Ринок сільськогосподарської техніки України: сучасний стан та перспективи розвитку – Pro-Consulting
741

Ринок сільськогосподарської техніки України: сучасний стан та перспективи розвитку – Pro-Consulting

Стаття підготовлена на базі дослідження ринку сільськогосподарської техніки в умовах повномасштабної війни , проведеного компанією Pro-Consulting на замовлення Офісу з розвитку підприємництва та експорту, національного проєкту  Дія.Бізнес за підтримки програми міжнародної співпраці EU4Business, яку спільно фінансує ЄС та Уряд Німеччини й реалізує німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ Ukraine) GmbH. (Посилання на повну версію дослідження - https://export.gov.ua/industry/review/88)

Сільське господарство в Україні відіграє важливу роль у національній економіці та є однією з основних галузей, яка забезпечує продукцією як внутрішній, так і зовнішній ринки. У 2021 році за даними Мінагрополітики частка сільського господарства у ВВП України була найвищою серед усіх секторів економіки і становила понад 10%. Проте від початку повномасштабного вторгнення аграрний сектор зазнав значної шкоди. За оцінками проєкту «росія заплатить» Київської школи економіки, станом на червень 2023 року сума прямих збитків завданих агропромисловому комплексу України складає $8,7 млрд. Внаслідок знищення та пошкодження сільськогосподарської техніки оціночні втрати сільгоспвиробників складають понад $4,66 млрд., в тому числі пошкоджено або зруйновано 109,6 тис. одиниць сільгосптехніки.

Вирішенням проблеми забезпечення технікою може бути як збільшення імпорту, так і нарощування вітчизняного виробництва, яке має тенденцію до зменшення обсягів у всіх товарних групах.

Вітчизняні виробники спрямовані переважно на внутрішній ринок, стабільно експортується лише елеваторне обладнання та навісна техніка. Основні покупці української техніки – країни східної та центральної Європи (Молдова, Литва, Румунія, Польща). Через початок повномасштабної війни відбулося стрімке зниження обсягів експорту сільгосптехніки, найбільше падіння відбулось в секторах збиральної техніки (-59%) та елеваторного обладнання (-41%).

Збиральна техніка

Виробництво збиральної техніки останні 5 років демонструвало динаміку зниження, падіння в 2022 р. стало найбільшим серед всіх секторів сільськогосподарського машинобудування. Лідер галузі - ПрАТ «Бердянські жниварки», опинився на окупованій території та припинив свою діяльність.

Трактори

У виробництві тракторів також спостерігається негативна динаміка протягом 2017-2022 рр. Певне відновлення спостерігалось лише в 2020 р.

Частково попит на трактори задовольняється за рахунок техніки, що була у використанні. У 2022 р. частка імпорту б/в тракторів зросла з 5,6% до 15,6% від загального обсягу.

Іригаційна техніка

Сектор іригаційної техніки  єдиний у галузі продемонстрував зростання виробництва в грошовому виражені у 2022 році (+2%). Цей напрямок має потенціал для подальшого розвитку, в тому числі для заміщення частки імпорту.

Навісна техніка

В секторі навісної техніки виробництво мало тенденцію до зниження, за виключенням 2021 року.

Навісна техніка українського виробництва відома за кордоном та користується певним попитом. Це може як пожвавити виробництво в Україні, так і призвести до переносу виробництва за кордон. Так один з лідерів цього сегменту, Завод Кобзаренка, в вересні 2023 року відкрив виробництво в Польщі. Перевагою такого рішення є велика кількість робочої сили серед українських біженців та простіша логістика комплектуючих.

Елеваторне обладнання

Виробництво елеваторного обладнання є відносно стабільним напрямом.

До повномасштабного вторгнення в Україні налічувалось 56,6 млн т потужностей одночасного зберігання зернових. 10% від наявних до 2022 р. сертифікованих потужностей зі зберігання зерна залишились на тимчасово окупованих територіях, близько 9,4 млн т. було пошкоджено та знищено. Частково втрати були компенсовані відкриттям нових елеваторів в західному регіоні. Відновлення втрачених систем зберігання має стати стимулом для подальшого розвитку виробництва елеваторного обладнання, зростання якого можна прогнозувати на рівні 5-7% в наступні роки.

Оцінка та рекомендації від опитаних експертів в галузі

Експерти ринку сільськогосподарської техніки, відмічають, що в 2023 році через нестачу обігових коштів у агровиробників попит на сільгосп техніку та комплектуючі значно знизився. Компанії, які мали представництва по всій території України, оцінюють втрати прибутку у 60%, в основному а рахунок східних регіонів, де були сконцентровані потенційні споживачі техніки. Наразі на деокупованих територіях однією з основних проблем агровиробників є відмови у кредитуванні через розташування підприємств в радіусі менше 50 км від лінії бойового зіткнення або кордону з країною-агресором. Ситуація з відсутністю обігових коштів у аграріїв суттєво стримує розвиток ринку техніки.

Українська сільськогосподарська техніка має попит на внутрішньому і на міжнародних ринках. Основними перевагами української техніки експерти називають високу якість при низькій ціні. Українські виробники слідкують за світовими тенденціями на ринку агротехніки, впроваджують передовий досвід та адаптують наявні моделі під нові технології. Це дозволяє виготовляти техніку з оптимальним співвідношенням ціни та якості.  Ключовим фактором для підтримки невисоких цін є відносно низький рівень заробітної плати в Україні, який дозволяє втримувати собівартість виробництва нижче за конкурентів. Прогнозувати, чи таке співвідношення ціни та якості збережетеся надалі наразі складно: в України поглибилась криза на ринку праці, бізнес відмічає значний дефіцит кадрів. Підвищення заробітної плати може стати одним з механізмів залучення робітників, але це вплине на собівартість виробництва продукції. При цьому втрата якості неприпустима, оскільки саме вона є вагомим фактором для споживачів, в тому числі на іноземних ринках, де українська техніка цікава переважно невеликим фермерським господарствам, що складають основу агробізнесу Європи.

Серед заходів, що можуть сприяти розвитку галузі сільськогосподарського машинобудування експерти ринку зазначають:

  1. Відновлення програми компенсації 25% вартості сільгосптехніки та обладнання вітчизняного виробництва, що сприятиме збільшенню конкурентоспроможності внутрішнього виробництва і забезпечить стимули для споживачів купувати українську техніку.
  2. Компенсація витрат на участь у міжнародних виставках, що є одним з основних каналів просування сільськогосподарської техніки на закордонних ринках. Загальна вартість участі у виставці за межами країни складає 80-100 тисяч євро. Організація загальних стендів українських представників бізнесу мало сприяє впізнаваності брендів. За словами експертів, компанія, що має окремий стенд привертає більшу увагу потенційних клієнтів та має додаткові переваги у просуванні бренду. Компенсація від держави частини витрат за участь у міжнародних виставках є міжнародною практикою у ряді країн. Впровадження такої програми сприятиме виходу українських виробників на експортні ринки.

Висновки

Україна має потенціал для розвитку виробництва в галузі елеваторного обладнання, іригаційної та навісної техніки. Окремі компанії (Богуславська сільгосптехніка, Завод Кобзаренка, Карлівський машинобудівний завод та інші), які працюють в цих галузях, вже присутні на міжнародних ринках.

Натомість, галузь виробництва тракторів та збиральної техніки була слабо розвинена ще до повномасштабного вторгнення, коли зазнала значних втрат по потужностям. В цій галузі відновлення буде сильно залежати від співпраці з іноземними партнерами, адже розвиток таких підприємств потребує запровадження сучасних технологій та значних інвестицій.

Джерело: Pro-Consulting

дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами