Субсидії на оплату житлово-комунальних послуг під час опалювального сезону 2016-2017 років отримували приблизно 7,4 млн вітчизняних домогосподарств. За прогнозами Мінсоцполітики, якщо не буде різкого підвищення цін на енергоносії для населення, число сімей, які потребують доплату від держави, з нового, 2018, року має зменшиться до 5 млн. Поки ж грошей, запланованих в бюджеті 2017 року на виплату за цією статтею, не вистачає. На 1 жовтня потреба вже на 10 млрд грн перевищила суму, закладену на рік.
З метою підвищення ефективності та рівня контролю за використанням субсидій планується почати процес їх монетизації. З 1 січня 2018 року він стосуватиметься тільки юридичних осіб, які надають населенню комунальні послуги, і постачальників енергоносіїв.
Існуюча нині система взаємозаліків між підприємствами та зменшення на суму субсидій податкових зобов'язань постачальників енергоресурсів визнана недостатньо прозорою.
Тому, на першому етапі монетизації, пропонується оплачувати субсидії задіяним підприємствам «живими» грошима на казначейський рахунок, а податки з них стягувати в повному обсязі. Таким чином, рух грошей можна буде легко проконтролювати аж до кінцевого споживача.
У разі вдалої реалізації першого етапу монетизації субсидій, уряд розгляне можливість переходу на наступний рівень, при якому гроші на субсидії будуть переводитися безпосередньо на рахунки населення. Тоді кожен споживач зможе платити комунальникам тільки за надані йому послуги. При такому підході підвищується мотивація громадян до економії, оскільки на зекономлені кошти з'явиться можливість поліпшити енергоефективність свого житла.
Прозоре використання бюджетних коштів - це не тільки вимога сьогодення для України, яка почала поступово виходити з економічної кризи, а й умова подальшої співпраці з міжнародними фінансовими організаціями, такими як Світовий банк і Міжнародний валютний фонд.