Аналіз енергетичного ринку України. 2024 рік

Аналіз енергетичного ринку України. 2024 рік
Загальна характеристика
Дата підготовки: Листопад 2024 року
Кількість сторінок: 10, Arial, 1 інтервал, 10 кегль
Графіків і діаграм: 2
Таблиць: 6
Спосіб оплати: передоплата
Спосіб отримання: електронною поштою або кур'єром в електронному або в друкованому вигляді
Мова звіту: українська, російська, англійська
21500 грн.
  • Ви можете замовити актуалізацію або адаптацію даного звіту під ваші цілі і завдання, а також придбати частину звіту (не менш 50%) по більш доступній ціні
  • Не знайшли дослідження вашого ринку? Зв'яжіться з нашими консультантами – перейти в контакти
  • Так само ви можете замовити бізнес-план для вашої бізнес-ідеї

Анотація до аналізу ринку:

Аналітиками компанії Pro-Consulting було проведене дослідження енергетичного ринку України. В роботі було проаналізовано: споживання на ринку, основні гравці, фактори впливу, особливості споживання, ємність ринку, пільги для інвесторів, ліцензування, зовнішня торгівля. Під роботою були підведені висновки.
Синхронізація енергосистеми з Європою Україна від’єдналась від енергосистеми росії та білорусі 26 лютого 2022 року та в екстреному порядку приєдналась 16 березня до системи європейських країн ENSO-E, що дозволило отримувати енергетичну допомогу та продавати залишки за європейськими цінами.
Зупинка USAid Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) створило фонд підтримки енергетики України квітні 2022. Загалом, з початку повномасштабного вторгнення, USAID через Проєкт енергетичної безпеки надало НЕК «Укренерго» допомогу на суму $126 млн, включаючи постачання обладнання та облаштування захисних споруд на ключових об'єктах компанії. У лютому 2025 року Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) повідомило про розірвання грантової угоди на суму $75 млн з Фондом підтримки енергетики України. Це рішення стало наслідком загального призупинення зовнішньої допомоги США, оголошеного адміністрацією президента Дональда Трампа у січні 2025 року на період 90 днів.
Паливна криза Під час війни Україна втратила доступ до близько 41,9 млрд тонн вугілля та 819 млрд куб. м. природного газу, основних ресурсів електрогенерації на теплових електростанціях. Україна стала імпортувати частину вугілля з Європи (Польщі), де ціни ф’ючерси в 2022 досягли відмітки 400 доларів за тонну. Після 2022 ціни впали на початку 2023 впали 150 доларів та поступово зменшувались, досягши 95 доларів за тонну на початок квітня 2025 року.
З 2021 р. ціни на природній газ зростали з 10,6 тис. грн. до 43 тис. грн. за тис. куб. м. в 2022 р., станом на квітень 2025 р. вони коливаються в районі 21 тис. грн. Основним постачальником газу є Швейцарія.
Розвиток малих генерацій Починаючи з 2023 року, українські підприємства та державні установи почали активний перехід до децентралізованої генерації електроенергії, закуповуючи малі газові установки, які поступово заміщують малоефективні та витратні дизельні генератори. За даними Міністерства енергетики, станом на кінець 2024 року в Україні було підключено 967 МВт газової генерації. Окрім того, для забезпечення маневрових потужностей компанії ДТЕК та Fluence Energy B.V. реалізують проєкт із будівництва шести промислових систем зберігання енергії загальною потужністю 200 МВт, що дозволить накопичувати надлишкову електроенергію та підвищити гнучкість енергосистеми.
Зростання частки ринку енергоресурсів з відновлювальних джерел генерації До повномасштабного вторгнення основними регіонами розвитку ВДЕ були Херсонська, Запорізька, Миколаївська, Харківська, Донецька та Луганська області, проте через окупацію та бойові дії видача ліцензій для станцій ВДЕ в цих регіонах призупинена.
Найбільш привабливими для будівництва нових об’єктів ВДЕ стали Івано-Франківська, Кіровоградська, Львівська та Київська області. Загальна потужність на ринку впала на близько 50%, знизилась активність підключень та відсутність законодавства для підключення фізичних осіб, держава перестала оплачувати спеціальні ставки зеленого тарифу для виробників (64% електроенергії держава брала в борг), а потім змінила ставку звичайної електрики, зробивши зелений тариф неприбутковим.
Влітку 2024 року Міненерго був розроблений проєкт водневої стратегії. Проект містить перелік заходів, необхідних для «зеленої» трансформації України та виходу на європейський ринок водневої енергетики. Україна покладатиметься на міжнародну співпрацю для прискорення реалізації цієї стратегії. Транспортування водню планується наявними газовими трубами Нафтогазу.
З 2022 по І пол. 2025 рік в Украіні спостерігається різке зменшення електроспоживання через ряд причин, зокрема: міграція населення за кордон через воєнні дії (близько 12 млн споживачів), зменшення ділової активності, призупинка будівництва, обмеження енергоспоживання за внаслідок введення графіків відключень, спрямованих на зменшення навантаження на мережі, що є вимушеною дією через обстріли та руйнування української енергосистеми з боку росії. Частина основних гравців енергоринку опинились на окупованій території, пошкоджені та призупинили діяльність або повністю зруйновані внаслідок обстрілів з боку росії.
Всього на окупованих територіях України знаходиться 35% української генерації електроенергії. На окупованій із 24 лютого 2022 Росією українській території опинились п’ять великих електростанцій: Запорізька АЕС, ДТЕК Запорізька ТЕС, Каховська ГЕС, Вуглегірська ТЕС, ДТЕК Луганська ТЕС. Їхня загальна потужність близько 14 ГВт. За оцінками Української вітроенергетичної асоціації, станом на листопад-2022 р. 80% потужностей українських ВЕС і 30% СЕС було окуповано та/або частково знищені. У поточному періоді ситуація не змінилась.
В Україні за час війни через руйнування та пошкодження було втрачено, по оцінці Pro-Consulting, близько 30% всієї генерації. З найбільших втрат - Запорізька, Бурштинська та Зміївська ТЕС, близько 80% всієї генерації ГЕС. За оцінками Європейсько-українського енергетичного агентства, 47% потужностей відновлюваної енергетики розташовані в районах активних бойових дій.

Детальний зміст:

1. Споживання на ринку та місцерозташування основних гравців
2. Основні фактори впливу на ринок та їхній прояв
3. Вплив війни на досліджувані ринки
4. Особливості споживання продукції в галузі у В2В, В2С, В2G.
5. Ємність ринку електроенергії
6. Частка імпорту та експорту
7. Міжнародний капітал на ринку
8. Ступінь зарегульованості ринку, залежність від держави
9. Пільги для інвесторів, зокрема іноземних, інвестиційні гарантії
10. Процес ліцензування
11. Перелік найбільших операторів ринку
12. Оцінка рівня конкуренції на ринку для нового гравця
13. Зовнішня торгівля на досліджуваних ринках
14. Висновки. Прогнозні показники ринку
15. Інвестиційна привабливість галузі для зовнішніх гравців

Перелік таблиць:

1. Основні оператори енергетичного ринку та їх розташування
2. Фактори впливу на ринок електроенергії в Україні
3. Особливості тарифів на споживання продукції в галузі у В2В, В2С, В2G
4. Найбільші іноземні компанії на ринку електроенергетики в Україні
5. Найбільші оператори ринку електроенергетики в Україні станом на квітень 2025 р.
6. Прогнозні показники ринку електроенергії в 2024-2025 рр., в натуральних та грошових показниках, млн МВт, грн/кВт год

Перелік графіків і діаграм:

1. Динаміка споживання електроенергії в кількісних показниках в Україні за 2019-2024 рр., млн МВт*год
2. Динаміка експорту та імпорту електроенергії в/з Україну/и у 2019-2024 рр. у кількісних показниках (млн. МВт/год)

Вас може зацікавити

Зв'язатися з нами