Бізнес-план: привілей чи необхідність?
3702

Бізнес-план: привілей чи необхідність?

У сучасному світі напевно не існує людини, яка б хоча б частково не уявляла собі, що таке бізнес-план. Проте в більшості випадків у наших співвітчизників він асоціюється із залученням капіталу, в першу чергу кредитного. Але чи це дійсно так і чи дійсно бізнес-план потрібен лише для того, щоб віддати його працівнику банку, щоб він поставив галочку поряд з відміткою «бізнес-план» в списку необхідних документів?

Якщо поглянути на історію, то термін бізнес-план найчастіше зустрічається поряд з такими поняттями як "венчурний капітал" і "підприємництво". Проте фундаторами сучасного бізнес-плану вважають П'єра Самуелю та його сина Елейтера Іренье – засновників однієї з найбільших хімічних компаній в світі DuPont (Делавер, США). Вони ще в 1799 році, щоб побудувати свій перший пороховий завод, написали численні листи потенційним інвесторам і презентували на папері план того, як завод буде приносити гроші.

Вже в 20-му столітті розвиток та розповсюдження практики складання бізнес-планів пов’язують з стрімким зростанням високотехнологічних галузей і Силіконової долини: без бізнес-планів залучення венчурного капіталу було практично не можливим.

Те, що було основою для залучення венчурного капіталу, стало стандартом для всього підприємництва. Зараз складно знайти велику компанію, яка б без бізнес-плану приймала рішення щодо свого подальшого розвитку або відкриття нових напрямків діяльності.

Звісно, що процес розробки бізнес-плану пройшов значну еволюцію: від викладу грандіозної ідеї на шматку паперу до використання презентацій в Power point, Prezi чи Canva. Зараз ви можете залучити професіоналів, пройти курси написання бізнес-плану он-лайн, скачати шаблон чи купити готове рішення, або навіть оформити підписку на спеціальне програмне забезпечення (LivePlan, BizPlanBuilder, GoSmallBiz та ін.).

Формат підготовки бізнес-плану також змінюється: поряд із більш жорсткими вимогами до структури підготовки, які висувають міжнародні фінансові корпорації (наприклад, стандарти Unido, ЄБРР та ін.), поширені лаконічні, короткі та візуально ефективні презентації проектів (pitch deck), які більше цікавлять приватних інвесторів та інвестиційні фонди.

Не кожен бізнес повинен мати бізнес-план, проте кожному бізнесу необхідна дорожня карта його розвитку. Бізнес-плани допомагають не тільки в процесі залучення капіталу, але й приносять користь власнику: в першу чергу, вони дають змогу критично оцінити свій майбутній бізнес. Цінність бізнес-плану не в його формальності, а в тому, що він є першим кроком до планування та постійного контролю над своїм бізнесом.

Дослідження взаємозв'язку планування та успішності нового бізнесу, проведене Орегонським університетом, показало, що такий взаємозв’язок є і він прямопропорційний. Це підтверджують данні незалежного дослідження, замовленого бізнес-провайдером і виробником програмного забезпечення Exact в Великобританії у минулому році: представники МСБ, які мали бізнес-план, були більш прибутковими (70%), ніж ті, які його не мали.

Писати чи ні? Вирішувати звісно вам. Та коли ви будуєте будинок ви напевно розробляєте його майбутній проект і прораховуєте найменші деталі, то чому коли ви збираєтесь ризикнути коштами, має бути інакше?
Лід: Не кожен бізнес має бізнес-план, проте кожному бізнесу необхідна дорожня карта розвитку. Писати чи ні – вирішувати, звісно, вам. Та коли ви будуєте будинок, ви напевно розробляєте його проект і прораховуєте найменші деталі, тож чому коли ви збираєтесь ризикнути коштами, має бути інакше?

Дата розміщення: 03.01.2019
дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами