Умови відшкодування податку на додану вартість за допомогою випуску облігацій внутрішньої державної позики мають бути максимально прозорі, щоб уникнути можливих маніпуляцій.
Таку думку висловив начальник відділу інвестиційного аналізу аналітичного департаменту Pro-Consulting Олександр Ткачов у коментарі Укрінформу.
"Для запуску цієї процедури необхідно створити умови публічності і відкритості на банківському ринку, при цьому озвучити перелік банків, задіяних в цьому", - сказав Ткачов.
Крім того, експерт вважає, що державі також необхідно залишати за собою регуляторну функцію, щоб уникнути маніпуляцій з відшкодуванням ПДВ, а також уникнути створення шляхів для відпливу валюти з країни.
Тут можливе, на думку експерта, створення профільних організацій, які стежитимуть за відшкодуванням ПДВ і залучатимуть до них представників бізнесу на паритетних засадах. Хоча менш витратним механізмом є звичайна публікація результатів відшкодування ПДВ (її також можна закріпити на законодавчому рівні). Водночас Ткачов вважає, що облігації, в цілому, менш ризиковий інструмент, порівняно з векселями.
Як відзначив експерт, ПДВ-облігації можуть вирішити проблему відшкодування ПДВ державою.
"Але для бізнесу можуть виникнути питання з приводу того, кому далі продати відшкодовану ПДВ-облігацію. Тому очевидним тут є питання повернення довіри інвесторів до України, а також збільшення інвестиційної привабливості країни", - наголосив експерт.
Водночас, головний фінансовий аналітик рейтингового агентства "Експерт-Рейтинг" Віталій Шапран є категоричним противником випуску ОВДП для відшкодування боргів з повернення ПДВ.
"ПДВ-облігації, на мою думку, самі по собі ненормальне явище і свідчення неправильності діючої системи оподаткування, яку треба змінювати", - вважає Шапран.
Нагадаємо, Міністерство фінансів планує випустити ПДВ -облігації на суму 16,4 мільярда гривень до середини червня цього року.
Джерело: Укрінформ