Неоднозначність популярної пропозиції: плюси і мінуси підвищення мінімальної зарплати
2836

Неоднозначність популярної пропозиції: плюси і мінуси підвищення мінімальної зарплати

Більшість працюючих людей хотіли б отримувати за свою працю більшу оплату. Тому легко спрогнозувати позитивне ставлення більшості українців до ініціативи президента щодо підвищення в наступному році мінімальної зарплати до 4100 гривень. Особливо будуть раді додатковим грошей працівники бюджетної сфери, які живуть на одну заробітну плату і не отримують доплати в конвертах. Звичайно, такий крок знизить соціальну напругу в суспільстві і підвищить популярність нинішньої владної команди, що особливо актуально для неї перед виборами.

Разом з тим, економічні експерти не настільки схвально дивляться на питання підвищення мінімалки. З часу її попереднього дворазового збільшення ще не минуло й року. За даними Національного банку, воно стало причиною додаткового зростання показника річної інфляції на 2-2,5%.

Експерти пророкують, що такий крок призведе до збільшення податкового тиску на приватний бізнес. Незважаючи на те, що після підвищення мінімальної зарплати до 3200 грн уряд зафіксував зменшення обсягу тіньової економіки в січні-квітні 2017 року на 6 п.п., в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року, подальше адміністративне збільшення мінімалки без прив'язки до рівня розвитку вітчизняної економіки , може виявитися непосильною ношею для багатьох підприємств, особливо в малому бізнесі. Щоб платити працівникам більше і забезпечити підвищені податкові відрахування, вони будуть змушені піднімати ціни на свої товари і послуги, а купівельна спроможність населення досить низька. Крім цього, інфляція, з урахуванням нової монетарної політики НБУ, буде відображатися і на курсі гривні.

Іншими словами, «рулити» потрібно обережно. Кожен водій знає наскільки небезпечні різкі повороти під час руху, особливо в поганих погодних умовах. Приблизно такий же принцип діє і при управлінні економікою. Небезпечно нав'язувати ринковому середовищу популістські рішення, які погано вписуються в економічні реалії. З іншого боку, тримати народ в «чорному тілі» теж не годиться. Без зростання зарплат на вітчизняному ринку не збільшиться купівельна спроможність населення, а робоча сила буде шукати доходи за кордоном.

Майстерність влади полягатиме в їх здатності пройти по тонкій грані і провести підвищення мінімалки найбільш ефективно. На думку експертів, робити це потрібно поступово. У бюджеті на 2018 рік уже закладена мінімальна зарплата в 3723 гривень. За розрахунками НБУ, таке збільшення на інфляцію суттєво не вплине. Тому на першому етапі можна обмежитися цією цифрою, а подальші кроки щодо підвищення рівня життя українців та надходжень до бюджету проводити відповідно до наступної економічної динамікою.

дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами