Мільярди віртуальні та реальні: дорогі компанії не завжди найприбутковіші
3021

Мільярди віртуальні та реальні: дорогі компанії не завжди найприбутковіші

З діяльністю найбільших світових компаній ми стикаємося щодня на кожному кроці. Наприклад, ця стаття пишеться за допомогою програмного забезпечення Microsoft і Google. Багато хто користується смартфонами від Apple, постять в Facebook, купують онлайн товари на Amazon або Alibaba.

Де ж живуть усі ці світові гіганти і які засоби вони мають у своєму розпорядженні? Найдорожчі з них розташовані переважно в Сполучених Штатах Америки. На першому місці за показником ринкової капіталізації, розрахованого на середину січня 2019 року, знаходиться Amazon - сумарна вартість акцій якої трохи більше 802 млрд доларів. Ненабагато від лідера відстають інші три всім відомі американські компанії: Microsoft - 789 млрд, Alphabet (нова назва Google) - $737 млрд і Аррle - $720 млрд. На п'ятому та шостому місцях знову компанії з США, але вони вже солідно менші за капіталізацією : Berkshire Hathaway - $482 млрд, Facebook - $413 млрд. і тільки на сьомому і восьмому місцях знаходяться неамериканські компанії. Це китайські Tencent - $400 млрд і Alibaba - $392 млрд.

Однак, ринкова капіталізація - це досить умовний параметр, так як ситуація на біржі може і не залежати від стану справ в самій компанії. Характерний приклад - компанія Apple. Ще в серпні 2018 роки її вітали з тим, що вона стала другою в історії, чия капіталізація перевищила трильйон доларів. Але не пощастило тим інвесторам, хто саме в цей момент вирішив купити акції Apple, так як трохи пізніше пішов слух, що iPhone не дуже добре продаються. В результаті, до теперішнього часу акції Apple втратили в ціні близько 30% або 300 млрд доларів - це більше двох ВВП України. І сталося це не дивлячись на те, що Apple за підсумками 2018 року перебуває на першому місці за прибутковістю в рейтингу Fortune Global. Вона заробила за рік приблизно 48,3 млрд доларів.

Взагалі-то рейтинги прибутковості і капіталізації дуже сильно не збігаються. З дорогих компаній, крім Apple, в числі найбільш прибуткових можна побачити тільки Berkshire Hathaway на чолі зі знаменитим інвестором Уорреном Баффетом. Підтвердження його таланту - третє місце і $44,9 млрд прибутку в минулому році. А друге місце посіла British American Tobacco з прибутком $48,3 млрд, капіталізація якої всього $ 71 млрд. Microsoft знаходиться лише на 16-му місці за прибутковістю ($21,2 млрд), Facebook на 19-му ($15,9 млрд). Alphabet скромно розташувався на 25-му рядку ($12,6 млрд), між російськими Ощадбанком і Газпромом.

Тому біржові ціни на акції та реальні виробничі показники - це трохи різні речі. Краще керуватися другим, тому що перше носить скоріше спекулятивний характер і більше схоже на надування бульбашок, які можуть або тихо луснути, як у випадку з Apple, або голосно і масово лопнути, викликавши чергову фінансову кризу.

Дата розміщення: 25.01.2019
дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами