Дата підготовки: | Січень 2023 року |
Кількість сторінок: | 6, Arial, 1 інтервал, 10 кегль |
Графіків і діаграм: | 6 |
Спосіб оплати: | передоплата |
Спосіб отримання: | електронною поштою або кур'єром в електронному або в друкованому вигляді |
Мова звіту: | українська, російська, англійська |
Стагнація на ринку будівельних матеріалів відмічалась експертами ще з 2018 р. Криза посилилась на початку 2020 р. у зв’язку з Covid-19. В результаті з початком карантину роздрібний сектор практично значно скоротився, великі інвестиційні проекти були призупинені або скасовані. Проте наприкінці 2020 р. було відмічене зростання попиту на внутрішньому ринку, що можна вважати ознакою поступового виходу із кризи.
У 2021 р. стан ринку був неоднозначним. Відмічався вплив глобальної Covid-кризи, проте за рахунок низької бази попередніх років на будівельному ринку зафіксоване зростання. Також відмічалось зростання попиту на будівельні матеріали за рахунок B2G сектору (програма «Велике будівництво»). По окремих групах товарів у 2021 значно зросли ціни (40-60%)
На початку 2022 р. прогнози, в цілому, були обережно оптимістичними не зважаючи на зростання цін, проте на фоні повномасштабного вторгнення відбувся ряд змін в економіці в цілому, та будівельній галузі. Основними чинниками, що впливають на ситуацію на ринку є: втрати контролю над територіями та підприємствами, руйнування промислових об’єктів, нестача сировини, порушення логістичних ланцюгів тощо.
Водночас прогнозується збільшення попиту на будівельні матеріали на для капітальних ремонтів та нового будівництва на звільнених та постраждалих в наслідок бойових дій територіях. Так, за інформацією Міністерства розвитку громад і територій, за перше півріччя в Україні було зруйновано або пошкоджено 116 тис житлових будинків, зі слів директора департаменту житлової політики та благоустрою міністерства, 60% пошкоджених будинків потребують капітального ремонту.
Через бойові дії та супутню кризу найбільше постраждало виробництво металу, сухих будівельних сумішей, теплоізоляційних матеріалів. Також прогнозується дефіцит товарів, які переважно імпортувались з рф та Білорусі: скло, будівельна хімія, оздоблювальні матеріали, тощо. Переорієнтація на імпортні поставки з інших країн вимагає розробки нових логістичних ланцюгів, а збільшення цін на паливо напряму вплине на ціну перевезення. Окрім того для великотоннажних поставок критичним може виявитись блокування портів, що ускладнює логістику та призведе до зростання ціни товару.
По окремих галузях, найбільш постраждали ті, в яких виробництво продукції або сировини було сконцентроване на сході України.
Значне зростання цін металоконструкцій, покрівельних матеріалів, сухих сумішей та ізоляційних матеріалів можна вважати прогнозованим та пов’язаним з дефіцитом на внутрішньому ринку. В найближчій рік також можна прогнозувати подальше збільшення цін на скло та вікна, через високий попит та відсутність власного виробництва високоякісного скла. По інших галузях зростання цін не перевищують 30% та корелюють з загальним рівнем інфляції.
1. Втрати від війни
2. Доступні обсяги виробництва
3. Наявність замінників в інших країнах
4. Короткий аналіз наявності та доступності будівельних матеріалів та технологій нового покоління в Україні.
1. Об’єм виконаних будівельних робіт по типу будівель і споруд в Україні, 2019- 6 міс.2022 рр., млрд грн.
2. Динаміка виробництва металопродукції 2019 – 2022 рр., млн.т.
3. Частки ринку основних виробників будівельних сумішей на основі гіпсу та цементу, 2021 р, %
4. Динаміка зміни виробничих потужностей гравців ринку, які постраждали внаслідок бойових дій у 2022 р., тис.т
5. Частки ринку основних виробників ізоляційних матеріалів, 2021 р, %
6. Зміна вартості будівельних матеріалів (середня по групі) у порівнянні середніх цін жовтня 2021 та жовтня 2022 р, %