різні держави надають для інвесторів різні умови. В Україні розробкою золотоносного рудника зайнялися іноземні інвестори, але, на жаль, це швидше виняток з правил.

«Такі країни, як Монголія, Грузія, Казахстан, Ефіопія, Конго та ін. виглядають для інвесторів більш привабливими в цій сфері. Пов'язано це, в першу чергу, з бюрократією місцевих чиновників і корумпованістю правоохоронних органів », - говорить Олександр Соколов.

Якщо в Україні почнуть будувати нові потужності з видобутку золота, то держава виграє фінансово - трохи, але основний виграш буде репутаційний.

«Україна набуде статусу не тільки золотодобувної країни, але, найголовніше, країни, в яку можна інвестувати. Цей аспект репутації дійсно буде на вагу золота», - говорить Дмитро Хорошун.

Але при все при цьому, кажуть експерти, питання екології також повинно бути одним з пріоритетних.

Чи прийдуть інші «шукачі золота»

Розробка інших родовищ теоретично можлива, якщо хто-небудь буде готовий в це інвестувати. Зараз, коли світові ціни на золото на підйомі, цей бізнес може бути привабливим. Але ціни мають властивість коливатися, а розвідка і видобуток золота вимагає витрат, та й масштаби запасів в Україні невеликі.

«Інвестиції в золотодобування вимагають дуже обережної оцінки. Не варто забувати, що підприємство, яке розробляло Мужіївське родовище раніше, збанкрутувало в 2005 році », - зауважила Олена Коробкова.

Іншими словами, шанси, що розроблятимуть інші родовища, підвищуються, але вони все ще залишаються далекими від впевнених.

Чи можемо покрити держборг

Для великих інвесторів потрібні вигідні державні програми, вважають експерти.

Наприклад, якщо великі гравці при заході в Україну зможуть працювати, скажімо, 3 роки без податків, але при цьому продавати 30% видобутого державі.

«Відомих покладів досить, щоб погасити весь зовнішній держборг протягом 10 років. При цьому оціночна вартість покладів зростає з кожним роком», - підмітив Андрій Львів.

Чи вигідно видобувати золото в Україні

Для проведення видобутку золота необхідне проведення розвідувальних робіт, яких ніхто не проводив за весь час незалежності України. Та й в найближчому майбутньому навряд чи у держави знайдуться кошти на їх проведення.

По суті, наявні на даний момент дані про запаси золота - цифри, отримані ще за часів СРСР.

До того ж, як ми згадували раніше, існує проблема бюрократії і корупція. Відповідно, держава не розвиває цей напрямок, так як у нього недостатньо коштів, а приватний інвестор обходить Україну десятою дорогою, вкладаючись у видобуток золота в країнах, де виникає менше ризиків і проблем.

«В середньому потрібно інвестувати $ 200-250 млн, щоб обробляти 400-450 тонн породи щорічно», - підрахував Андрій Львів.

Також для таких проектів критична і світова ціна на дорогоцінні метали, кажуть експерти. А через пандемію і монетарних стимулювань центробанків по всьому світу ціни на золото можуть залишатися високими (близько до $ 2 тис. за тройську унцію) ще, принаймні, кілька років.

«За поточними цінами на метали ($ 1,9 тис. за тройську унцію золота, $ 24,5 за тройську унцію срібла, $ 1,8 тис. за тонну свинцю, $ 2,55 тис. за тонну цинку) вартість золота в запасах (при 100 % -ної екстракції) в родовищах українських поліметалічних руд становить 45-65% », - зауважив Дмитро Хорошун.

Наприклад, в 2013 році, коли ціни на золото були в діапазоні $ 1,2-1,7 тис. за тройську унцію (на 10-40% нижче, ніж зараз), проводилися розрахунки окупності розробки Мужіївського родовища.

За даними інвесторів, внутрішня норма прибутковості становила 40%, період окупності - близько 3 років (при тривалості всього проекту 17 років). Це хороші показники навіть для українських ризиків.

Джерело: UBR

дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами