Щастя є, але його недостатньо: про місце України в рейтингах щастя і соціального прогресу
2716

Щастя є, але його недостатньо: про місце України в рейтингах щастя і соціального прогресу

Чи можна виміряти рівень щастя в тій чи іншій країні? Адже це суб'єктивне і навіть часом ірраціональне відчуття. Одна людина щаслива, практично нічого не маючи, а інша дуже нещасна незважаючи на всі свої блага. Безумовно, відчуття щастя пов'язане не тільки з матеріальним, а й з внутрішньою гармонією, спокоєм, упевненістю, що в майбутньому нас чекає тільки хороше. Може бути відсутність такої впевненості в майбутньому в поєднанні з нестабільним справжнім і є причиною того, що наша країна займає низькі місця у всіляких рейтингах, які характеризують задоволеність життям.

Найпоказовішим став торішній World Happiness Report, який щорічно узагальнює інформацію про рівень щастя серед громадян різних країн світу. У цьому рейтингу Україна змогла зайняти лише 138 місце з 156 можливих. При його складанні оцінювався середній рівень доходів людей, їх тривалість життя, готовність допомагати один одному, відчуття особистої свободи і щедрість. На найнижчому рівні в українців виявилася особиста свобода - 144 місце, а кращі показники - це соціальна підтримка між людьми - 54 місце і щедрість - 60 місце. Рівень доходів і тривалість життя розмежували нас на 97 і 86 місцях відповідно.

Тобто, особисті якості українських громадян теоретично дозволяють їм створити більш щасливе суспільство, але сформовані умови існування поки не дають це здійснити в повній мірі. Зі стабілізацією ситуації загальний рівень щастя неминуче буде підвищуватися. Свідченням цього твердження є й те, що в передкризовому 2013 році в цьому ж рейтингу наша країна перебувала значно вище - на 87 місці.

Процес соціального прогресу вже йде, що ілюструє інший рейтинг, який так і називається - Social Progress Index. Його підготувала в другій половині 2018 року громадська організація Social Progress Imperative. При оцінці країн експерти керувалися не формальними даними, такими як ВВП на душу населення, а більш соціальними - такими як: доступ до освіти, стан екології, забезпеченість медичним обслуговуванням, житлом та інші. Всього оцінювалися 146 країн і Україні вдалося серед них зайняти 64 місце. Наша країна потрапила в третю групу разом з деякими найближчими сусідами - Румунією (44 місце), Білоруссю (46-е), Росією (60-е), Молдовою (64-е). Інші західні сусіди розташувалися в другій групі - Польща (32 місце), Угорщина (36-е).

Найбільше балів Україна набрала по доступу до базових потреб - їжі, воді, житлу, медицині і особистій безпеці. Однак інші показники - основи добробуту (доступ до базової освіти, інформації та комунікацій; здоров'я і достаток, рівень навколишнього середовища) і можливості (права і свободи, інклюзивність, доступ до вищої і фахової освіти) поки відстають.

Користь від цих всіх рейтингів в тому, що за їх результатами стає зрозуміло, над чим необхідно попрацювати як владі, так і окремим громадянам. Адже якщо кожен з нас підніме свій індивідуальний індекс щастя на максимальну висоту, то це поліпшить не лише наш внутрішній стан, а й позитивно вплине на зовнішній світ, що нас оточує.

дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами