Як Україна переживе «технічний» дефолт - коментарі генерального директора Pro-Consulting Олександра Соколова. UBR.ua
2588

Як Україна переживе «технічний» дефолт - коментарі генерального директора Pro-Consulting Олександра Соколова. UBR.ua

Наступний рік може виявитися вирішальним для української економіки. З одного боку, після розмови президента Володимира Зеленського з головою МВФ Крісталіна Георгієва стало зрозуміло, що транш в цьому році нам не світить. C іншого, в парламентському комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики заговорили про можливий «технічний» дефолт України восени наступного року. Саме тоді нашій країні доведеться виплатити за зовнішніми позиками близько $3 млрд.

Що таке «технічний» дефолт

Варто відзначити, що, коли у держави немає грошей розплатитися за боргами, - це не технічний, а повноцінний дефолт з тією лише різницею, що борги нікуди не подінуться. Їх виплату просто відтермінують.

Дане визначення нівелює всі спекуляції про «рятівний ефект» оголошення дефолту: борг нікуди не дінеться, просто його доведеться виплатити в інший час.

Так чи інакше, оголошення дефолту відкотить країну в сенсі можливостей роботи на зовнішніх ринках в стан 2014-2015 років, кажуть експерти. У той час як зараз, завдяки декільком рокам фінансової і макроекономічної стабільності, з'явився реальний шанс підвищити кредитні рейтинги і наблизитися хоча б на крок до «клубу» більш розвинених ринків Східної Європи.

«Якщо в України буде програма з МВФ в наступному році, дефолту вдасться уникнути - великі виплати за зовнішнім боргом будуть тільки восени, а до цього часу можна встигнути домовитися про конкретні кроки, зафіксувати їх в новому меморандумі і навіть виконати частину з них», - зазначила в бесіді з UBR.ua замдиректор Центру економічної стратегії Марія Репко.

Частиною таких угод має бути зниження запланованого в бюджеті дефіциту - профінансувати в наступному році дефіцит в 6% ВВП, а ще й погашення боргів, навіть за допомогою МВФ, буде непросто.

Затримки бюджетникам

Виходячи з проекту бюджету на 2021 рік, слід очікувати дефіциту бюджету в 270 млрд грн. Для порівняння, в держбюджет-2020 закладався дефіцит близько 100 млрд грн, який надалі після перерахунку склав 300 млрд грн - в зв'язку з пандемією коронавирусной інфекції COVID-19 і послідував через це локдауна.

У проекті бюджету на 2021 рік можна очікувати дефіциту бюджету на тому ж рівні, що і в 2020 році, проте при оптимізації видаткової частини і залученню коштів через ОВДП показник можна знизити, вважають аналітики.

Почитайте також статтю про ринок курсу валют і його вплив на банківські депозити, вартість нерухомості і будівельних матеріалів в Україні

«Дефіцит бюджету буде позначатися на своєчасності виплат в бюджетному сегменті, а також може відкласти запуск ряд державних інвестиційних проектів», - зауважив у розмові з UBR.ua гендиректор компанії Pro-Consulting Олександр Соколов.

На думку експерта, завдяки реформам, проведеним за останні кілька років і накопиченням Національним банком золотовалютних резервів, українська економіка може пройти кінець 2020 і 2021 рік без траншу з незначними втратами.

Неотримання траншу МВФ не є критичним для української економіки, хоча і зробить негативний вплив на неї, оскільки продовження співпраці з МВФ дає сигнали іншим інвесторам (ЄС, ЄБРР та ін.).

«В цілому в умовах пандемії і глобальної економічної нестабільності можна очікувати також міжнародну підтримку в разі, якщо Україна таки буде перебувати на грані дефолту, хоча такого стану до кінця року ми не очікуємо», - додав Олександр Соколов.

Важливо при цьому розуміти, що оптимістичний прогноз можливий в умовах продовження реформ, яких очікують міжнародні кредитори, і в меншій мірі впливу епідеміологічної ситуації.

Згідно з поточним сценарієм курс гривні до кінця року збережеться в нинішніх межах, а з наступного року буде залежати від дій уряду.

Джерело: UBR.ua

Дата розміщення: 03.12.2020
дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами