1307

Ринок слабоалкогольних напоїв може просісти на 20% - коментар Катерини Платонової, заступника начальника відділу аналізу ринків аналітичного департаменту Pro-Consulting. Українські новини.

Підвищення акцизів на слабоалкогольні напої може стати причиною падіння ринку на 15-20%. При цьому збитки бюджету від втрати ПДВ становитимуть понад 42 млн грн. Таку думку висловили експерти в ході круглого столу на тему «Український ринок слабоалкогольних напоїв: чи є майбутнє?», що відбувся в інформаційному агентстві «Українські новини» у Києві.

platonova1.jpgПісля падіння ринку слабоалкогольних напоїв (далі – САН) в 2009 році на 15%, він так і не зміг повернутися до докризових об'ємів. Поточний рік став першим за цей період, коли ринок показав незначне зростання. Так, за даними Держкомстату та AC Nielsen, в 2013 році обсяг продажів слабоалкогольних напоїв всіх гравців ринку в Україні оцінюється в 10,5 млн дал, що на 0,3% більше, ніж у 2012 році. Згідно з результатами національного дослідження, проведеного компанією Research & Branding Group в липні 2013 року, регулярними споживачами САН є 10,2% населення. 4 квітня 2014 року був підписаний закон «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який, серед інших заходів, передбачає підвищення акцизу на САН з 56,42 грн за літр 100%-го алкоголю до 70,53 грн за літр 100%-го алкоголю. Експерти зазначають: акциз підвищують вже вдруге за рік, а це незаконно. Адже змінювати ставки податку у відкритому фіскальному періоді – заборонено.

Такі законодавчі ініціативи ризикують знову обвалити ринок до рекордних показників, стверджують його гравці. «Державі необхідно мати план по акцизах на 5 років, знайомити з цим виробників, залучати їх для розробки таких важливих рішень і зважувати всі «за» і «проти», щоб уникнути популізму, але діяти саме в інтересах економіки держави, – пояснює Вікторія Папазова, директор із маркетингу Групи Компаній «Нові Продукти». – Підвищення акцизів впливає на підвищення ціни не пропорційно. Якщо акциз збільшився на 2 грн, це не означає, що і ціна продукту на полиці виросте всього на 2 грн – зростання буде більшим».

Експерти переконані: щоб приймати будь-які рішення, необхідно аналізувати досвід інших країн, враховуючи при цьому національну специфіку. «Якщо Україна рухається в бік Європейського Союзу, то гармонізація бізнес-системи – ідея хороша. Але необхідно зробити цю систему більш простою і зрозумілою для всіх гравців ринку», – каже Ромас Апульскіс, президент Альянсу промисловості напоїв Балтії. За його словами потрібно враховувати, як співвідноситься купівельна спроможність споживачів з цінами на продукцію, адже в Україні вона набагато нижча, ніж в ЄС.

Отож, підвищення акцизів на САН торкнеться не тільки виробників, але й, насамперед, покупців. До того ж, спричинить збільшення частки нелегального алкоголю, з усіма відповідними ризиками. «Підвищення акцизу на слабоалкогольні напої стримуватиме зростання їх виробництва в Україні , – каже Валентина Микусевич , віце-президент Української асоціації якості, директор з якості корпорації «Оболонь». – Завдяки нововведенню у ринку є всі шанси просісти на 10-15%». Експерт упевнена: за допомогою додаткових акцизів держава лише знижує кількість робочих місць і заважає виробникові вкладати гроші у виробництво якісних напоїв, але аж ніяк не сприяє боротьбі з алкоголізмом. «Якщо людина хоче зменшити негативний вплив алкоголю, вона повинна, насамперед, подумати про те, що і в якій кількості споживає. А виробник – випускати такий продукт, який не зашкодить здоров'ю, якщо вживати його в міру», – підкреслює Валентина.

platonova3.jpgКраїні потрібна національна політика, спрямована на розширення ринків збуту САН, впевнені аналітики. «Скорочення ввізних мит для української продукції допоможе і простимулює українських виробників нарощувати обсяги експорту також і на ринки Європи. Тому що на сьогодні основний обсяг експорту САН спрямований на країни СНД», – підкреслює Катерина Платонова, заступник начальника відділу аналізу ринків аналітичного департаменту Pro-Consulting.

Експерти галузі впевнені: спільними зусиллями держави та бізнес-спільноти можна визначити нові довгострокові перспективи розвитку ринку слабоалкогольних напоїв України. Лише консолідація і діалог між основними гравцями, громадськістю та державою про цивілізований розвиток індустрії САН в Україні зможе забезпечити високий рівень якості продукції для споживачів і прийнятні ринкові умови для виробників.

Джерело: Українське фото

Дата розміщення: 10.04.2014
дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами