Хто підгодує нашу землю? Про причини кризи на українському ринку мінеральних добрив
5300

Хто підгодує нашу землю? Про причини кризи на українському ринку мінеральних добрив

Основу українського ринку міндобрив становлять азотні добрива. Друге місце займають комплексні суміші. Невеликі частки ринку у калійних і фосфорних добрив.

У азотну групу входять аміачна селітра, карбамідно-аміачна суміш і карбамід. Вітчизняне виробництво може задовольнити попит українських агропідприємств на ці види добрив лише на 30-40%. Інша частина ринку залежить від імпорту, велика частина якого традиційно здійснювалася з Російської Федерації. Крім готових добрив, з РФ поставляються також природний газ і концентрат, необхідні для їх виготовлення.

Ускладнення відносин зі східним сусідом, призвело до скорочення торгового обороту, в тому числі зменшився імпорт з Росії добрив і компонентів для їх виготовлення. Це призвело до дефіциту на цьому ринку в Україні. Він досяг 34%, в тому числі недолік аміачної селітри склав 25%, карбамідно-аміачної суміші - 39%, карбаміду - 40%.

Через нестабільні поставки сировини українські виробники добрив працюють з перебоями. Припинення подачі газу викликало зупинку навесні 2017 року трьох найбільших заводів групи Ostchem: «Азот» (Черкаси), «Рівнеазот» та «Сєвєродонецьке об'єднання Азот». Ще раніше через військові дій на сході країни припинив випуск продукції концерн «Стирол».

Відновленню виробництва в галузі не сприяє і затягування з прийняттям необхідних заходів на державному рівні. Так, відстрочка введення антидемпінгових імпортних мит для поставок з РФ не дозволила внутрішнім виробникам отримати додаткові фінансові кошти.

Недолік добрив і збільшення вартості їх виробництва через стрибок цін на імпортні компоненти привели до подорожчання кінцевої продукції. Дефіцит грошей у аграрних підприємств в 2014-2015 роках викликав різке зменшення закупівель добрив, що сприяло значному зменшенню ємності внутрішнього ринку.

Попит на мінеральні добрива в Україні залежить від сезону. Його пік доводиться на весняно-літній період, коли використовуються 65-70% річного обсягу споживання азотних добрив. Відповідно до динаміки споживання змінюються і ціни на добрива. З наближенням весняної кампанії їх вартість зростає, а в кінці весни - знижується. Наступний сплеск цін на ринку відбувається в середині осені, коли починаються закупівлі на наступний сезон.

Повноцінний розвиток аграрної галузі української економіки неможливо без насичення внутрішнього ринку мінеральними добривами. Разом з тим, в доступному для огляду майбутньому відновлення виробництва в цьому секторі не прогнозується внаслідок подальшого дії негативних економічних, політичних і військових чинників. Таким чином, задоволення зростаючого внутрішнього попиту на добрива буде здійснюватися за рахунок збільшення їх імпорту. Операторам ринку необхідно враховувати дану тенденцію і подбати про знаходження надійних постачальників.

 

Компанія Pro-Consulting підготувала для Вас короткий перелік готових проектів на дану тему. Ознайомитися з проектами можна за посиланнями:

Дата розміщення: 18.12.2017
дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами